• Pirmdiena, 2018. gada 19. novembris
  • Vārda diena: Liza, Līze, Elizabete, Betija
  • Rīgā °C, vējš m/s, mm Hg, %
LSM Bērnistaba

Par raidījumu

Raidījumā atbildam uz jautājumiem, kas saņemti LR2 mājas lapas vietnē un telefona zvaniem tiešajā ēterā. Pārraidē diemžēl nevaram atbildēt uz neierobežotu jautājumu skaitu, tālab elektroniski vai pa pastu saņemtos jautājumus dažreiz vispārinām un apkopojam.

Mūsu pasta adrese: Rīga, Doma laukums 8, LV-1505, raidījumam „No pamatiem līdz jumtam”, tālrunis raidījuma laikā 67211318.

Konsultācijas sniedz Juris Biršs – tehnisko zinātņu doktors, Rīgas Tehniskās Universitātes docents.

Jautājumu arhīvs

Pirmskara mājas trešajā stāvā grīdā ir manāmi iesēdusies. Iesēdums izskatās izveidojies sen atpakaļ, veidojot sienu – novietojot brusu 4,50 garu un 30 cm platu un 15 cm augstu. Siena veidota no grīdas dēļiem un pildīta ar skaidām. [Domāju, liekot sienu mēģināts] vienmērīgi izdalīt [slodzi] uz sijām (pēc visa spriežot). Vai ir droši šo brusu ņemt nost un noņemot dēļu grīdu - izlīmeņot grīdu? Sienas vairs tur nebūs. Stāvu zemāk sienu apakšā nav.

Edgars

Klausīties arhīvā

Vai var izmantot uguns cementu (FIRE CEMENT) mašīnas izpūtēja caurumu sietveida aizlīmēšanai? Ja var, kā pareizi to izdarīt?

Juris

Klausīties arhīvā

Vēlos lūgt Birša kunga viedokli un padomu gāzbetona jaunbūves fasādes apdares risinājuma meklējumos. Kurš, Jūsuprāt, būtu noturīgākais vai izdevīgākais fasādes apdares risinājums gāzbetona ēkai pie mūsu mainīgajiem klimatiskajiem apstākļiem – betona flīzes, kāds no dekoratīvajiem apmetumiem vai kāds no ventilējamās fasādes risinājumiem? Ēka no 40 cm gāzbetona blokiem, sienas papildus siltināt nav paredzēts.

Ivars

Klausīties arhīvā

Izolētā dūmvada mezgls caur koka karkasa sienu - attālumi no koka, skaidrs, bet kā pareizāk un labāk veidot mezglu, lai tas būtu ugunsdrošs un nebūtu aukstuma tilts?
Ēka ir vasarnīca, apkure neregulāra ar kamīnkrāsni, sienas pīrāgs no ārpuses - dēļu apdare trīnītī, šķērslatojums 25, latojums 25, difūzijas membrāna, brusu karkass 100x100, ar siltinājumu 100, armēts kartons kā tvaika izolācija, šķērslatojums 25, kam virsū sekos apdare.

Kaspars

Klausīties arhīvā

Vēlos nosiltināt māju no ārpuses. Kādu siltināšanas materiālu labāk Jūs ieteiktu? Māja ir no gāzbetona blokiem, no iekšpuses es vēlotos sienas no kokšķiedru plāksnēm.

Ivars

Klausīties arhīvā

Uz dēļu grīdas uzlikt lamināts. Gribam paši veidot iebūvēto skapi un karkasu stiprināt pie griestiem un grīdas. Meistars teica, ka laminātā nedrīkst skrūvēt nevienu skrūvu, jo tā ir "peldošā grīda". Ja to tiešām darīt nedrīkst, tad kāds būtu cits - alternatīvs stiprināšana veids pie lamināta?

Sanita

Klausīties arhīvā

Man ir skaidbetona māja. Istabās ir dēļu grīdas, kas ar laiku ir sākušas bojāties. Zem dēļiem ir izdedži 2-5 cm, un tad zeme. Ziemā pa grīdas malām jūtami nāk aukstums. Kā pareizi būtu veidot pamatni, lai atjaunotu grīdas segumu – ar dēļu grīdu?

