• Sestdiena, 2017. gada 25. marts
  • Vārda diena: Māra, Marita, Mārīte, Mare
  • Rīgā 0°C, -- vējš 0m/s, 762.51mm Hg, 0%

Par raidījumu

Raidījumā atbildam uz jautājumiem, kas saņemti LR2 mājas lapas vietnē un telefona zvaniem tiešajā ēterā. Pārraidē diemžēl nevaram atbildēt uz neierobežotu jautājumu skaitu, tālab elektroniski vai pa pastu saņemtos jautājumus dažreiz vispārinām un apkopojam.

Mūsu pasta adrese: Rīga, Doma laukums 8, LV-1505, raidījumam „No pamatiem līdz jumtam”, tālrunis raidījuma laikā 67211318.

Konsultācijas sniedz Juris Biršs – tehnisko zinātņu doktors, Rīgas Tehniskās Universitātes docents.

Jautājumu arhīvs

Privātmājā gribu nomainīt vecās koka grīdas, bet nezinu, kādu grīdas pīrāgu veidot. Man vajadzētu grīdu nolaist par kādiem 5 cm uz leju, tāpēc vajadzēs mainīt arī lāgas. Cik augstu grīdai vajadzētu atrasties virs pamatu hidroizolācijas? Vai būs pietiekami ar 10 cm? Zem vecās grīdas ir izdedži. Ko jūs man varētu ieteikt?

Māris

Klausīties arhīvā

Mācību procesa gaitā esmu atdūries pret jautājumu kas ir būvķīmija un kā tā klasificējas?

Roberts

Klausīties arhīvā

Ir iegādāts čuguna kamīns, kas kalpos vairāk kā alternatīvs siltuma devējs, iekurinot to pa retam. Tā teikt - vizuālam baudījumam. Standarta piedāvātie apdares materiāli īsti neatbilst manai gaumei.
Vai kamīnu drīkst apmūrēt ar 100 mm bieziem keramzīta blokiem? Vai mūrēšanai var izmantot skursteņa mūrēšanas gatavo javu, ievērojot kamīna ražotāja ieteiktos attālumus? Keramzīta konstrukciju ir doma aplīmēt ar dekoratīvajām akmens flīzēm. Vai šāds risinājums ir pietiekami izturīgs pret temperatūras svārstībām, vai tomēr labāk izmantot kalcija silikāta izolācijas plāksnes, ko iesaka kamīnu tirgotāji?

Ivars

Klausīties arhīvā

Vēlos siltināt lauku māju. Esošais sienu stāvoklis (pīrāgs) ir: guļbūves ēka, kas no ārpuses ir apmūrēta. No iekšpuses apmetums. Starp mūri un guļbūvi ir ~5cm gaisa starpa. Māja būvēta t.s. Latvijas laikā. Jautājums: ar kādu materiālu vislabāk šo gaisa šķirbu aizpildīt? Vai var to veikt ar termoputām?

Ainārs

Klausīties arhīvā

Zem grīdas 40 cm tukšums, tādēļ no grīdas nāk liels aukstums, salt kājas. Vai tas būtu pieļaujams, ja uz jau esošā dēļu klājuma liktu virsū OSB loksnes vai grīdas reģipsi un pa virsu vēl linoleju? Baidos, ka pa vidu šiem slāņiem varētu krāties mitrums.

Brigita

Klausīties arhīvā

Lauku koka paneļu māja, pirmais stāvs apmūrēts ar sarkaniem caurumotiem ķieģeļiem, starpā gaisa rūme. Viens iestāstīja, ka var iepūst Amino putas, smalkais granulētais neesot ieteicams, jo tā sastāvā esot plastmasas daļiņas, kuras žurkām garšo. Vai tā ir?
Kur var dabūt uguns cementu (fire cement) Limbažu pusē?

Juris

Klausīties arhīvā

Vēlos veidot starpstāvu siltinājumu, attiecīgi iegūstot arī zināmu skaņas izolāciju starp pirmo un otro mājas stāvu. Ēkas ārsienas ir mūra, starpstāvu pārsedzes no koka. Pārsedžu augstums 17 cm. Uz pārsedzēm no pirmā stāva puses ir piesists celtniecības papīrs, un tā saukto collīgo dēļu vienlaidus klājums bez atstarpēm. Pie tā ar distanceru palīdzību tiks stiprināts riģipsis. Virspusē ir plānots likt collīgos dēļus ar atstarpēm, pie kuriem tiktu piestiprināts 22 mm biezas OSB plāksnes un izolācijas kārta. Kā grīdas klājums varētu būt vai nu lamināts, vai koka dēļi. Pie tā ar distanceru palīdzību tiks stiprināts riģipsis. Lielākā neskaidrība ir ar to, kādu materiālu likt kā starpstāvu izolācijas materiālu?! Pašlaik šķiet, ka viens no variantiem varētu būt Isover KL37 G3 (touch) minerālvate plāksnēs, kuru klātu pamīšus divās kārtās attiecīgi izvēloties 100 mm un 70 mm biezas plāksnes. Kādas ir Jūsu domas vai ieteikumi šādam risinājumam? Un vai pietiktu ar šādu OSB kārtas biezumu, lai iegūtu arī pietiekošu skaņas izolāciju, vai arī būtu nepieciešams ierīkot vēl vienu kārtu ar grīdas riģipsi vai tai atbilstoša biezuma OSB kārtu?

