• Svētdiena, 2018. gada 22. aprīlis
  • Vārda diena: Armanda, Armands
  • Rīgā °C, vējš m/s, mm Hg, %
LSM Bērnistaba

Par raidījumu

Raidījumā atbildam uz jautājumiem, kas saņemti LR2 mājas lapas vietnē un telefona zvaniem tiešajā ēterā. Pārraidē diemžēl nevaram atbildēt uz neierobežotu jautājumu skaitu, tālab elektroniski vai pa pastu saņemtos jautājumus dažreiz vispārinām un apkopojam.

Mūsu pasta adrese: Rīga, Doma laukums 8, LV-1505, raidījumam „No pamatiem līdz jumtam”, tālrunis raidījuma laikā 67211318.

Konsultācijas sniedz Juris Biršs – tehnisko zinātņu doktors, Rīgas Tehniskās Universitātes docents.

Jautājumu arhīvs

Gribu zināt, kādu siltināšanas materiālu vislabāk izmantot koka mājai, siltinot to no iekšpuses. Māja ir celta 1920. gadā un no ārpuses ir aplikta ar ķieģeļiem. Svarīgi būtu, lai neveidotos nevēlams kondensāts, jo šajā istabā ieplūst tvaiki no virtuves, kurā nav tvaiku nosūcējs. Istabā, kuru paredzēts siltināt no iekšpuses ir apmestas sienas, kuras ir krāsotas. Cik biezu siltinājuma materiāla slāni izvēlēties? Vai tad, kad siena nosiltināta ar siltumizolācijas materiālu, vislabāk to nobeigt ar reģipša plāksnēm no iekšpuses? Vai ari varat ieteikt citu materiālu?

Dace

Klausīties arhīvā

Vēlos saimniecības ēkai nomainīt jumta koka konstrukciju un jumta segumu uz skārdu. Jumta slīpums būs 40 grādi, spārkoku izmēri 47x150x4600 mm. Jautājums - vai spārkoku izmēri nav par mazu un kādam attālumam jābūt starp spārēm?

Zigurds

Klausīties arhīvā

Vēlos siltināt grīdas ķieģeļu mājai, kas celta 70-os gados. Uz dēļiem uzklāts lamināts. Kā labāk? Siltināt, plēst ārā dēļus, likt kaut ko klāt vai noņemt laminātu, un caur dēļiem urbt un kaut ko pūst iekšā?

Iveta

Klausīties arhīvā

Ir 1000 litru plastmasas konteiners, kurā ir bijusi PVA D3 līme. Palicis gan nedaudz šķidrā veidā, gan nedaudz piekaltusi. Vai varētu lūgt ieteikumu, ar ko to varētu izmazgāt, kas šķīdinātu?

Kaspars

Klausīties arhīvā

Vēlos izveidot norobežojošu malu starp iebrauktuvi sētā un zālienu, kurš ir 30 cm augstāks par iebrauktuvi. Kāds būtu racionālākais un gaumīgākais risinājums? Bija doma veidot no armēta betona, bet māc šaubas, ka ziemas salā tas tiks salauzts. Negribas rakties līdz sasalšanas dziļumam un veidot dziļu betona joslu, jo tas varētu traucēt pavasaros aizplūst ūdeņiem. Kopējais garums ir 20 m. Varbūt ir kāds cits risinājums?

Māris

Klausīties arhīvā

Mansarda jumta konstrukcija, jumta segums – valcprofils, klasika, kam seko 25 mm laktu latojums, 25 mm plēves līstes, jumta difūzijas membrāna „Jutadach” 95g uz m2, spāres 250mm. Jautājums - vai ir nepieciešams veidot gaisa spraugu starp siltinājumu (akmens vate) un difūzijas membrānu, teiksim, 3 cm un pretvēja vate 18 mm, vai arī var bez tās iztikt, un likt siltinājumu klāt pa tiešo membrānai?

Kaspars

Klausīties arhīvā

Vienstāva ēka ar divslīpju jumtu. Griesti vaļēji ar daļēju divu līmeņu plānojumu. Ir ventilējama jumta konstrukcija (metāla jumts), zem kuras difūzijas membrāna. Nepieciešams to nosiltināt. Plānots izmantot minerālvati ar paaugstinātām siltumizolācijas īpašībām, zem tās, tvaika izolācijas plēvi. Biezums 150 mm (spāres biezums) + 50 mm papildus kārta perpendikulārā virzienā. Zinu, ka tas neizpilda ieteicamo siltinājuma biezuma standartu, bet, telpas plānotā dēļ izmantojuma, biezāku slāni nav iespējams „pieaudzēt”. Ar kādiem potenciālajiem riskiem (kondensāts?) es varu saskarties, un kā tos pēc iespējas novērst?