Edgars

Klausīties arhīvā

Zem mājas, aptuveni pa vidu, ir ierīkots neliels pagrabs, atrodas kādus 4-5 m no ēkas ārsienām. Pagrabs netiek izmantots. Ūdeņu ieplūšana nav novērota, bet mitrs, protams, tur ir. Ventilācijai zem grīdas horozontāli izvilkta 110 mm caurule uz ārsienu.
Vēlos vienu nekvalitatīvi betonēto sienu nojaukt, izrakt (paplatināt) par 2-3 metriem un ierīkot nelielu darbnīcu.
Jautājumi par hidroizolāciju:
Domāju izmantot bentonīta ģeomembrānu (Bentofix bfg vai taml.),
Vai to var izklāt vertikāli uz grunts, un tad liet veidnī betonu, kurš to piespiedīs pie grunts? Grīdai domāju to izklāt uz noblietētām šķembām, tad betons.
Vai ir vērts pievienot betonam kādas ūdens necaurlaidību nodrošinošas piedevas?

Vitauts

Klausīties arhīvā

Vasarnīcas pirmā stāva telpa, kura iepriekš bija garāža, tiek pārbūvēta par saimniecības telpu un darbnīcu. Esošā klona grīda uz grunts ir auksta.
Domāju veidot sekojušu grīdas pīrāgu:
- esošā klona grīda;
- polietilēna plēve;
- ekstrudētais putuplasts 50 mm;
- grīdas reģipsis 2 kārtās;
- linolejs.
Vai reģipsis starp putuplastu un linoleju neuzkrās mitrumu?
Vai likt pumpaino membrānu pēc putuplasta?

Juris

Klausīties arhīvā

Garāža. Gāzbetona sienas uz mūrētiem lentveida betona pamatiem. Paredzēts ieliet betona grīdu. Pašlaik grīda ir grunts klons, kas sastāv no mālsmilts un smilts. Grunstūdeņi apmēram metra dziļumā. Kāda būtu pareizākā grīdas izbūve? Cik biezu un kādas markas betonu ieteiktu liet, kādu armatūras sietu ieteiktu un kā sagatavot virsmu betonēšanai - grants, šķembas, smiltis, blietēšana?

Kaspars

Klausīties arhīvā

Astoņdesmitajos gados guļbūves māju apmūrēju ar ķieģeļiem, augša nav noslēgta. Ar ko var siltināt māju? Domāju ar putām vai beramām granulām starp guļbūvi un ķieģeli. Vai koka guļbūves baļķi nesāks pūt, kas būtu labāks? Daļēji māja no iekšas siltināta ar Izover vati.

Ervīns

Klausīties arhīvā

Ja es savai lauku mājas akai noņemšu virszemes grodu un aku hermētiski aiztaisīšu līdz ar zemi, ūdeni ievadot mājā ar sūkni - vai tas varētu iespaidot ūdens plūšanu akā? Vai es nepalikšu ar tukšu aku?
,

Inga

Klausīties arhīvā

Vēlos noskaidrot, kā pareizi nosiltināt bēniņus. Manā gadījumā tie ir otrā stāva reģipša griesti dzīvojamai istabai, kur siltināt sanāk trešā stāva, neapdzīvoto bēniņu telpu. Bēniņu grīda nosegta ar dēļiem un sijas, kas izvirzās 5-10 cm virs dēļu augstuma. Mana doma ir likt pretvēja plēvi vai pergamenta papīru un virsū rullējamo vati 2 kārtās pa 10 cm katru. Vai varētu būt šāds siltināšanas risinājums? Kā pareizi likt plēvi /pergamentu? Vai likt plēvi/pergamentu uz sijām vai arī sijas paliek nenosegtas un uz tām lieku vati? Vai šāds siltināšanas risinājums der?

Vladislavs

Klausīties arhīvā

Liellopu kūtij ir dēļu griestu klājums. Kā lētāk un labāk siltināt griestus? Vai variants varētu būt - klāt pretkondensāta plēvi un virsū zāģu skaidas, vai pūst poliuretāna putas? Kūtī atrodas lopi un neizpaliek arī grauzēji.

Dainis

Klausīties arhīvā

Vēlos celt stāvbūves pirti, ar otro stāvu. Kā labāk siltināt un apšūt pirti gan no iekšpuses, gan ārpuses? Cik biezu siltinājumu izmantot, un ar ko labāk siltināt jumtu?

Dainis

Klausīties arhīvā