Jānis

Klausīties arhīvā

Jautājums par pamatiem. Pirms diviem gadiem tika ielieti pamati. Lieti tika vasarā jūlijā, līdz septembrim nostāvēja atklāti. Pēc tam no sāna līmēju ekstrudēto putuplastu un uz putuplasta ģeomembrānu. Pēc tā visa pamatus aizbēru. Uz ziemu pamatus piesedzu ar plēvi. Tagad palūkojos zem plēves. Pamats, kurš atrodas uz rietumu pusi ir pacēlies virs putuplasta saplaisājis sairis un drupatains, atslāņojies. Pārējie pamati ir labi cieti un neizskatās, ka būtu pazīmes uz sairšanu. Pirms pamata piesegšanas viss bija kārtīgi nožuvis un ciets, kā jau betons, bet tagad atslāņojies.
Betons bija liets paša rokām: smilts, trīs vienības, šķembas sešas un cements viena vienība.
Kāpēc ir veidojusies tāda atslāņošanās? Vai mitrums ticis klāt, vai kāda cita vaima?
Kā būtu pareizi jārīkojas lai pamatus saglābtu ja tas ir iespējams?
Domāju, ka atslāņojošo daļu jāatlauž jāiztīra, vienīgi nav zināms, cik dziļi ir tā atslāņošanās. Cerība, ka nav jāatrok pamati un jāņem nost putuplasts. Neatkarīgi no tā, cik dziļi būs atslāņojies, domāju visu atsist iztīrīt drupataino daļu, nogruntēt un tad vai nu ieliet par jaunu vai uzmūrēt no 5mega paskālu fibo blokiem. Vai tāds variants der? Pamati virs zemes līmeņa ir aptuveni 30cm. Uz pamatiem domāts celt karkasa ēku.

Andris

Klausīties arhīvā

Vai uz betona pamatiem ruberoīda vietā var likt 2 cm ekstrudēto putuplastu?

kaspars

Klausīties arhīvā

Ir skaidbetona māja, sienu biezums 30 cm. Sienas apmestas no ārpuses un iekšpuses, bet mājā ir auksti. Kā padarīt māju siltāku, vai apmūrēt ar ķieģeļiem?

Ivars

Klausīties arhīvā

Jumts ieklāts ar Ondoline, bet zem tā nav jumta plēve, kas puteņa laikā piepūš bēniņus ar sniegu. Vai ir iespēja no apakšas ieklāt plēvi, vai jumts jāplēš nost, un jāklāj no jauna jumta segums?

Jānis

Klausīties arhīvā

Esmu dzirdējusi par akrila vannu siltināšanu, lai palielinātu vannas siltumizturību. Vai Jūs rekomendētu? Un ar kādiem materiāliem to vislabāk darīt? Kādas ir siltumizturības atšķirības akrila, čuguna un akmens masas vannām?

Līga

Klausīties arhīvā

Lūdzu izskaidrot, kā nosiltināt senu mūra māju, kurai sienas biezums ir 1 metrs (siltināšana jāveic no iekšpuses, jo ir starp istabu un neapkurināmu garāžu).

Valdis Dzenis

Klausīties arhīvā

Vēlos no ārpuses siltināt padomju laikā no gāzbetona blokiem celtu saimniecības ēku. Kā pareizi un ar kādiem materiāliem to vajadzētu darīt?

Vitolds

Klausīties arhīvā

Ir daudz dzirdēts par ekovates labajām mitruma, siltuma, iestrādes īpašībām, bet kā ir ar veselību? Jo plēves taču neliek, mitrums/gaiss "staigā" samērā brīvi, tātad vielas no vates arī var iekļūt telpā. Vate satur 81procentu celulozes, bet pārējie 19 procenti, tātad piektā daļa no maisa ir antipirēni un antiseptiķi, uz aizliegto bora sāļu/borskābes pamata.

normunds

Klausīties arhīvā