• Svētdiena, 2017. gada 22. janvāris
  • Vārda diena: Austris
  • Rīgā 0°C, D/DR vējš 1.8m/s, 769.57mm Hg, 93%

Par raidījumu

Raidījumā atbildam uz jautājumiem, kas saņemti LR2 mājas lapas vietnē un telefona zvaniem tiešajā ēterā. Pārraidē diemžēl nevaram atbildēt uz neierobežotu jautājumu skaitu, tālab elektroniski vai pa pastu saņemtos jautājumus dažreiz vispārinām un apkopojam.

Mūsu pasta adrese: Rīga, Doma laukums 8, LV-1505, raidījumam „No pamatiem līdz jumtam”, tālrunis raidījuma laikā 67211318.

Konsultācijas sniedz Juris Biršs – tehnisko zinātņu doktors, Rīgas Tehniskās Universitātes docents.

Jautājumu arhīvs

Gribu nosiltināt daudzdzīvokļu mājas dzīvokļa ārējo sienu ar akmens vati, kura tiks nosegta ar reģipša plāksnēm. Sakiet lūdzu, vai tas būs pietiekami? Varbūt vajag papildus arī pielietot kādu pretkondensāta plēvi? Ja vajag, tad kādu?

Jevgenijs

Klausīties arhīvā

SSkaidbetona māja būvēta 50tajos gados, sienas biezums ap 55 cm. Ir vēlme izremontēt. Sienas no iekšpuses ir nelīdzenas, vietām apmetums pilnībā nobiris, vietām virsū vecā krāsa, šur tur, vecās tapetes. Ir doma visu perimetru un griestus veidot ar reģipša profilu konstrukciju un nošūt ar reģipsi, lai vecās sienas un griesti nav jāaiztiek. Ir doma māju siltināt arī no ārpuses, bet pēc dažiem gadiem, pagaidām nav finansiālu iespēju. Kā būtu pareizi aizpildīt spraugu starp reģipsi un ārsienu, vecajiem griestiem, ja ņem vērā faktu, ka māju siltināšu vēlāk arī no ārpuses ar vati un dekoratīvo apmetumu. Vai ir jālieto tvaika izolācijas plēve uz reiz aiz reģipša, ja starp profiliem lieku akmens vati. Vecie griesti ir no koka, ap 20 cm biezi. Ja visu izlikšu ar tvaika plēvi vai nebūs, tā kā dzīvošu kā plēves maisā? Ventilācija arī plānota katrā telpā pa ievadam.

Ivars

Klausīties arhīvā

Guļbūves māja 50 m2 ir apmūrēta ar ķieģeli. Vēlos mājas galu pagarināt par 20 m2. Kā vajadzētu darīt, lai pievienotos vecajai mājas gala konstrukcijai. Kā gāzt sienu ārā un kādi būtu risinājumi?

Austris

Klausīties arhīvā

Par pārseguma siltināšanu. Dzīvojamā māja, kas celta pagājušā gadsimta 80-gadu beigās. Ir nepieciešams siltināt pārsegumu, kas nodala dzīvojamās telpas no aukstajiem bēniņiem. Pārsegums ir veidots no 200 X 100 mm brusām, kurām no apakšas pienaglots ½ collu dēļu klājs un ar 50 mm atstarpi no griestu klāja starp brusām no½ collu dēļiem ir izveidoti „melnie” griesti. Starp griestu klāju un melnajiem griestiem ir ieklāta 50 mm padomju ražojuma stikla vate, kas vietām ir grauzēju iznēsāta. Ir paredzēts pārsegumu siltināt ar 200 – 250 mm akmens vates siltinājumu. Jautājums: Ko darīt ar stikla vati, kas ir ieklāta starp melnajiem griestiem? Demontēt vai arī drīkst to atstāt? Vai „melnie” griesti kalpos kā tvaika barjera, ja ņem vērā, ka dēļi, kas veido griestu klāju un „melnos griestus” ir montēti bez pārlaidumiem un starp tiem ir 1-5 mm spraugas. Ja „melnie” griesti nekalpos kā tvaika barjera, tad kā ieklāt tvaika izolāciju, ņemot vērā, ka no apakšas to ieklāt ir sarežģīti griestu apdares dēļ.

Harlijs

Klausīties arhīvā

Jautājums par pamatiem. Ir mālaina grunts. Vai pamatu perimetra iekšpusē var atstāt mālu, vai tas jārok ārā līdz pamatu augšējās malas? Kā pareizi nosiltināt pamatus no iekšpuses, ja pamati iekšpusē ir platāki par sienu? Paliek betona mala un silto grīdu plānots betonēt augstāk par pamatiem, kas uzgulsies uz pamatu malas.

