• Otrdiena, 2017. gada 25. jūlijs
  • Vārda diena: Jēkabs, Žaklīna
  • Rīgā +21 °C, Z vējs, 7,20m/s vējš m/s, 755,64mm Hg, 60,00%

Par raidījumu

Raidījumā atbildam uz jautājumiem, kas saņemti LR2 mājas lapas vietnē un telefona zvaniem tiešajā ēterā. Pārraidē diemžēl nevaram atbildēt uz neierobežotu jautājumu skaitu, tālab elektroniski vai pa pastu saņemtos jautājumus dažreiz vispārinām un apkopojam.

Mūsu pasta adrese: Rīga, Doma laukums 8, LV-1505, raidījumam „No pamatiem līdz jumtam”, tālrunis raidījuma laikā 67211318.

Konsultācijas sniedz Juris Biršs – tehnisko zinātņu doktors, Rīgas Tehniskās Universitātes docents.

Jautājumu arhīvs

Siltinot ārsienu ar mīkstajām kokskaidu plāksnēm (izmantojot Sacret BAK līmmasu)- pēc cik ilga laika vēlams klāt kokskaidu plākšņu otro kārtu? Vai to var darīt uzreiz?

Elita

Klausīties arhīvā

Izbūvējot otrā stāva bēniņu istabu pamanīju, ka skurstenis ir melns ar nepatīkamu smaku. Skurstenis mūrēts pirms vismaz 50 gadiem. Par apkures sistēmu izmanto plīti ar ieri un krāsni. Vai skurstenis jānojauc līdz pirmā stāva griestiem un jāmūrē no jauna, vai var kaut ko citu darīt? Ja var kaut ko darīt, tad vēlētos skursteņa daļu apmest ar dekoratīvo apmetumu.

Andris

Klausīties arhīvā

Kuru vati izvēlēties fasādes siltināšanai akmens vai minerālvati? Vai drīkst lietot Polijā ražoto vati „Petralana”?

Jānis

Klausīties arhīvā

Esam jauna ģimene. Gribam pirkt vai būvēt māju (tā kā neesam eksperti būvniecībā, tad ir jautājums – kā to darīt?) Vēl jo vairāk, ka tagad ir pieejami daudz dažādi materiāli no kā celt māju (koka, keramzīta, gāzbetona u.c.). Ir pieejami jau gatavie projekti (t.s. „somu māja”, u.c.) No kā Jūs pats celtu, vai pirktu gatavu projektu māju ņemot vērā nākotnes ekspluatācijas izmaksas?

Andis

Klausīties arhīvā

Gribu būvēt koka karkasa mājiņu 5x7 m. Par pamatiem esmu izvēlējies pamatu blokus 600x300x600 mm. Kādai jābūt bloku pamatnei? Pietiks norakt melnzemi un aizstāt to ar smiltīm, vai zem smilts vajadzīgas arī šķembas? Pamatni gatavošu zem visas mājas, t.i. 6 x 8 m lielu.

Agris

Klausīties arhīvā

Vai ieklājot laminātu kā apakšklāju var atstāt sintētisko paklāju? Dzīvoklim pirmajā stāvā grīda tika veidota kā apsildāmā - ar putuplasta siltināšanu, virsū betona kārta un pielīmēts paklājs.Ko ar to darīt?

Viktors Št.

Klausīties arhīvā

Veca guļbūve apmūrēta ar ķieģeļiem ar atstarpi 10 cm. Parasti Jūs iesakāt iepūst ekovati starpā siltināšanai. Ekovate uzsūks mitrumu no ārpuses, vai mitrā ekovate nepūdēs baļķus? Iekšpuse kādreiz siltināta ar kokšķiedras plāksnēm 3 cm biezumā, kas ir nepietiekami. Kādi būtu ieteikumi iekšpuses siltināšanai?

Armands Pučs

Klausīties arhīvā

Lietus ūdeņiem no jumta tiek paredzētas drenāžas. Jautājums kā pareizāk darīt - novadīt uz melorācijas grāvi vai arī rakt dīķi (kurš, savukārt, ir plānojumā ) – vai meliorācijas grāvis nenovadīs visu ūdeni no plānojamā dīķa?

Ingus

Klausīties arhīvā

Vēlos otrajā stāvā izveidot peldošo grīdu. Šobrīd uz grīdas ir 18 mm OSB plātnes, tālāk ir doma likt cieto vati 50 mm un divas kārtas riģipša un grīdas segumu. Vai riģipša vietā var likt arī OSB plātni vienā kārtā vai tomēr labāk riģipsi? Un vai veidojot šādu pīrāgu ir kaut kur jāliek kādas plēves?

Aigars

Klausīties arhīvā

Vēlētos flīzēt virtuves grīdu kas ir 6,5 m2 krāsotu koka dēļu. Esmu lasījusi, ka nenoplēšot to, var virsū likt flīzes. Gribētos zināt kā pareizi jādara?

Aina Cvetkova

Klausīties arhīvā

Vai fibo bloku siena ir jānošpaktelē ar, piemēram, BAK špakteļmasu, lai tālāk veiktu karkasu veidošanu un iepūšamo eko vati? No kuras puses špaktelēšanas darbi ieteicami?

Kaspars

Klausīties arhīvā

Būvējot koka karkasa ēkā vannas istabu, visām sienām jāveido 5 cm gaisa sprauga, vai tikai ārsienai? Melnajiem griestiem arī ventilators jāpieslēdz?

Kaspars

Klausīties arhīvā

Būvējam māju, šobrīd esam tikuši pie plikām gāzbetona sienām. Mājā pie ārsienas paredzēts aukstais kambaris, kas savienosies ar virtuvi, kur uzglabāt produktus un ievārījumus, jo pagraba nebūs. Sakiet, kā pareizi būtu uztaisīt tādu auksto kambari, lai tur neiemestos pelējums, bet kambaris savu funkciju pildītu? Grīdas šobrīd arī vel nav, vienkārši gāzbetona sienas ar smilti. Tā kā būtu pareizi arī saprast, ko likt uz grīdas. Visā atlikušajā mājā būs betona grīdas, kurās iemontētas siltās grīdas (apkure).

Baiba

Klausīties arhīvā

No fibo klucīšiem uzbūvētai piebūvei uzlīmēja 50 mm plastikāta plāksnes, lai pēc tam liktu virsū dekoratīvo apmetumu, bet telpa iekšpusē ir auksta, kaut gan no iekšpuses ir siltināta ar akmens vati. Vai no ārpuses tagad var uz putuplasta līmēt virsū cieto Paroc akmens vati 100 mm, lai siltinātu istabu? Vai to nedrīkst darīt un putuplasts jāņem nost? Kā būtu pareizāk?

Milda

Klausīties arhīvā

2 stāvu māja, būvēta 1975. gadā no koka karkasa 20 cm biezumā, pildīts ar skaidbetonu. Tālāk uz ārpusi 5 cm gaisa sprauga, tālāk apšūta ar silikāta ķieģeli liktu uz "bada kantes". Ar kādu siltināmo materiālu aizpildīt šo gaisa spraugu? (Granulas HK-35 neizmantošu - ļoti dārgi) un - vai pietiks ar šiem 5 cm siltināšanas?

Māris

Klausīties arhīvā