• Trešdiena, 2017. gada 20. septembris
  • Vārda diena: Marianna, Ginters, Guntra
  • Rīgā +16 °C, D vējs, 3,60m/s vējš m/s, 765,41mm Hg, 67,00%

Par raidījumu

Raidījumā atbildam uz jautājumiem, kas saņemti LR2 mājas lapas vietnē un telefona zvaniem tiešajā ēterā. Pārraidē diemžēl nevaram atbildēt uz neierobežotu jautājumu skaitu, tālab elektroniski vai pa pastu saņemtos jautājumus dažreiz vispārinām un apkopojam.

Mūsu pasta adrese: Rīga, Doma laukums 8, LV-1505, raidījumam „No pamatiem līdz jumtam”, tālrunis raidījuma laikā 67211318.

Konsultācijas sniedz Juris Biršs – tehnisko zinātņu doktors, Rīgas Tehniskās Universitātes docents.

Jautājumu arhīvs

Rīgas centra dzīvokļa istabā pirmskara kaļķa apmetuma sausa siena tika nomazgāta, nolasīta no vecās krāsas paliekām, nošpaktelēta ar kaļķa špakteli. Pagājušas pāris nedēļas, špaktele nožuvusi, bet krāsojot ar rullīti, špaktele nāk nost, līp pie rullīša. Ko darīt? Kā rīkoties, lai novērstu špakteles atdalīšanos?

Uldis

Klausīties arhīvā

Māja no silikāta ķieģeļiem. Sienas nav līdzenas. Pamati jau nosiltināti ar ekstrudēto putuplastu 100 mm. Tagad ir doma siltināt sienas ar akmens vati 100 mm. Kā pareizi stiprināt akmens vati: ar pikām vai pa perimetru? Starp vati un sienu veidojas sprauga, citur tā var būt līdz pat 2 cm, jo siena ir nelīdzena ar „vēderiem” un ieliekumiem?
Kā siltināt ap logiem, ja plastikāta logs ielikts aiz ķieģeļa tā, ka starp ķieģeli un stiklu attālums paliek 3-4 cm. Vai jāgriež ķieģelis nost 3 cm, lai loga malu var nosiltināt, vai tas neko nemaina, ja n tiks siltinātas loga malas?

Rinalds

Klausīties arhīvā

Vai varētu ieteikt kādu labu skaņu izolējošu materiālu. Skaņas izolācija domāta ūdens sūknim, kas atradīsies virtuvē. Sūknis tiks iemontēts nelielā sienas skapī. Sienas biezums būs līdz 15 cm.

Andris

Klausīties arhīvā

Vēlos izbūvēt bēniņos jumta istabu. Vai jumta slīpnē derētu šāds „pīrāgs” (no iekšpuses uz ārpusi) - reģipsis, preskartons, 20 cm ekovate, pres kartons, 2 cm gaisa sprauga, latojums, skaidu jumts uz kura uzlikts šīfera. Nākotnē šīferis tiks mainīts pret bez azbesta šīferi un skaidas aizstātas ar vēja plēvi.

Armands

Klausīties arhīvā

Līvānu māja. Garāžas iebrauktuve pagrabstāvā. Garāžas priekšas betonējumu sals gadu laika sals ir izcilājis un salauzis. Novācu salauzto betonu un izraku garāžas durvju priekšā 60 centimetru dziļu būvbedri. Ieplūda gruntsūdens apmēram 20 centimetri. Gribu betonēt jaunu laukumiņu durvju priekšā.
Ar kādiem materiāliem veidot konstrukciju tā, lai sals vairāk necilātu un nelauztu betonēto garāžas priekšas laukumiņu? Vai vajag pielietot stiegrojumu vai hidroizolācijas plēvi? Garāžas priekšā ir ierīkota lietus ūdens kanalizācijas novadīšana.

Artis

Klausīties arhīvā

Vēlos ierīkot mājai lietus ūdens kanalizācija sistēmu, no jumta notekām novadot ūdeni tālāk no mājas uz bedrēm (1,5 m dziļums), piebērtām ar šķembām. Jautājums - cik ir ieteicamais attālums no mājas pamatiem, kurā veidot tādu bedri kur novadīt ūdeni (zeme mālaina)? Vai pietiek ar, piemēram, 3 m?
Un vēl otrs jautājums: biju plānojis 40 cm dziļumā ieklāt ģeotekstilu, bet kļūdas pēc būvnieks ieklājis agroplēvi. Vai drīkst tā atstāt vai nē (vai agroplēve neveidos mitrumu, kas pamatiem ir kaitīgs)?