Andris

Klausīties arhīvā

Māja uzcelta no keramzīta blokiem, 20 cm bieziem. Ar kādu materiālu Jūs ieteiktu nosiltināt sienu un cik biezam tam jābūt?

Reinis

Klausīties arhīvā

Taisām remontu vannas istabā. Kādas grīdas flīzes labāk izvēlēties? Kuras tā neslīdētu un viegli kopjamas?

Sandra

Klausīties arhīvā

1. Ar ko labāk aizstāt guļbūves pirmo baļķu vainagu? Vai var izmantot keramzīta blokus vai labāk ar kaut ko citu? Ja izvēlos beigtos baļķus aizstāt ar keramzīta blokiem, vai vajag starp baļķiem un blokiem likt kādu materiālu, vai pietiek ar cementa masu?
2. Vietām guļbuves baļķi nedaudz sapuvuši, tas ir starp baļķiem, kādus 2-5 cm dziļumā, un apmēram 3 centimetru biezumā, vai uztraukties par to? Vai var vienkārši šis spraugas aizpildīt ar linu pakulām, un pēc tas sienu nosiltināt ar ekovati?

Andris

Klausīties arhīvā

Mājas sienas baļķos vietām iemetusies trupe, šīs vietas ir nelielas, un šobrīd konstrukcijas stiprību neietekmē. Vai vajag šis vietas ar kaut ko apstrādā? Sienas siltināšu ar mīkstajām kokšķiedru plātnēm.

Armands

Klausīties arhīvā

Ir sausi apdares dēļi, apstrādāti ar lineļļu. Uz tiem sāk veidoties pelējums. Ar ko apstrādāt?

vilnis

Klausīties arhīvā

Kā veidot apmetumu uz mīkstajām kokšķiedru plāksnēm? Ar ko labāk? Un cik bieza apmetuma kārta jāveido?

Aija

Klausīties arhīvā

Metāla jumta loksnes skrūvēts pie laktām ar skrūvēm (loksnes garums ir pilns jumta slīpums). Zem laktām ir difūzijas plēve, kura noturot vairāk kā 2m ūdens staba spiedienu. Plēves ir uzklātas tā, ka tās pārklājas 5 cm, bet nav salīmētas savstarpēji. Ja spraugā starp metāla segumu un plēvi ieliek roku ir jūtama ļoti stipra gaisa plūsma, bet plēve tik un tā ir mitra. Saprotu, ka vajadzēja būt tvaika plēvei ar kondensāta pamatni, bet kā tagad ir ieteicams rīkoties, lai nosiltinātu šādu jumta segumu, kur pielietota difūzijas plēve un izbūvēt apdzīvojamu jumta stāvu.
Griesti starp pirmo stāvu un jumta stāvu nav siltināti, var būt dēļ tā difūzijas plēve ir slapja. Iekštelpa zem plēves ir diezgan noslēgta un vasarā tur ir neciešams karstums.

Mārtiņš

Klausīties arhīvā

Griesti guļbūves mājā no pirmā stāva: Reģipsis pienaglots pie koka sijām, tad sprauga aptuveni 10 cm, pēc tam laikam tā saucamie melnie griesti (nomaļu dēlīši) un slānis no zāģu skaidām, zemes un tamlīdzīgi, kādi 2 cm. Tā kā siltums caur griestiem pazūd kā nebijis, ir doma siltināt griestus. Kā to šajā gadījumā pareizi darīt, ja jumta stāvu domāts izbūvēt apdzīvojamu. Siju biezums 20cm.

Mārtiņš

Klausīties arhīvā

Guļbūves māja. Vēlos ārsienas no iekšpuses siltināt ar akmens vati. Sienas pīrāgs: baļķi, akmens vate, tvaika izolācijas plēve, gaisa sprauga, reģipsis. Jautājums: ar ko aizpildīt vai nolīdzināt spraugas starp baļķiem lai neveidotos tukšums starp baļķiem un akmens vati, vai tas varētu būt, piemēram, rotbands? Vai izvēlēties citus variantus? Platība nav liela, lietot ekovati nav izdevīgi, jo dzīvoju laukos un neviens nav ieinteresēts tik mazu platību aizpildīt. Ja piekrīt braukt, tad nesamērīgi dārgi.

Andris

Klausīties arhīvā

Izbūvēti bēniņi. Sienu uzbūve no iekštelpas – finieris un tad 10 cm „Paroc”, vietām Isover vate, dažviet nobeigumā uzsisti dēļi lai vate nekrīt ārā. Skaidrs, ka tāda izolācija ir nepietiekama. Vai būtu prātīgi siltināt – no pažobeļu puses (lai nezaudētu telpu) izbūvējot karkasu un piepūst kādus 10 cm ekovati? Vai tomēr labāk kāds cits variants?

Uldis

Klausīties arhīvā