• Ceturtdiena, 2018. gada 21. jūnijs
  • Vārda diena: Monvīds, Egita, Emīls
  • Rīgā °C, vējš m/s, mm Hg, %
LSM Bērnistaba

Par raidījumu

Raidījumā atbildam uz jautājumiem, kas saņemti LR2 mājas lapas vietnē un telefona zvaniem tiešajā ēterā. Pārraidē diemžēl nevaram atbildēt uz neierobežotu jautājumu skaitu, tālab elektroniski vai pa pastu saņemtos jautājumus dažreiz vispārinām un apkopojam.

Mūsu pasta adrese: Rīga, Doma laukums 8, LV-1505, raidījumam „No pamatiem līdz jumtam”, tālrunis raidījuma laikā 67211318.

Konsultācijas sniedz Juris Biršs – tehnisko zinātņu doktors, Rīgas Tehniskās Universitātes docents.

Jautājumu arhīvs

Tiek būvēta frēzbaļķu vasarnīca no 70 mm bieziem frēzbaļķiem. Ir izveidoti lentveida pamati, pa vidu betonēti stabiņi, brīvā vieta tiks pildīta ar granti. Kā siltināt grīdu?

Andris

Klausīties arhīvā

Kā labāk siltināt guļbūvi? Vai OSB „elpo”, un vai var apmest ar dekoratīvo apmetumu?

Aivars

Klausīties arhīvā

Vēlos siltināt māju. Māja ir celta no gāzbetona un apmūrēta ar silikāta ķieģeļiem, un ir ar koka pārsegumu. Bēniņi ir aukstie. Patlaban ir tikai uzbērti 5 cm izdedži. Nezinu, ar ko labāk siltināt un vai izdedžus vākt ārā vai atstāt.
Vēlos istabās izlīdzināt griestus ar reģipsi. Vai ir vērts starp vecajiem griestiem un jaunajiem reģipša griestiem likt kādu izolācijas materiālu vai atstāt tukšu?
Ko izmantot mājas siltināšanai - ekovati vai minerālvati?

Dāvis

Klausīties arhīvā

Man vajag uzcelt šķūni! Šķūnim būs vienslīpu jumts. Jautājums ir - cik lielam jābūt jumta slīpumam? Spāru garums būs 4,6 metri. Kādu vajag spāru šķērsgriezumu? Vai pietiktu ar 50x150 mm? Tādu pašu šķērsgriezuma materiālu domāju likt pa perimetru, uz tā stiprināt spāres. Kā jumta klājumu domāju likt bezazbesta šīferi vai metāla profilu. Kādu jumtu Jūs ieteiktu tādam šķūnim? Stabi būs 2,5 metru attālumā.

Arvīds

Klausīties arhīvā

Vēlos mainīt šīfera jumtu, kuram apakšā ir dēļu klājums, kas nosegts ar ruberoīdu un pa virsu šīferis. Gribu uzlikt profilētās tērauda loksnes. Vai var saglabāt esošo klājumu ar ruberoīdu (esošo pīrāgu) vai vajag kaut ko citu?

Aivars

Klausīties arhīvā

Būvēšu mūrētu mājas ieejas lieveni. Pēc Birša kunga norādījumiem, lieveņa konstrukcijā jāizmanto telpiskā ģeomembrāna, kura daļēji paliek atklāta skatam. Šo atklāto membrānas daļu paredzēts apmest.
Jautājums - kā veikt apmešanu, kādu apmetuma sastāvu izvēlēties, jo nav pārliecība, ka apmetums pienācīgi "pielips" pie ģeomembrānas.
Atradu, ka ir ģeomembrānas ar vienā pusē piekausētu apmetuma sietu, vai noteikti jāizmanto šāda veida membrāna ar sietu?

Māris

Klausīties arhīvā

Vēlos no jauna izbūvēt no betona dekoratīvajiem blokiem mūrētus žoga stabus un sētu. Esošā, pēc 8 gadiem sāka drupt. Šķiet, par iemeslu ir mitrums, kas nācis no sētas betonētās pamata joslas uz augšu pa mūri un ziemās sasalstot, it kā no iekšpuses saspridzinājis mūrētos elementus, īpaši tos, kas tuvāk pamatam. Lūdzu, iesakiet, vai būvējot šādu sētu, būtu pareizi nodalīt betona pamatu no mūrētās sētas ar hidroizolāciju, līdzīgi kā būvējot mājas sienas. Vai, varbūt, ir kāds cits piemērots risinājums?

