• Trešdiena, 2017. gada 26. aprīlis
  • Vārda diena: Rūsiņš, Sandris, Alīna
  • Rīgā +6°C, R vējš 3m/s, 1343.9984831593mm Hg, 58%

Par raidījumu

Raidījumā atbildam uz jautājumiem, kas saņemti LR2 mājas lapas vietnē un telefona zvaniem tiešajā ēterā. Pārraidē diemžēl nevaram atbildēt uz neierobežotu jautājumu skaitu, tālab elektroniski vai pa pastu saņemtos jautājumus dažreiz vispārinām un apkopojam.

Mūsu pasta adrese: Rīga, Doma laukums 8, LV-1505, raidījumam „No pamatiem līdz jumtam”, tālrunis raidījuma laikā 67211318.

Konsultācijas sniedz Juris Biršs – tehnisko zinātņu doktors, Rīgas Tehniskās Universitātes docents.

Jautājumu arhīvs

Guļbūves māja, kas celta pirms 60 gadiem. Iekštelpās ir veikts remonts un sienas ir izšūtas ar reģipsi. Lai neveidotos spraugas starp baļķiem un reģipsi, tad spraugas tika aizpildītas ar Rotbandu. Tika uzlikts siets un novilkta līdzena siena, Vai šāda konstrukcija ir labs risinājums vai viss jāņem nost un jāliek kaut kas cits virsū? Sienas tiks siltinātas no ārpuses ar ekovati.

Andris

Klausīties arhīvā

Logiem ir skārda palodzes, pa kurām lietus laikā sitas lietus lāses un rada lielu troksni, kas traucē gulēt, utml. Kā varētu mazināt šo troksni, uzlabot esošo situāciju? Vai varbūt ir cita materiāla ārējās palodzes, kas nerada tādu troksni?

Arnis

Klausīties arhīvā

Dzirdēju Jūsu raidījumā komentāru par to, ka ceļot koka karkasa pirti uz stabveida pamatiem neesot pareizi pērtuves telpā grīdas konstrukciju taisīt no koka, bet pareizāk būtu betonēt. Kādas problēmas var rasties, ja pērtuves telpā uz stabveida pamatiem ir koka lāgas (starp kurām ir iestrādāta siltumizolācija), uz kurām kā grīdas pamata slānis ir osb vai saplāksnis, kurš tālāk tiek apstrādāts ar hidroizolāciju (tai skaitā visi stūri, grīdas un sienas savienojuma vieta pa perimetru utml. un uz sienas daļas pie grīdas apm 20-30cm) un uzklātas flīzes (arī uz sienas 20-30cm no grīdas). Kas šajā konstrukcijā ir nepareizi un ilgtermiņā var radīt problēmas?

Arnis

Klausīties arhīvā

Māja celta 50 gados no 15 X 15 cm koka brusām, karkasa ēkai, pusotra stāva ir lentveida pamati, bez stiegrojuma, pamati ir 40 cm biezumā un 50-70 cm dziļumā, māja celta nelielā slīpumā, piemēram pamatu griezumā: pamatu cokols 20 cm, gruntī 50 cm betona un 70 cm rupjas grants. Mājas koka karkasam ārpusē bija silikāta ķieģeļa fasāde, kura tika demontēta. Pamatos ir redzamas no ārpuses un iekšpuses ik pa vietai plaisas. Gribu savest kārtībā pamatus.
Vai tas līdzētu, ja viscaur pa ārpusi un iekšpusi ar lielo fleksi pamatos no sāniem taisītu iegriezumus un liktu 10-12 mm stiegrojuma stieņus un izveidotu joslu un aizcementētu, pēc tam liktu lietus ūdens un gruntsūdens drenāžu un pie pamata ģeomembrānu? Grunts ir mālsmilts.
Gribu izprast betona grīdas „pieslēgumu” ēkas iekšpusē. Ir betona pamati, 40 cm biezi. Var redzēt piķējumu un vairākas kārtas ruberoīda. Virsū guldīts 15 X 15 darvotas brusas horizontāli. Ja skatās no ēkas iekšpuses, tad šīs brusas ir atbīdītas 8 cm no pamatu iekšējās malas. Veidojas pakāpiens. Kā būtu pareizi jārīkojas, ja gribu betonēt grīdu? Ko būtu ieteicams likt pie pamatiem no iekšpuses, un cik dziļi?
Kādai gruntij ir jābūt ēkas iekšpusē – zem šķembu kārtas un cik dziļi ir vēlams? Vai zem šķembu kārtas kas ir 12 cm ir ieteicams uzreiz būt mālsmiltij?

Kaspars

Klausīties arhīvā

Gribētu uzzināt vai ir iespējams nosiltināt koka mājas bēniņus no iekšpuses, ja jumts jau ir uzlikts? Ja tas ir iespējams, kā tas jādara? Kas ir nepieciešamais?

