• Pirmdiena, 2017. gada 29. maijs
  • Vārda diena: Raivis, Raivo, Maksis, Maksims
  • Rīgā +15 °C, Z/ZR vējs, 5.1m/s vējš m/s, 1009.00mm Hg, 72.00%

Par raidījumu

Raidījumā atbildam uz jautājumiem, kas saņemti LR2 mājas lapas vietnē un telefona zvaniem tiešajā ēterā. Pārraidē diemžēl nevaram atbildēt uz neierobežotu jautājumu skaitu, tālab elektroniski vai pa pastu saņemtos jautājumus dažreiz vispārinām un apkopojam.

Mūsu pasta adrese: Rīga, Doma laukums 8, LV-1505, raidījumam „No pamatiem līdz jumtam”, tālrunis raidījuma laikā 67211318.

Konsultācijas sniedz Juris Biršs – tehnisko zinātņu doktors, Rīgas Tehniskās Universitātes docents.

Jautājumu arhīvs

Dzīvoju pilsētā 70. gados celtā 5-stāvu mājā 1. stāvā. Vannas istabas siena pārsvarā visu laiku ir ar pelējumu. Tā ir ārējā siena uz kāpņu telpu. Ko man darīt, kā apstrādāt sienu un vai flīzēt vai ko citu likt uz vannas istabas ārējās sienas?

Iveta

Klausīties arhīvā

Vai Jūs padalīsieties ar savu variantu, kā un ar ko flīzēt āra apstākļos, lai tās flīzes turas?

Kaspars

Klausīties arhīvā

Iegādājāmies trīsistabu dzīvokli "jaunajā lietuviešu" projektā. Dzīvoklis ir mājai pa vidu, pirmajā stāvā. Remonts nav veikts kopš ēkas uzcelšanas. Paša spēkiem visu demontējām un palika "plikas" sienas, griesti un grīda. Nosiltinājām kaimiņu sienas (vate+reģipsis) tā pat arī griestus (vate+reģipsis). Pēc vienkāršotās renovācijas (apliecinājuma kartes) saņemšanas pilnībā demontējām santehnisko kabīni (grīdu arī). Jautājums - visā dzīvoklī vēlos izveidot sauso grīdu (smalkās frakcijas keramzīts 5 cm +divas kārtas grīdas reģipsis), bet jaunajā santehnikas kabīnē (duša ar tualeti būs apvienota) kuru veidošu no reģipša starpsienām+presētā vate, keramzītu un reģipsi laikam nebūtu prāta darbs likt? Kādu grīdu man ieteiktu šajā jaunajā kabīnē? Šajā nozarē esmu iesācējs un praktiskos padomus smeļos internetā, bet par šo jautājumu nevaru rast atbildi.

Artis

Klausīties arhīvā

Vai ir kādi noteikumi/standarti par to, cik augstu virs ielas līmeņa vajadzētu būt zemes līmenim ap māju? Situācija: ielas vidējais augstums, 3,50 m; zemesgabals slīps: 3,20-3,60 m, zemākais gals pie ceļa. Vai ir pareizi paredzēt zemi ap māju 3,80 m un 0 līmeni (grīdu) 4,30 m (80 cm virs ielas!)? Vai abi augstumi nevarētu būt mazāki (jo
pie šādiem augstumiem sanāk piebērt daudz grunts un veidojas lielas papildu izmaksas.

Ieva

Klausīties arhīvā

Pirms nepilniem 10 gadiem uzceltai jaunbūvei tika "neveiksmīgi" uzlikts bitumena dakstiņu (šindeļa) jumts. Šobrīd jumta šindelis ir saplaisājis un radušās spraugas. Stiprā lietus laikā lietus ūdens nonāk līdz iekštelpām. Jautājums: vai šo jumtu ar šindelim paredzēto siltinājumu var atstāt un virs tā ar papildu latojumu uzlikt metāla jumtu? Vai neradīsies kondensāts, kas var pūdēt jau esošā jumta skaidu plāksnes? Un ja var, tad vai ir jāliek arī atbilstošās plēves, kuras paredzētas metāla jumta segumiem?

Aiga

Klausīties arhīvā

Jautājums ir par mājas pamatu būvniecību (vienstāva māja no gāzbetona blokiem). Vai būvējot lentveida pamatus drīkst izmantot laukakmeņus pie pamatu betonēšanas (paralēli tos iestrādājot betonēšanas laikā), tāda veidā samazinot betona patēriņu, un ja
drīkst, tad kā tos pareizi iestrādāt pamatos? Vai arī būs pietiekami, ja stiegrojumu izvietotu tikai pamatu stūros? Pamatu grunts ir smilts un pamatu dziļums 120 cm.