Ruslans

Klausīties arhīvā

Uz mūsu mājam ved neizbraucams ceļš. Kā pareizi būtu veidot lauku ceļa „pīrāgu”, ja bezmaksas pieejamie materiāli ir - būvgruži, smiltis, koka klucīši (līdz 8 cm diametrā, 12 cm garumā) Mūsu versija - būvgruži, smilts, klucīši, mazliet smilts un tad dārgā grants?

Ineta

Klausīties arhīvā

Vēlējos noskaidrot, ar ko vislabāk varētu iznīcināt īsto mājas sēni jeb „brantu”, kas ir "ievācies" privātmājas koka grīdā un mūra sienas apakšējā daļā? Esmu dzirdējis, ka labi palīdzot boru saturoši antiseptiķi un termiskā apstrāde. Kā Jūs ieteiktu vislabāk rīkoties, ja ar sēni cīnījos jau pirms 5 gadiem un it kā pazuda, bet šo pavasar parādījās atkal virtuvē.

Anna

Klausīties arhīvā

Plānoju celt koka karkasa māju un kā siltinājumu izmantot eko vati un no abām pusēm siltināt ar fibrolītu. 25 mm fasāde + dekoratīvais apmetums un iekšā 50 mm plātnes, siltuma inercei. Dzirdētas dažādas atsauksmes par fibrolītu, piemēram – ka plaisā fasāde, bet tai pašā laikā esot ekoloģisks un elpojošs. Vai ir prātīgi papildus eko vatei siltināt ar fibrolītu no abām pusēm vai ir labākas alternatīvas un kādas? Māju celšu priekš savas ģimenes, tāpēc gribas maksimāli ekoloģiski un kvalitatīvi.

Zigurds

Klausīties arhīvā

Esmu uzsācis remontēt guļbaļķu māju. Demontējot apšuvumu, konstatēju ķirmju sagrauztas brusas. Sliktākās nomainījām, bet ķirmis vēl paliek blakus esošajās brusās. Šobrīd no iekšas un āra ir noņemtas apdares, gribētu šos ķirmjus iznīcināt.
Ar ko un kā apstrādāt lai pilnīgi iznīcinātu ķirmjus?

Gundars

Klausīties arhīvā

Jaunbūvē ir jāveic sienas apmešana garāžā uz Aeroc bloku sienas. Kurš no apmetumiem būtu labāks: MP-75 vai CLP? Starp celtniekiem domas dalās, kaut gan, manuprāt, šim nolūkam labāka būtu CLP, jo tā ir kaļķa/cementa bāzes java. Ko ieteiktu Jūs?

Rudīte

Klausīties arhīvā

Koka karkasa ēka (ar skaidbetonu sienās) apmūrēta ar ķieģeļiem, pie tiem 100mm vate + koka apdare. Starp iekšējo koka karkasu un ķieģeļu mūri 3-5cm sprauga, daudzviet daļēji piebirusi ar būvgružiem un javu. Pa visu ēkas perimetru augšā šī sprauga beidzas jumta siltinājumā. Šādā situācijā ko ar šo spraugu darīt? Atstāt kā ir, vai pildīt ciet? Ja pildīt, tad ar ko? Lai iepūstu vati, vajag vismaz 5 cm spraugu. Atliek putas, stiropora granulas? Jūsu ieteikumu – lūdzu!

Emils

Klausīties arhīvā

Koka konstrukcijas mājai ar ventilējamiem pamatiem ir koka dēļu grīda.
Doma ir likt silto grīdu apkuri. Uz dēļiem ieliek siltās grīdas caurules, starpas aizpilda ar grīdas reģipsi un aizlej ar pašizlīdzinošo masu. Nobeigumā uzliek grīdas flīzes. Vai šādi drīkst darīt? Ja nē, kā būtu jārīkojas?

Arnolds

Klausīties arhīvā

Māja siltināta ar akmens vati un pēc plēves ir plānās 8 mm OSB loksnes. Vai var apmest ar dekoratīvo apmetumu, vai būtu jāizmanto kaut kas cits, lai būtu smuki?

Gita

Klausīties arhīvā