• Svētdiena, 2016. gada 29. maijs
  • Vārda diena: Raivis, Raivo, Maksis, Maksims
  • Rīgā +15.3°C, ZR vējš 1.8m/s, 765mm Hg, 73%

Par raidījumu

Raidījumā atbildam uz jautājumiem, kas saņemti LR2 mājas lapas vietnē un telefona zvaniem tiešajā ēterā. Pārraidē diemžēl nevaram atbildēt uz neierobežotu jautājumu skaitu, tālab elektroniski vai pa pastu saņemtos jautājumus dažreiz vispārinām un apkopojam.

Mūsu pasta adrese: Rīga, Doma laukums 8, LV-1505, raidījumam „No pamatiem līdz jumtam”, tālrunis raidījuma laikā 67211318.

Konsultācijas sniedz Juris Biršs – tehnisko zinātņu doktors, Rīgas Tehniskās Universitātes docents.

Jautājumu arhīvs

Māja ir apšūta ar papi. Aukstajos ziemas mēnešos istabās parādās mitrums. Vai kondensāts rodas papes dēļ? Vai nepieciešams papi ņemt nost?

Ingrīda

Klausīties arhīvā

Vēlamies siltināt vasarnīcu patstāvīgai dzīvošanai. Viena mājas daļa ir no silikāta ķieģeļiem, otra no jauniem, skaistiem guļbaļķiem, 20 cm. Jumta stāvu gatavojamies siltināt – elpojošā plēve, akmens vate 20 cm, atkal plēve, koka dēlīši. Vai tā būtu pareizi? Par guļbaļķiem vēl domājam, ko darīt, jo negribas to skaistumu taisīt ciet. Galvenais jautājums – ko darīt ar ķieģeļu apdares daļu? Pēc ķieģeļiem – gaisa sprauga apm. 4 cm, tad koka dēļi, tad stikla vate 5 cm, tad pape un apdares dēlīši. Ļoti gribētu saglabāt šos dēlīšus, kas ir visās telpās. Siltinot no iekšpuses, tie jāņem nost un pēc tam jāliek atpakaļ - ilgstošs darbs, kā arī jāārda nost trepes uz otro stāvu. Varbūt varētu būt siltināšana no ārpuses, bet ar ko labāk? Sienai gaisa sprauga.

Iveta

Klausīties arhīvā

Esam uzbūvējuši mazu vienstāva ēku pirtij. Jautājums ir par griestu siltināšanu. Ir tik daudz visādas vates, ar ko iesaka siltināt, bet mums ir nedaudz bail no grauzējiem, tāpēc doma ir par beramo keramzītu. Kāds ir Jūsu viedoklis šajā jautājumā? Vai tas būtu efektīvi? Un ja „jā”, tad kā būtu pareizi siltināt – cik biezā kārtā, un kas jāliek zem un virs tā keramzīta?

Dace

Klausīties arhīvā

Veca māja, stāvbūve, kas ir apmūrēta ar ķieģeļiem un apmesta. Ir doma jaukt nost ķieģeļa apmetumu un tā vietā māju siltināt ar STEICO PROTECT fasādes kokšķiedras plāksnēm (1325x615x40) un pēc tam likt sietu un apmest. Vai tā var darīt? Vai ir kāds cits materiāls labāks? Vai vajag tā darīt, kaut ko citādāk?

Oskars

Klausīties arhīvā

Mani interesē jautājums, kā cīnīties ar ķirmjiem, kas iemetušies guļbūves baļķos? Māja celta pirms 7 gadiem, bet šobrīd ir neapdzīvota, jo līdz galam nav pabeigta. Starp baļķiem tika liktas sūnas.

Imants

Klausīties arhīvā

Sakiet, lūdzu, kā pareizi blīvēt koka logus koka karkasa mājā? Kā pagatavo kaļķa ūdeni, mērcot linu pakulas? Vai ir jālieto cimdi? Kad izmanto hermētiķi un kad līmlentu?

Māris

Klausīties arhīvā

Kurš no būvfizikas viedokļa būtu vispiemērotākais apmetums (cementa/kaļķa vai ģipša) no gāzbetona blokiem būvētas privātmājas iekšsienu apmešanai?

