• Sestdiena, 2016. gada 1. oktobris
  • Vārda diena: Lāsma, Zanda, Zandis
  • Rīgā +15°C, D/DR vējš 1.8m/s, 759.81mm Hg, 59%

Par raidījumu

Raidījumā atbildam uz jautājumiem, kas saņemti LR2 mājas lapas vietnē un telefona zvaniem tiešajā ēterā. Pārraidē diemžēl nevaram atbildēt uz neierobežotu jautājumu skaitu, tālab elektroniski vai pa pastu saņemtos jautājumus dažreiz vispārinām un apkopojam.

Mūsu pasta adrese: Rīga, Doma laukums 8, LV-1505, raidījumam „No pamatiem līdz jumtam”, tālrunis raidījuma laikā 67211318.

Konsultācijas sniedz Juris Biršs – tehnisko zinātņu doktors, Rīgas Tehniskās Universitātes docents.

Jautājumu arhīvs

Man meistars, līmējot flīzes ir nosmērējis flīžu dekorus ar līmi un šuvotāju! Sakiet lūdzu, ar kādu līdzekli varētu šos flīžu dekorus iztīrīt? Veikalā man pārdevējs ieteica tīrītāju Knauf Klinker & Cotto Reninger, bet ar to nevar notīrīt?

Sanda

Klausīties arhīvā

Apmēram 100 gadīga māja Kurzemē, mūrēta no ķieģeļiem, bet sienas vidū ir 9 cm plata sprauga, kas virs pamatiem ar atverēm it kā ventilējas. Pagaidām aizpildīt šo spraugu neplānoju. Vasarā lūkas turu vaļā, bet kā labāk ziemā, vai nav jānoslēdz? Kāds ir bijis būvnieku funktieris ar starpu starp ķieģeļiem, tas no vēstures?

Imants

Klausīties arhīvā

Atjaunojām klētij pamatus, izrakām akmeņus, kas bija sagāzušies un tā vietā cementējām uz fibo blokiem, tad tos appiķējām, lai pa tiem nesūcas mitrums uz augšu, pa vidu [piķējumu] likām arī starp baļķiem un fibo ruberoīdu, bet nezinām, kā darīt tālāk. Apbērt ar zemi, vai kā citādi, jo klēts priekšā ir mālaina zeme un slikti aizvadās ūdens. Kā labāk sagatavot ap pamatiem tos slāņus, lai ātrāk sūktos mitrums prom? Un vēl - vai var cementēt apkārt akmeņus, lai iegūtu estētisku skatu ap klēti un kā to darīt?

Ilze

Klausīties arhīvā

Esmu uzstādījis keramisko skursteni ar keramzīta blokiem ārpusē. Kā labāk tos aizsargāt no atmosfēras iedarbības virsjumta daļā? Vai tas būtu noteikti jāsiltina un ar kādiem materiāliem, vai pietiek ar vienkāršu apmešanu un nokrāsošanu?

Kaspars

Klausīties arhīvā

Vai laminātu drīkst klāt uz esošā siltinātā linoleja?

Jānis

Klausīties arhīvā

60-tajos gados celta guļbūve, kurai virtuvē ir labi saglabājusies dēļu grīda. Vēlos tieši uz dēliem likt linoleju. Vai tā drīkst darīt, vai dēļi nesāks bojāties?

Aina

Klausīties arhīvā

Kā pareizi ierakt zeme ūdens collīgo cauruli,1.2 m dziļumā un zemi virsū? Vai kaut ko melnai ūdens caurulei jāliek virsū? Kaimiņš ietērpa collīgo cauruli 80 mm dzels caurulē, vai tas ir prātīgi?

Janis

Klausīties arhīvā

Vēlos siltināt vecu guļbūvi, kuras baļķu biezums ir 15 cm. Kāds būtu vislabākais veids kā to darīt? Vai siltināšanā var izmantot kokšķiedras plāksnes? Ja var, tad cik biezas tās vajadzētu likt? Kā labāk likt, no iekšpuses vai ārpuses, vai abās pusēs?
Māju no ārpuses plānoju apšūt ar dēlīšiem.

Viesturs

Klausīties arhīvā

Guļbūve, celta 50-tajos gados. Noņemti vecie griesti – papes plāksne un reģipsis. Zem tiem dēļi, virs kuriem skaidas (bēniņu stāvā, neapdzīvoti). Kādus griestus un kādā secībā labāk likt? Varbūt iekaramos griestus?

Liena

Klausīties arhīvā

Plānojam celt vienstāvu māju ar neizbūvētu mansardu no Aeroc blokiem. Tā kā būvatļaujas saņemšana kavējas, pamatu ielikšana rudens sākumā nav reāla. Jautājums: Vai optimāls variants tik tiešām ir mājai ielikt pamatus rudenī, lai pa ziemu nostāv? Vai arī pamatus var likt pavasarī, tad 2-3 mēnešus nogaidīt, un celt māju tālāk? Ir būvnieki, kas saka, ka droši var pamatus likt pavasarī un uzreiz celt tālāk, jo kamēr cels sienas, tikmēr pamati "iesēdīsies". Jāsaka - viedokļi dažādi.... Gribētu uzzināt neitrāla un kompetenta speciālista viedokli!

Vija

Klausīties arhīvā

Vai ir iespējams nokrāsot vannasistabas grīdas un sienas flīzes? Ja ir, tad ar ko labāk?

Uldis

Klausīties arhīvā

Nezinu ko darīt. Mājai sienas saplaisājušas. Gribu likt jumtu. Kas un kā jādara vispirms? Jālabo sienas – un kā tas jādara? Vai visi pamati jāstiprina?

Gundega

Klausīties arhīvā

Ir ar akmens vati nosiltināta māja un virsū uzlikts dekoratīvais apmetums. Kamēr dekoratīvais apmetums ir jauns – nedomāju to tuvākajā laikā krāsot, tāpat labi izskatās. Jautājums: no agram rīta, kad laukā ir liels mitrums, vai pēc stiprāka lietus dažas ēkas fasādes ir mitras. Bet dībeļu, ar ko piestiprināta vate, vietas ir sausas un māja izskatās pumpaina, kamēr fasāde pilnībā izžūst. Vai tas tā var būt? Un vai, māju nokrāsojot, tos dībeļus pie mitras fasādes es vairs neredzēšu?

Andris

Klausīties arhīvā

Kā pareizi mūrēt istabā krāsni pēc „amerikāņu modes” – tas ir – vienu kārtu ķieģeli, tad akmens vate 100 mm, tad atkal ķieģeli?

Janis

Klausīties arhīvā

1. Guļbūves māja ar 15 cm bieziem baļķiem. Pirmais vainags aizstāts ar ķieģeļiem. Mājas iekšpuse izšūta ar reģipsi. Starp reģipsi un baļķiem atstāta sprauga 3-7cm. Vai šo spraugu vajag aizpildīt, piemēram, ar ekovati, vai kaut ko citu, vai atstāt tukšumu?
2. Ir paveca Podiņu krāsns, tā ir ar aplupušiem glazētiem podiņiem. Vēlos to apvilkt ar dekoratīvo apmetumu. Kā sagatavot virsmu, lai turētos apmetums?

Andris

Klausīties arhīvā