Sandris

Klausīties arhīvā

Vēlos siltināt guļbūvi no ārpuses. Tā kā ir nelīdzenas vietas starp baļķiem, par siltinājumu izvēlēšos eko vati. Apdarei vēlētos izmantot dekoratīvo apmetumu.
Kādas plāksnes izmanto, lai varētu uzvilkt apmetumu? Vai derētu OSB, vai ir citi varianti? Vai izmantojot OSB, vai citu materiālu neveidosies plaisas? Sienas pīrāgs būtu šāds: guļbūves baļķi 15 cm biezumā, tad 10 cm koka latojums, kas aizpildīts ar ekovati, OSB, lai varētu uzvilkt apmetumu. Domāju likt 2 cm fasādes akmens vati (varbūt akmens vate ir lieki?) un tad dekoratīvais apmetums.

Andris

Klausīties arhīvā

Vai krāsnij podiņus var aizstāt ar kādu citu siltumu akumulējošu apdari, kurai būtu tāda pati vai līdzīga siltuma atdeve kā krāsns podiņiem? Esošie podiņi it kā vēl ir labi, tikai vietām apdrupuši, ar izlūzušiem gabaliem, un neprecīzi uzmūrēti. Tāpēc domāju nomainīt, bet varbūt var likt virsū kādu apdari? Pārmūrēt tos pašus vecos podiņus un pa virsu, piemēram, flīzes?

Vilnis

Klausīties arhīvā

Esmu uzbūvējis pirts mājas statņu veida karkasu un šobrīd vēlos veikt fasādes apdari. Šobrīd ir statņi, tad nāks pretvēja plēve un šķērslatojums, pie šķērslatojuma paredzēts montēt spundētos apdares dēļus, bet vietām zem logiem un atsevišķā nišā vēlētos aplīmēt ar akmens imitācijas flīzēm. Māc bažas par to, kā veikt sienas sagatavi pirms flīzēm, lai pie mājas karkasa kustības nedeformējas siena un flīzes neatlec nost. Šobrīd padomā ir izmantot fibrolīta plāksnes, 50 mm biezas, pieskrūvēt ar skrūvēm un paplāksnēm pie šķērslatojuma, tad noarmēt ar sietu un tad jau līmēt flīzes.

Māris

Klausīties arhīvā

Vai nepieciešama atsevišķa pēda dūmenim, kurš būs montēts no saliekamajiem blokiem, akmens vates un šamota čaulas? Vai pietiktu ja zem dūmeņa uzcementētu biezāku grīdas kārtu? Skurstenis 6 m augsts. Skursteņa svars apmēram 670 kg. Pēc kādiem kritērijiem izvelēties dūmvada diametru?

Kaspars

Klausīties arhīvā

Mājai, kura celta 1938. gadā ir metāla cinkotais jumts (Austrālijas „Emu” zīmols). Jumts krāsots pirms 35 gadiem ar krāsu, kas domāta kuģiem. Ir doma tagad pārkrāsot jumtu. Uz jumta ir dažās vietās parādījusies rūsa, kā arī pazudis krāsojums. Kā sagatavot jumtu jaunam krāsojumam? Ar kādu krāsu vislabāk krāsot jumtu, ai būtu noturīga mūsdienu apstākļiem? Kādu krāsu ieteiktu Jūs?

Oskars

Klausīties arhīvā

Jautājums par kokšķiedru plāksnēm. Vai var apmest ar jebkuru apmetumu? Loksnes ir dažādu biezumu, vai var apmest jebkuras loksnes? Vai ir ierobežojumi biezumos? Vienkārši piedāvājums ir liels un katrs savā vietā saka savu viedokli.

Andris

Klausīties arhīvā

Cik saprātīgi ir pirts koka karkasa būvniecībā pilnībā vai daļēji izmantot līmēta koka kokmateriālus? Esmu dzirdējis, ka tiem ir labākas tehniskās īpašības, tie ir blīvi, tie nevērpjas, utml. Vai šīs līmēta koka priekšrocības ir saprātīgi izmantot koka karkasa pirts vai koka karkasa ēkas būvniecībā un tādējādi izvairīties no tipiskām koka būvju problēmām?

Arnis

Klausīties arhīvā

Dzīvoju pirmskara laika celtā guļbūves mājā. Zem mājas pagraba nav. Gribu betonēt grīdu. Vai mans iecerētais grīdas pīrāgs ir pareizs? Uz izraktas grunts ieklāj plēvi, pēc tam uz plēves šķembas, 10-20 cm, pēc tam tvaika izolācijas plēve, uz tās stiegrojums un betons 5-7 cm. Uz betona likšu ģeomembrānu, uz tās vēl 50 mm ekstrodēto putoplastu, uz tā divas kārtas OSB un linoleju.

Māris

Klausīties arhīvā

Bezbēniņu jumta siltināšana. Dzīvojama māja. Šīfera jumta segums uz latām. Spāres 18 cm. Griesti noņemti un gudroju par siltināšanu. Attālums starp spārēm 100 cm. Divslīpu jumts. Viena puse ~30, otra 45 grādi. Kā man vajadzētu likt siltinājumu un vēja/tvaika barjeras? Griestiem domāju likt, piemēram, saplāksni, ne reģipsi, lai var noņemt, ja mitrums kur parādās. Jumtu ar vajadzētu mainīt, bet nevar visu uzreiz pavilkt.

Dainis

Klausīties arhīvā