Normunds

Klausīties arhīvā

Izmantojot pakulas plastikāta logu ieblīvēšanai šādi jautājumi:
•Vai vienlīdz labi kalpo un darbojas linu un kaņepju pakulas?
•Vai abas blīvējot izmantot kaļķūdeni, lai izžūstot pakulas izplešas?
•Vai uz pakulām obligāti lietojama elastīgā mastika jeb to pašu efektu dos izolējošas lentas? Vai tādas pat, kā lietojot putas jeb tomēr citas lentas?
• Ja lieto akrila mastiku, vai vienlīdz labas ASV, čehu un Stafor ražojuma ?
• Vai mastika paveic visu un tai tieši virsū liek apdari gan ārpusē, gan iekšpusē?

Naja

Klausīties arhīvā

Rindu garāžā ir izbūvēta remontbedre 3 x 1 x 1,5 m, kurā ielikts karkass - metāla kaste. Tās apakšā, metinājuma šuvē radusies neliela plaisa, pa kuru nepārtraukti ieplūst gruntsūdeņi un bedrē regulāri ir ap 10 cm ūdens līmenis, kurš augstāk neceļas.
Kā šo plaisu dabūt ciet?

Gunārs

Klausīties arhīvā

Iegādājos māju, sāku remontu un tagad vajadzīgs Jūsu padoms. Pirmā stāva pārsegums: lamināts, OSB 18 mm, šķērtslatas 50 x 100 mm, koka sijas 100 x 250 mm, Paroc vate starp sijām, tvaika izolācija, škērslatas, siltumizolācija, reģipsis divās kārtās. Jautājums – kā visefektīvāk samazināt vibrāciju, kas rodas staigājot pa otro stāvu? Vai likt amortizācijas lentu starp latojumu un OSB? Siju laidums apmēram 4 metri.

Paldies

Reinis

Klausīties arhīvā

Man ir pieejamas sausas (8-10%) ēveļu, zāģu skaidas. Jautājums, vai man, vajag pirkt akmens vates par dzīvu naudu, vai varu iztikt ar skaidām, bēniņu siltināšanai, „Līvānu” tipa mājai? Senāk tak siltināja, tikai ko šajos laikos būtu prātīgi piejaukt vai apliet, pret kukaiņiem un citiem parazītiem? Kāds biezums būtu saprātīgs? Skaidas par pliku velti...

Andris Brigzna

Klausīties arhīvā

Mājai no ārpuses koka apdares dēļi. Siltinot no ārpuses ar fasādes vati 100 mm – kā būtu pareizi to stiprināt pie apdares dēļiem? Ja izmanto līmjavu un tad dībeļus – vai līmjava nebojās dēļus? Vai arī ir cits variants? No iekšpuses tiks siltināts ar ekovati.

Normunds

Klausīties arhīvā

Vēršos pie jums ar jautājumu par lieveņa izbūvi pie mājas ārdurvīm. No kādiem materiāliem to būtu pareizāk izvēlēties būvēt, izvēloties no bruģa vai vienkārši no cementa? Kāda būtu pareizā secība materiālu ieklāšanā ,ja apkārtnē, it īpaši pavasarī ir diezgan augsts gruntsūdeņu līmenis.

Raimonds

Klausīties arhīvā

Jautājums par lauku mājas grīdām pirmajā stāvā. Ir plāns vasarā nomainīt istabas un virtuves grīdas. Pašlaik stāv skaidplates grīdas, kas skrūvētas uz diezgan bieziem, ar atstarpēm izliktiem dēļiem, kas balstīti uz pamatiem un droši vien istabas vidū arī uz gulšņiem. Grīda pa istabas perimetru ir iepuvusi un nosēdusies. Istabā ir plānots klāt dēļu grīdu. Klausoties Jūsu raidījumu esmu iegaumējis pīrāgu: sķembas, hidroizolācijas plēve, putuplasts, latas un dēļi. Jautājumi: 1) vai šķembas var aizvietot ar akmeņiem, teiksim dūres lielumā, kādi labāki lielāki vai smlkāki?
2) vai gar ārsienu pamatiem putuplasts nebūtu jāliek arī vertikālā virzienā? Sprauga pa perimetru jāatstāj tikai virsējam segumam, vai ne? Kāds būtu pareizs grīdas pīrāgs virtuvei, kuru plānots betonēt un flīzēt?

Elmārs

Klausīties arhīvā