• Otrdiena, 2018. gada 23. janvāris
  • Vārda diena: Strauta, Grieta, Rebeka
  • Rīgā °C, vējš m/s, mm Hg, %
LSM Bērnistaba

Par raidījumu

Raidījumā atbildam uz jautājumiem, kas saņemti LR2 mājas lapas vietnē un telefona zvaniem tiešajā ēterā. Pārraidē diemžēl nevaram atbildēt uz neierobežotu jautājumu skaitu, tālab elektroniski vai pa pastu saņemtos jautājumus dažreiz vispārinām un apkopojam.

Mūsu pasta adrese: Rīga, Doma laukums 8, LV-1505, raidījumam „No pamatiem līdz jumtam”, tālrunis raidījuma laikā 67211318.

Konsultācijas sniedz Juris Biršs – tehnisko zinātņu doktors, Rīgas Tehniskās Universitātes docents.

Jautājumu arhīvs

Māja ir ventilējami pamati. Grunts ūdens ir ļoti augts, pat 0.5 m
1. Kā pareizi sagatavot zemi zem grīdas? (no zemes līdz grīdas apakšai 0.5m)
2. Kā nosiltināt pareizi ārsienas un grīdas savienojumu pie pamatiem? (Plānots siltinājums ārpusē – vate, bet grīdu siltinās ēkas iekšpusē).

Kaspars

Klausīties arhīvā

Jaunbūvei koka siju pārsegums 150 x 200 cm. Sijas daļēji atsegtas un radās doma tajās iefrēzēt padziļinājumus un iemontēt apgaismojumu. Vai to vispār var darīt? Satrauc ugunsdrošība.

Raivis

Klausīties arhīvā

Man, vasaras mājiņā, istabā sienas ir noklātas ar OSB loksnēm, taču meistars, kurš mājiņu būvējis, iespējams, ar kaut ko šīs plāksnes apstrādājis, jo, uzlīmējot tapetes uz sienām, veidojas tādi kā taukaini pleķi. Ko tur var darīt, lai tagad, remontējot, šie taukainie pleķi nebūtu?

Velta

Klausīties arhīvā

Lauku īpašumā ir pagrabs, būvēts 80tajos. 2 m zem zemes, atsevišķi no mājas, betona. Jumts – taisnais, uz betona – piķis, tad pabiezs stikla audums, tad atkal piķis un zeme virsū. Pagrabā ir divas telpas, katrā telpā ir griestos ventilācijas caurule. No rietumu puses galā ir lūka. Kad ir auksts laiks, pagrabā, iekšpusē griesti noraso ar ūdens pilieniem. Kas par vainu?

Jānis

Klausīties arhīvā

Vai siltinot vecu guļbūvi no ārpuses ar ekovati, ar mitro iestrādi, pastāv iespēja, ka vate līdz galam neizžūs un sienā paliks mitrums, kas bojās baļķus?

Edgars

Klausīties arhīvā

Gribam būvēt pagrabu. No kādiem materiāliem būtu labāk? Zemē dziļi rakt nevaram, jo augsts gruntsūdens. Ko izmantot hidroizolācijai? Ar cik biezu kārtu vajag apbērt pagrabu, lai nesaltu cauri?

Jānis

Klausīties arhīvā

Ir paneļu piecu stāvu ēka. Uz vienas, ārējās sienas otrā stāva dzīvoklī ir izveidojies pelējums. Šobrīd problēma ar ventilāciju un mitruma uzkrāšanos ir atrisināta, bet kā labāk likvidēt uz sienas esošo pelējumu? Esmu dzirdējis, ka papildus ķīmijas līdzekļiem var izmantot kvarca lampu, veco "saulīti", kā galīgu pelējuma sēnes iznīcināšanu, vai tā ir taisnība ? Tā kā remonta laikā dzīvoklis būs tukšs, tad to lampu tur varētu atstāt uz kādām 24h, lai pilnība viss "izdeg". Vai tas palīdzēs?

Artūrs

Klausīties arhīvā

Pirms iegādes gribētu uzzināt, kādi ir plusi un kādi varētu būt mīnusi vienstāvu koka karkasa ēkai uz pāļu pamatiem? Kādu iespaidu uz ēkas grīdas konstrukciju ilgtermiņā atstāj Latvijā esošais augstais gaisa mitrums? Kā risks varētu būt grīdas caursalšana ziemā? Kam vajadzētu pievērst uzmanību?

Aldis

Klausīties arhīvā

Kāda ir secība, lai uz pārseguma sijām ieklātu skaidu plāksnes melno grīdu? Paneļu pārsegums. Gribās arī nosiltināt un ieklāt hidroizolāciju.

Imants

Klausīties arhīvā

Mājas (bez pagraba) pirmajā stāvā, dažās no telpām, jau sen ir ielietas betona grīdas, dažās ir spundēto priedes dēļu grīdas. Ar esošajām krāsnīm var iztikt, bet apsveru domu par papildus grīdu apsildi ar ūdens caurulēm telpās, kur ir jau betons. Kā būtu, ja ar fleksi un perforatoru izveidotu cauruļu vietas, tās ievietotu un aizlietu ar betonu, nezaudējot telpas griestu augstumu? Neatdaloties no biezā betona slāņa, tas varētu kalpot kā siltuma akumulators. Sildelementu varētu ievietot esošajās krāsnīs, tā iegūstot papildus siltumu.

Ingus

Klausīties arhīvā

Ar ko līmē grīdas reģipsi uz putuplasta, grīdai, dzīvoklī?

Dāvids

Klausīties arhīvā

Vai profesors varētu ieteikt labāko grīdas pīrāgu jaunbūvei ar siltajām grīdām? Zem melnzemes atrodas smilts un gruntsūdeņi ir 130 cm dziļumā. Un ko profesors var pakomentēt par plāksnēm (ir kokskaidu un ekstrudētais putuplasts), kurās ievieto silto grīdu caurules un uz šīm plāksnēm uzreiz liek apakšklāju un grīdas segumu.

Ritvars

Klausīties arhīvā

Māja celta astoņdesmitajos. Istabā slīpie griesti (vagondēlis, melnie griesti, gan jau skaidu kaļķa pakojums, šīferis). Problēma: pūš – nāk aukstums gar ķieģeļu starpsienu (otrā pusē tā nejūt). Kā labāk rīkoties? Jumtu iespējams mainīt pēc 3 vai 4 gadiem. Un vēl - divās vietās pagrabā pa šuvi sūcās ūdens (brīžiem). Vai ir kāds maisījums, ar ko novērst sūci?

Kaspars

Klausīties arhīvā

Vēlētos uzzināt Jūsu viedokli par to, kā labāk. Māja celta no Fibo blokiem un iekštelpās nekas nav ar sienām darīts. Iekštelpas plānots krāsot, tikai kā pareizāk to izdarīt? Vai sienas apmest (ar kādu apmetumu?), vai līmēt pie sienām ģipškartonu?

Edgars

Klausīties arhīvā

Man ir vecais metāla jumts, kuram ir parādījusies rūsa un nāk nost krāsa, bet jumts ir vesels un es gribētu to pārkrāsot. Vai jumtu krāsot būs labi, un vai tas turpinās labi kalpot vai jāmaina uz jaunu segumu?

Andis

Klausīties arhīvā