Emīls

Klausīties arhīvā

1)Vai skurstenim obligāti vajag jumtiņu, man bija slikta pieredze - kad aizdegās skurstenis, tad uguns liesmai, kas sitas uz augšu, nebija kur sprukt, liesmas pa caurumiem gāja uz sāniem, labi ka šiferis neuzsprāga un labi, ka skurstenis virs jumta kores ir 50 cm.
2) Lauku mājā ir uzmūrēta gaļas žāvētava no keramzīta blokiem, virsū ir betona taisnais jumtiņš, ziemā sniegs turas virsū. Jāveido slīpais jumtiņš. Vai no cinkotā skārda var veidot, vai labāk no parastā bleķa un nokrāsot?

Jānis

Klausīties arhīvā

Kādā no iepriekšējiem raidījumiem jautāju par ķieģeļu destrukciju (daudzdzīvokļu māja - sarkanie ķieģeli ar caurumiem). Šovasar jānovērš kritiskās vietas.
1) Kāds javas maisījums būtu visefektīvākais?
2) Vai ar šo pat maisījumu var aizdarīt plaisu pilastrā?
3) Kāds optimālākais risinājums ventilācijas lūku (lūkas izmērs?) izveidei (plānots likt mājas abos galos - mājai 5 ieejas), lai vēdinātos mājas tehniskais koridors, bet lai neradītu pārlieku lielus siltuma zudumus? Jautāju, lai varētu sastādīt korektu tehnisko specifikāciju tirgus izpētei.

Rudīte

Klausīties arhīvā

Vēlos paplašināt sava vectēva māju, kas celta ap 1930. gadu. Koka stāvbūve apšūta ar sarkano māla ķieģeli. Starpā gaisa sprauga, kuru esmu aizpildījis ar Rigiperl bumbiņām. Jaunbūvējamo daļu klāt mājas ārsienām ir plānots būvēt no 300 mm platiem Fibo blokiem, apšūt ar ķieģeli, saglabājot kopējo vēsturisko kopskatu, atstājot starpā gaisa spraugu, kuru aizpildīt ar EKO vati vai Rigiperl bumbiņām. Jautājums: vai tā var darīt? Kādu ķieģeli labāk izmantot - caurumoto apdares vai pilno apdares, kādu platumu - 85 vai 120 mm? Runa iet par Lodes ķieģeļiem. Varbūt izmantot "Thermo Prim" sildpaneli ar dekoratīvo šķiedrbetona kārtu - ķieģeļa izskatā, bet attur no šīs domas putu polistirola izmantošana. Ko vispār varat pateikt par sildpaneļa izmantošanu dzīvojamā mājā?

Kārlis

Klausīties arhīvā

Būvējam privātmāju un mājas stūrī, zem mājas jumta, paredzēta terase ar silto stiklojumu (apsildāma ziemā, praktiski papildu istaba - ziemas dārzs). Divas terases sienas ir mājas sienas, bet otras divas - no stiklojuma, kur viena stiklojuma siena ar bīdāmās durvīm ar izeju uz dārzu. Radies jautājums par stiklojuma konstrukcijām - vai tās labāk pasūtīt no alumīnija vai PVC? Svarīgi, lai stiklojuma konstrukcija noturētu siltumu ziemā un kalpotu ilgtermiņā.

Vija

Klausīties arhīvā

Sakiet, ko darīt, ja mājas sienā, kas celta no skaidbetona, zem apmetuma ir ļoti mitra - tā, ka pat drūp kopā no ārpuses, kur atlecis apmetums. Vai tādu mitru ārsienu drīkst siltināt? Esmu dzirdējis par elektroosmozes žāvēšanu, vai šinī gadījumā tas der?

Dainis

Klausīties arhīvā

Vai veco grīdu lauzt vaļā vai tāpat var likt virsū laminātu ar putuplastu apakšā, un vai virtuve [var likt] linoleju pāri vecai grīdai, vai jāpleš nost?

Arvis

Klausīties arhīvā

Nosiltināju fasādi ar minerālvati. Apdare – dekoratīvais apmetums. Pēc diviem gadiem parādījās zaļi plankumi. Kāds ir cēlonis?

Zinaīda

Klausīties arhīvā

Man ir jautājums par skursteni. Vai var vienā kanālā (ap 160 diametrā), laist divas krāsnis keramiskajā skurstenī? Skursteni mūrēs jaunu. Kā būs ar vilkmi, un vai varēs abas krāsnis kurināt vienlaicīgi? Vai vajadzētu šīberus likt uz katru krāsni? Ko Jūs iesakāt?

Andris

Klausīties arhīvā