• Sestdiena, 2016. gada 27. augusts
  • Vārda diena: Jorens, Alens, Žanis
  • Rīgā +18°C, R vējš 1.8m/s, 763.64mm Hg, 66%

Par raidījumu

Raidījumā atbildam uz jautājumiem, kas saņemti LR2 mājas lapas vietnē un telefona zvaniem tiešajā ēterā. Pārraidē diemžēl nevaram atbildēt uz neierobežotu jautājumu skaitu, tālab elektroniski vai pa pastu saņemtos jautājumus dažreiz vispārinām un apkopojam.

Mūsu pasta adrese: Rīga, Doma laukums 8, LV-1505, raidījumam „No pamatiem līdz jumtam”, tālrunis raidījuma laikā 67211318.

Konsultācijas sniedz Juris Biršs – tehnisko zinātņu doktors, Rīgas Tehniskās Universitātes docents.

Jautājumu arhīvs

Kā labāk rīkoties? Esmu pēdējā stāva iemītnieks (piecstāvu māja ir 1905. gada). Man dzīvoklī ir skurstenis, kurā ir ievietota čaula (ir autonomā gāzes apkure), kas ir ļoti tuvu skursteņa malai. Pirms septiņiem gadiem gar skursteni noplūda sniegs un nobirdināja griestu apmetumu. Pēc gada tika taisīts remonts un tā applūdušā vieta tika apstrādāta ar pret pelējuma līdzekli. Griesti ir apaļie, tur remonta laikā ir uzklāts liels slānis rotbanda. Remontējām ziemā. Kad remonts tika pabeigts, mums tieši tajā applūdušajā vietā parādījās dzeltens pleķis un uzbrieda krāsa. Iepriekšējā ziemā slimā vieta neprogresēja un viss apstājās. Jautājums - vai tas bija pārāk straujas žūšanas rezultāts, ko veicināja apkures caurule, jo ārā bija -20grādi (caurule jau pie -5 grādiem ir diezgan silta). Vai arī tā ir ķīmiska reakcija? Kā pareizāk šo vietu apstrādāt?

Ritvars

Klausīties arhīvā

Istabā ir iebetonēta grīda. Kā pareizi piestiprināt zilo putu polistirolu, grīdas reģipsi un laminātu?

Jānis

Klausīties arhīvā

Ar ko labāka aizstāt bojātos guļbūves baļķus apakšas vainagā – ar keramzīta, gāzbetona blokiem vai kaut ko citu? Vai drīkst spraugas starp baļķiem aizpildīt ar poliuretāna silikonu? Vai labāk izvēlēties kaut ko citu?

Andris

Klausīties arhīvā

Veicam 2 stāvu vasarnīcas pārbūvi par dzīvojamo māju. Ārsienas – viena rinda „krievu” laiku baltie ķieģelīši stāvus – 9 cm, gaisa sprauga,5 cm brusas ar dēlīšiem, apšūtiem ar ruberoīdu, tad atkal gaisa sprauga un apdares dēlīši. Bija doma spraugās iepūst ekovati, bet no tās atteicāmies – samulsināja tas, ka jumta sijas balstās tikai uz ķieģeļiem, kā arī koka dēļi un brusas vietām puvušas. Tos izlaužot, iegūstam 20 cm platu vietu uz pamatiem. Plānojam likt sienu šādi (no ārpuses) – 10 cm fasādes vati, tie paši ķieģeļi 9 cm, tad 18 cm keramzīta blokus - būs papildus stiprinājums sijām, jo apdzīvosim otro stāvu, bet kā ar siltumu? Vai jūs ieteiktu citu materiālu keramzīta vietā? Iekšpusē nevaram pārsniegt tos 18-20 cm, jo ir uzbetonēta grīda.
Kā veidot savienojuma vietu jumtam, ja viena daļa ir ondulaine segums, bet otru daļu liksim no metāldakstiņu plātēm?

