• Sestdiena, 2016. gada 10. decembris
  • Vārda diena: Judīte, Guna
  • Rīgā 0°C, Z/ZA vējš 1.8m/s, 756.44mm Hg, 74%

Par raidījumu

Raidījumā atbildam uz jautājumiem, kas saņemti LR2 mājas lapas vietnē un telefona zvaniem tiešajā ēterā. Pārraidē diemžēl nevaram atbildēt uz neierobežotu jautājumu skaitu, tālab elektroniski vai pa pastu saņemtos jautājumus dažreiz vispārinām un apkopojam.

Mūsu pasta adrese: Rīga, Doma laukums 8, LV-1505, raidījumam „No pamatiem līdz jumtam”, tālrunis raidījuma laikā 67211318.

Konsultācijas sniedz Juris Biršs – tehnisko zinātņu doktors, Rīgas Tehniskās Universitātes docents.

Jautājumu arhīvs

Mājai ir uzliktas „Cembrit” bez azbesta loksnes, bet nav ne pretvēja, ne kondensāta plēves. Tagad ir doma, ka bēniņi būs apdzivojami. Kā labāk veidot siltinājuma „pīrāgu”?

Ģirts

Klausīties arhīvā

1985. gadā celta divstāvu daudzdzīvokļu ķieģeļu/paneļu māja. Dzīvoju otrajā stāvā. Uz griestiem un ara sienam paradās mitrums un pelejums.Ko var līdzēt?

Dainis

Klausīties arhīvā

Sabiedriskās telpās ieklāju 33. klases laminātu. Izmantojot datorkrēslus uz ritenīšiem, jau sāk redzēt laminātā bojājumus. Kā pareizi aizsargāt grīdas klājumu?

Daiga

Klausīties arhīvā

Padomju laikā celta caurlaides ēka pie fermas ar taisno jumtu. Kā vislētāk un efektīvāk nosiltināt jumtu?

Varis

Klausīties arhīvā

Sakiet, lūdzu kāds būtu ieteicamais sienu un griestu pīrāgs virtuvei, zem reģipša? Vēlams panākt skaņas izolāciju. Kādi var būt varianti?

Valdis

Klausīties arhīvā

1) Agrāk mālus ņēma no zemes, sastampāja riktīgi un smiltis klāt un gatavs mūrēšanai, bet tagad iemērcu māla pulveri ūdenī uz 10 minūtēm, smilti klāt un sāk mūrēt. Vai tas ir pareizi, ka vairāk nav jāstampā, varbūt tādēļ šuves sprēgā?
2) veikalā ir uguns izturīga cementa java ,vai tas ir tas pats uguns cements ar ko krāsns šuves sprēgājošās aizdrīvēt?

Jānis

Klausīties arhīvā

Kā var izlaist visu ūdeni no centrālapkures sistēmas lauku mājās, ja negrib apsildīt ziemā? Vai nevar pievienot kaut ko klāt šķidrumam? Man sistēmā ir 700 litru akumulējošā tvertne.

Juris

Klausīties arhīvā

Siltināta māja – nav krāsota. Pēc gada paliek zaļgana. Ko darīt pirms krāsošanas?

Jānis

Klausīties arhīvā

Ir uzbūvēta ēka Ventspilī ar parastiem gāzbetona blokiem 250 mm biezumā un no ārpuses nosiltināta ar putuplastu 50 mm biezumā. Noarmēta un apmesta ar dekoratīvo apmetumu. Doma, ka vajadzētu no iekšpuses šo gāzbetona ārsienu vēl siltināt. Kā to pareizāk darīt un vai vispār vajag?

Gvido

Klausīties arhīvā

Pie lauku mājas ir divus metrus dziļš pagrabs. Ir 2 nodalījumi. Vai pagraba iekšpusē var iemontēt plastmasas durvis?

Samanta

Klausīties arhīvā

Privātmājai starp pirmo un otro stāvu ir koka pārsedzes. Otrā stāva grīda būs no OSB un lamināta. Kā labāk būvēt otrā stāvā starpsienas? Būvēt uz pārsedzēm no koka brusām vai uzlikt vispirms OSB un tad starpsienas veidot no reģipša profiliem?

Guntis

Klausīties arhīvā

Jaunbūve. Jumta istabā – jumta logs. Vēlamies iekārtot istabu mazliet citādāk, nekā projekta stadijā, kas paredzēja radiatoru zem jumta loga vietas. Vai drīkst likt radiatoru citā vietā istabā? Ja „jā” – kādas pozīcija būtu labākās?

Normunds

Klausīties arhīvā

Kādi būtu risinājumi ar dzīvokli, kur viena siena ir siltināta no iekšpuses, bet drēbju skapis, kas stāv pie sienas, ir pilnībā pelējumā zaļš - gan no iekšpuses, gan ārpuses? Dzīvoklis tiek īrēts. Ar ko siltināta siena, nezinu. Vizuāli spriežot 5 cm vate un reģipsis. Siena ir mājas gala, tātad ārsiena, kas no ārpuses nav siltināta, baltais silikāta ķieģelis. Istabā ir mitruma mērītājs, kas rāda nemanīgi ap 80% mitruma. Ar roku taustot siena sausa. Istabā ir silts, ap 23 grādiem. Ko darīt, kā dzīvot, burtiski mitrā telpā un pelējumā?

Raivis

Klausīties arhīvā

Apkure dzīvoklī ir plīts un sildmūris. Vēlos ierīkot centrālo apkuri ar centrālapkures krāsniņu. Dzīvoklis ir 70 kv/m. Jautājums - vai ar 10 kW jaudu krāsniņu es piekurināšu dzīvokli, ja sildīšu arī mūrīti? Vai tomēr skatīties jaudīgāku krāsniņu?

Juris

Klausīties arhīvā

Aukstā garāža, izbūvēta kā atsevišķa telpa saimniecības ēkas galā. Sienas - apmetums, gāzbetons, gaisa sprauga, apdares ķieģelis. Griesti - dobtais dzelzsbetona panelis, virs tā siltumizolācija (ēveļu skaidas + kaļķis), apmēram 15 cm. Ventilācija - viena atvere durvīs nedaudz virs grīdas līmeņa, otra skursteņa ventilācijas cukā. Grīda - monolītais betons apmēram 10 cm, bez hidroizolācijas, tieši uz 20 cm dolomīta šķembu pamata drenējoša smilts 50 cm. Lieks gaisa mitrums garāžā nav, bet mašīnas apakša rūsē no pārliekā betona mitruma, kas rodas kūstot pie mašīnas pielipušajam sniegam. No kāda materiāla ieklāt esošajai grīdai hidroizolāciju un no kāda materiāla veidot papildus segumu? Grīdas līmeni varu pacelt līdz 10 cm.

Jānis

Klausīties arhīvā