Eduards

Klausīties arhīvā

Labdien. Vēlētos pakonsultēties par siltināšanu ar elastīgo kokšķiedras vati steico flex. Ir esoša mansarda piebūve, no arpuses vagondēlis, gaisa šķirkārta, osb3 un koka karkass. Jautājums, vai drikst likt vati 100mm tieši uz OSB, tad Elt Craft VCL tvaika izolācija, miksto kokšķiedras plāksni 40mm un iekšējo apdari (vagondēli), vai pīrāgam būtu jaizskatās savādāk, kokšķiedras vate ir neatņemama sastāvdaļa jo ir iegādāta un kā īsti ir ar tvaika barjeras nepieciešamību kokšķiedrai?
Paldies

Mārtiņš

Klausīties arhīvā

Jāmaina grīda. Bija koka ar OSB apakšā, tagad vēlētos ielikt betonu ar siltām caurulēm un virsū ozola klājienu. Vai tas būs pareizi? Varbūt ir cits variants? Telpa ir diezgan lielā noslogojumā.

Valda

Klausīties arhīvā

Vasarnīca top par ziemas mājiņu. Pirms sienu siltināšanas ķeros pie pamatiem. Zemē lieti ~45 cm dziļi pamati, apkārt melnzeme, smilts, māls. Pamati šobrīd pa perimetru atrakti, bojātās vietas pieremontētas. Gruntsūdens turpat pie pamatu pēdas. (Pirms Tomasa :)) Kā pazemes daļu labāk aizsargāt ilgākam mūžam? Izolēt, siltināt ar putām? Vai vienkārši pieklāt pie pamata reljefa ģeo membrānu un piebērt granti?

Emīls

Klausīties arhīvā

Mana problēma ir tāda, ka esošai privātmājai pie āra gaisa temperatūras pazemināšanās zem 10 grādiem uz logu stikla apakšmalas sāk parādīties kondensāts. Kādi būtu risinājumi, lai to novērstu? Koka pakešu tipa logi labā stāvoklī bez hermetizētas stikla paketes (nav iestrādāts silikons). Māja celta padomju gados, no ārpuses nav vēl siltināta, par ventilācijas kanālu mājai kalpo esošais skurstenis (apkurei netiek izmantots), citi papildus ventilācijas kanāli nav, izņemot vannas istabā sienā uz āru izvads ar ventilatoru. Kāds būtu piemērotākais un efektīvākais variants esošai būvei? Vai līdzētu, piemēram, stikla pakešu maiņa uz modernākām (selektīvajām, esošā loga rāmja biezums 70 cm), mājas siltināšana no ārpuses un papildus gaisa kanālu izbūve sienās katrā telpā, vai tomēr jādomā par visu logu maiņu un jaunas ventilācijas sistēmas ierīkošanu?

Edgars

Klausīties arhīvā

Mans jautājums par grīdas "pīrāgu" guļbaļķu dzīvojamā ēkā. Šobrīd lāgas guļ uz mālainas grunts, sausas.

Dace

Klausīties arhīvā

Vēlos būvēt verandu un uz tās būs balkons. Verandas griesti būs arī balkona grida. Siju vieta tiks izmantotas metāla pārsedzes un ko tālāk, lai grīda neuzsūc ūdeni un griesti ar laiku nav mitri?

Janeks

Klausīties arhīvā

Situācijas apraksts. Veicam remontu mājas gala istabā, 26 m2, 3 ārsienas. Ārsienas biezums 50 cm (35cm sarkanais caurumotais ķiegelis+15cm silikāta). Tuvākajā desmitgadē plānots siltināt no ārpuses – 100 mm akmens vate.
1) Vai ārsienu nepieciešams siltināt no iekšpuses? Jūs bieži iesakāt mīkstās kokšķiedru plātnes. Vai ir nepieciešamība šajā gadījumā? Ja "jā", tad cik biezā kārtā un īsumā par to, kā sagatavot ķieģeļu sienas – vai šuves pirms plātņu pielīmēšanas aiztaisīt? Un kā līmēt - ar „ķemmi” vai „pikām”.
2) Kādas bāzes apmetumu likt nobeigumā? Cementa vai ģipša?

Una

Klausīties arhīvā

Māja celta no gāzbetona blokiem, siltināta ar 100 mm akmens vati (uzlikta uz slīpa metāla profila), uzlikts dekoratīvais apmetums un nokrāsota. Tagad, pēc 3 gadiem uz Z puses sienām, no apakšas rodas melni plankumi. Mazgājot ar ūdeni, var notīrīt, bet ne 100% visu. Vai tas ir pēc lietus, kas nežūst, vai pelējums? Vai pelējums vispār var rasties no mājas iekšienes caur krāsu?

Mārtiņš

Klausīties arhīvā

Vēlētos uzzināt, kā vislabāk 'ieziemot' jumtu. Jumta segums ir plānots bitumena šindelis, bet šogad nesanāks to uzklāt. Šobrīd jumts ir noklāts ar OSB 22 mm plāksnēm.

Raivis

Klausīties arhīvā