Ieva

Klausīties arhīvā

1) Vai pie koka griestiem var piestiprināt klāt balto putuplasta materiālu?
2) pirmā stāva griestu „pīrāgs” sastāv (no apakšas): reģipsis, nokrāsots ar balto ūdens emulsijas krāsu, pēc tam – plēve, tad 10 cm akmens vate, tad melnie griesti, tad atkal 10 cm akmens vate un virspuse 5 cm grīdas dēļi. Tā ir otrā stāva grīda. Vai uz tās var virsu likt OSB 22 cm un virsū presēto kartonu?

Jānis

Klausīties arhīvā

Sausās tualetes bedrē nāk gruntsūdeņi. Kā izsūc tukšu, tā otrā rītā ir pilna. Vai var apstrādāt ar ūdens cementu un kā tas jādara? Ap māju ielikta drenāžas caurule 50 cm dziļi.

Gita

Klausīties arhīvā

Vēlos uzzināt, vai ir kāds labums no tā, ja zem dēļu grīdas (privātmāja) ieklās akmens vati. Vai būs kādi siltuma uzlabojumi? Pašreiz patreiz starp zemi un dēļiem ir kādi 15 cm, ir doma ieklāt 10 cm akmens vati.

Valentins

Klausīties arhīvā

Vēlos renovēt pirti (pērtuvi). Vai sienu siltumizolācijai, zem folijpapīra, ieteicams izmantot jebkādu (Paroc, Rockwool) akmens vati ar metala-folijas pārklājumu? Esmu lasījis dažās publikācijās, ka pie augstākām (100 - 120 C) temperatūrām, arī no šiem materiāliem izdalās fenols, kas attiecīgi iedarbojas uz cilvēka veselību. Vai pašlaik ir kāda alternatīva (bez ķīmijas) šiem materiāliem?

Emīls

Klausīties arhīvā

Ko darīt, ja daudzdzīvokļu mājā pelē siena un pat skapī drēbes pelē no sienas mitruma? Kāda izeja, ko darīt?

Vitauts

Klausīties arhīvā

Mums ir pagrabstāvā apdzīvojamas telpas, bet esam iedzīvojušies pelējuma sēnītē. Sakiet, lūdzu, vai ir kādi veidi, kā cīnīties ar šo problēmu?

Ilvita

Klausīties arhīvā

Jautājums par pamatiem. Vēlos siltināt pamatus ar ekstrudēto putuplastu. Pamatu augšēja daļa 40 cm ir līdzena, dziļāk pamati ir nelīdzeni. Vai drīkst likt augšējo daļu nogriežot no loksnes (40cm) un atlikušo loksni, kas paliek pāri (80 cm) likt blakus aptuveni 7 cm salaiduma vietā, ko pielīmēt pie augšējās daļas ar līmējošajām putām, apakšējo nelīdzeno vietu, kas ir starp pamatiem un putuplastu aizpildu ar smiltīm un vēl no ārpuses likt ģeomembrānu. Dzīvoju Vidzemes ziemeļos.

Armands

Klausīties arhīvā

Vai drīkst no notekām lietus ūdeņu novadīt drenā, kuras diametrs ir 9 cm? Drena apvilkta ap māju. Vai tas neietekmēs mitrumu mājas iekšienē? Vai labāk ievietot atsevišķu cauruli? Drenas dziļums apmēram 1 metrs.

Andris

Klausīties arhīvā

Par pamatu siltināšanu. Ir nosiltināta vertikālā plakne. Jautājums: vai nepieciešams siltināt pamatu augšējo, horizontālo virsmu, kas ir 7 cm plata no guļbūves malas līdz pamatu malai? Labāk izvēlēties līmējošās putas vai armēšanas javu BAK?

Andris

Klausīties arhīvā

Jautājums par vienstāva mājas frontonu. Ar ko vislabāk noklāt jaunos dēļus, lai tie saglabātu savu struktūru iespējami ilgāk? Ir ļoti plaša krāsu izvēle, taču vēlos, lai pārklājums būtu ilgnoturīgs. Kā arī – kāda koka dēļus izmantot?: egles, priedes vai alkšņa?

Māris

Klausīties arhīvā