• Sestdiena, 2016. gada 23. jūlijs
  • Vārda diena: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
  • Rīgā +18.8°C, ZR vējš 0m/s, 764mm Hg, 86%

Par raidījumu

Raidījumā atbildam uz jautājumiem, kas saņemti LR2 mājas lapas vietnē un telefona zvaniem tiešajā ēterā. Pārraidē diemžēl nevaram atbildēt uz neierobežotu jautājumu skaitu, tālab elektroniski vai pa pastu saņemtos jautājumus dažreiz vispārinām un apkopojam.

Mūsu pasta adrese: Rīga, Doma laukums 8, LV-1505, raidījumam „No pamatiem līdz jumtam”, tālrunis raidījuma laikā 67211318.

Konsultācijas sniedz Juris Biršs – tehnisko zinātņu doktors, Rīgas Tehniskās Universitātes docents.

Jautājumu arhīvs

Bieži vien koka baļķi vieglām būvēm – kā šķūnīši, lapenes vai vienkārši dārza soliņi tiek ierakti zemē. Kādiem līdzekļiem padarīt šo pasākumu ilgmūžīgāku? Ir doma par darvu.

Mārtiņš

Klausīties arhīvā

Vēlos likt dēļu grīdas segumu. Pašlaik uz grīdas ir uzliktas OSB plāksnes (izlīmeņotas). Vai var likt dēļus pa taisno uz OSB, vai arī ir vajadzīga kāda starplika? Varbūt ka var likt to pašu lamināta apakšklāju?

Andris

Klausīties arhīvā

Mājai ir skurstenis ar divām cūkām. Vienā cukā ir ievietota tērauda čaula, otra cuka nav. Tā, pagaidām, domāta ventilācijai. Ir doma otrā stāva griestus apšūt ar plānajiem spundētajiem dēļiem. Cik tālu no skursteņa drīkst pielaist, un ar ko šo šķirbu piešūt? Apkārt skurstenim ir 10 cm apbetonēts.

Jānis

Klausīties arhīvā

Viens no koka karkasa mājas trūkumiem ir siltuma/aukstuma inerces trūkums.Varbūt to varētu kompensēt, veidojot mūra starpsienas?

Gunārs

Klausīties arhīvā

Iegādājāmies „Līvānu” tipa māju (zem mājas apkures katls, pagrabs un garāža), tā apšūta ar ķieģeļiem un, lai arī esam patstāvīgi Jūsu raidījuma klausītāji un šādi remonta padomi dzirdēti ne vienu reizi vien, nesaprotam, no kura gala ķerties klāt... Tātad, māja ir vismaz 30 gadus veca, pa šiem gadiem ir veikts tikai kosmētiskais remonts (sen). Lūgums: lielos vilcienos dot padomu par veicamo iekšdarbu secību (izņemot mājas siltināšanu – to atstāsim tālai nākotnei), ar ko sākt, kam pievērst uzmanību?
Nākamā lieta – grīda. Cilvēki dzīvojuši vienkārši - uz betona uzklājot linoleju! Mēs gribētu siltāk. Kāds Jūsu ieteikums, kā sakārtot grīdas segumus (nevaram atļauties īpaši dārgus materiālus)?

Inga

Klausīties arhīvā

Biju piektdien uz konsultāciju Kurzemes prospektā 3, kur runājām par „Līvānu” tipa mājas sienu pārbūvi (remontu). Sienas panelis sastāv no divām skaidu plāksnēm, kura iekšpusē ir plēve un stikla vate. Biezums kopā 15 cm. Paneļi vairākās vietās zem logiem, un pie grīdas ir puvuši, stikla vate nosēdusies, izremontēt praktiski neiespējami.
Sākotnējā doma bija ārdīt sienas nost un mūrēt no fibo blokiem, bet tas ir diezgan laikietilpīgs, sarežģīts un padārgs process, kā arī īsti nevarēs savienot esošos griestus ar jauno sienu.
Tāpēc ar profesoru pārrunājām variantu fibo blokus mūrēt no iekšpuses. Radās vēl viena doma – pa bojātajām paneļa vietām un logu ailēm izvilkt ārā veco stiklavati un plēvi. Tad aizlāpīt caurumus (ar finieri, preskartonu vai ko citu) un piepūst paneļus ar eko vati. Tad no iekšpuses pie skaidu plāksnes likt plēvi un mūrēt blokus, pie blokiem likt riģipsi. Vai šāds variants der? Sapratu no profesora kunga, ka bloki jāliek cieši klāt plēvei, neatstājot gaisa spraugu. Iznāk, ka mitrums paliks fibo blokos, vai pareizi? Vai starp riģipsi un fibo jāatstāj gaisa sprauga vai nē, kāpēc? Varbūt ir labāks, ne pārāk sarežģīts risinājums?

Normunds

Klausīties arhīvā

Vēlos siltināt vecu guļbūves ēku no iekšpuses un izšūt ar reģipsi. Kāds ir labākais risinājums? Lūdzu, nosauciet pīrāga secību.

Rolands

Klausīties arhīvā

1. Ar ko labāk aizpildīt caurumus, kas izveidojušies guļbūves mājā? Māja celta sen un laika gaitā baļķi pakaltuši, kā rezultātā izveidojās šķirbas starp tiem.
2.Vēlos arī nosiltināt pamatus, pamatu biezums aptuveni 30 cm, cik biezu ekstrudēto putuplastu vajadzētu likt, un cik dziļi būtu nepieciešams?

Andris

Klausīties arhīvā

Vēlos siltināt guļbūves mājai pamatus no ārpuses, pagrabstāva nav, pamatu biezums aptuveni 30 cm, dziļums apmēram 70 cm, pamatos nāk mitrums. Cik biezu putuplastu nepieciešams likt, un cik dziļi?

Armands

Klausīties arhīvā

Vienstāvu māja, celta trīsdesmitajos gados, no sarkanajiem ķieģeļiem. Uzmūrēju uz vecajām sienām otro stāvu no gāzbetona blokiem. Pirmā stāva sienas bija samūrētas šķībi. Lai sienas iztaisnotu man sanāk uz otrā stāva gāzbetona blokiem uzstrādāt apmetumu – 4 cm biezu. Vai 4 cm apmetums nav par biezu gāzbetona blokiem? Pēc tam visu māju, no ārpuses, siltināšu ar akmens vati. Varbūt ir kādi citi risinājumi, lai nebūtu tik bieza kārta apmetuma jāuzstrādā?

Guntis

Klausīties arhīvā

Pirmajā stāvā (pēc mājas nosiltināšanas no ārpuses) gar grīdas līstēm un arī ārpusē pamatu līmenī aug piepjveidīgas sēnes. Arī grīda pūst. Ko darīt?

L.Grinšteins

Klausīties arhīvā

Vai būvējot pamatus no keramzītblokiem, pirms ģeomembrānas (pumpainā) uzstādīšanas, keramzīta blokus ir īpaša vajadzība apmest vai kaut kā apstrādāt?

Kaspars

Klausīties arhīvā

Man ir māja ar koka fasādi (spundētie dēļi), pirms 10 gadiem krāsota ar Pinotex Classic. Šobrīd māja ir ļoti bēdīga, viss lobās nost un palicis pelēks. Ko darīt? Vai var veco krasu mazgāt nost ar augstspiediena mazgātāju? un tad klāt virsū jauno krāsu, un kāda tipa sedzošo krāsu var lietot? ūdens bāzes krāsa derēs?

Jānis

Klausīties arhīvā