Una

Klausīties arhīvā

Roku ūdens aku, kas tiks veidota no grodiem. Ko ieteiktu likt savienojuma vietā, cementa javu, pakulu auklu? Gumijas gredzens ir groda cenā!

Kaspars

Klausīties arhīvā

Mainot jumtu, veicu jumta izbūvi. Sienas būvētas no 150 mm koka brusām, kurām ārpusē pieskrūvētas 12 mm OSB plāksnes. Pie OSB plāksnēm tiks pienagloti spundētie dēļi. Interesē, kāds būs sienas pīrāgs no spundētajiem dēļiem uz iekšpusi un vai nevajag brusām „pieaudzēt” klāt kādus 50 mm koka līstes.

Gints

Klausīties arhīvā

Dzīvojam Staļina laika daudzdzīvokļu ēkas 1.stāvā. Dzīvokli iegādājos 2003.gadā bez remonta. Dzīvoklis piekļaujas mājas gala sienai, ārsienai. Aptuveni 2010. gadā oriģinālos logus nomainīju uz plastikāta logiem. Pēc aptuveni 2-3 gadiem sāka parādīties pelējums uz 2 ārējām gala sienām. Šogad esam gatavi veikt remontu, lai likvidētu pelējumu, un arī turpmāk izvairītos no tā. Dzīvokli plānojam pārdot pēc 1-2 gadiem, līdz ar to nevēlamies ieguldīt lielus naudas līdzekļus. Mūsu ieplānotais variants – kardināli uzlabot sienu stāvokli, grīdas šobrīd nē. Apzināmies, ka mūsu kļūda bija nepietiekama uzmanība vēdināšanai, ko šobrīd esam novērsuši. Būtu pateicīga, ja Jūs piekristu konsultācijai klātienē vai privātai sarakstei.

Inese

Klausīties arhīvā

Jaunbūve no keramzīta blokiem 30 cm biezumā. Ārpuse nosiltināta ar vati, 10 cm. Ko likt iekšpusē – apmetumu vai reģipsi ar vati? Kas ir labāk un izdevīgāk?

Igors

Klausīties arhīvā

Plānoju celt koka karkasa pirti (balto) 2x4 m lielu, no 50x100 mm koka statņiem uz stabveida-bloku pamatiem. Kāds būtu pareizs grīdas pīrāgs bez liekiem sadārdzinājumiem pērtuvē (2x2m), ja grīdas siju šķērsgriezums ir 50 x 150 mm? Par siltumizolācijas materiālu plānoju izmantot minerālvates plāksnes. Pirts plānota t.s."slapjā", un ūdeņu novadīšanai uz septiķi plānoju izmantot grīdā iestrādātu trapu.

Edvīns

Klausīties arhīvā

Otrajā stāvā (bēniņos) tiek izveidota grīda ar 15 cm biezām brusām, siltinājumā tiks sapūsta eko vate, kas kopumā sastādīs ap 20 cm. Mājas vidū ir skurstenis. Cik tuvu skurstenim drīkst likt brusas, un ar ko aizpildīt tukšo vietu starp brusām un skursteni? Vai drīkst ar eko vati? Skursteni plānots siltināts ar fasādes vati. Kā labāk nostiprināt vati pie skursteņa? Šobrīd skurstenim ir ne pārāk biezs apmetums. Skurstenis ir no ķieģeļiem, māja celta pirms apmēram 60 gadiem.

Andris

Klausīties arhīvā

Vai drīkst aizpūst ar neelpojošām termo putām spraugu koka grīdai starp izdedžiem un koka dēļiem? Uz grunts izdedži, tad sprauga, tad koka dēļi un krāsots preskartons un linolejs. Tad jau no apakšas mitrums klāt netiktu un grīdas dēļiem laika gaitā nekam nevajadzētu kaitēt. Šāda ideja tiek apsvērta tādēļ, ka baidos no skudru invāzijas – caur grīdas elpošanas urbumiem.

Mārtiņš

Klausīties arhīvā

Laukos pie mājām ir uzbūvēta dzelzsbetona estakāde. Slīpā mala, kas iet no apakšas uz augšu vienā pusē ir šaurāka – iznācis kādus 7 cm šaurāks. Ko te varētu „pielipināt” klāt (piebetonēt vai ķieģeļus piemūrēt), lai tā slīpā mala ir pietiekami iebetonēta arī zem zemes?

Juris

Klausīties arhīvā

Vēlos siltināt māju, tā celta no gāzbetona! Kāda ražotāja un kādu vati izvēlēties?

Jānis

Klausīties arhīvā

Lauku māja. pirmais stāvs ,zem grīdas nav pagrabs, istabas pīrags sastāv no apakšas: šķembas, plēve, tad 5cm betons, korķa materiāls, zilais putoplasts, osb,grīdas reģipsis,lamināts. Vai starp betonu un korķa materiālu ir jāliek plēve, korķa materiāla sastāvā esot plēve, jau iestrādāta.

Jānis

Klausīties arhīvā