• Trešdiena, 2017. gada 22. novembris
  • Vārda diena: Aldis, Alfons, Aldris
  • Rīgā -2 °C, DR vējs, 2,10m/s vējš m/s, 760,90mm Hg, 100,00%

Par raidījumu

Raidījumā atbildam uz jautājumiem, kas saņemti LR2 mājas lapas vietnē un telefona zvaniem tiešajā ēterā. Pārraidē diemžēl nevaram atbildēt uz neierobežotu jautājumu skaitu, tālab elektroniski vai pa pastu saņemtos jautājumus dažreiz vispārinām un apkopojam.

Mūsu pasta adrese: Rīga, Doma laukums 8, LV-1505, raidījumam „No pamatiem līdz jumtam”, tālrunis raidījuma laikā 67211318.

Konsultācijas sniedz Juris Biršs – tehnisko zinātņu doktors, Rīgas Tehniskās Universitātes docents.

Jautājumu arhīvs

Esam ieguvuši īpašumā vecu, neremontētu „Līvānu” tipa māju. Apkārt mājai ķieģeļu nav. Tikai plāksnes, neliels siltinājums un apmetums. Plāksnes no kā ir būvētas sienas ir saplaisājušas, grīdas ir aukstas. Gar skursteni un apsildes katlu telpā, spēcīga lietus laikā, tek iekšā ūdens. Pēc tam tas ir jāsūknē ārā. Iepriekšējie mājas saimnieki teica, ka tā esot jau no seniem laikiem. Mājas sienas vējā krakšķ. Pagraba mājā nav. Vienīgi logi visā mājā ir nomainīti. Kā labāk nosiltināt māju un salabot saplaisājušās sienas un jumtu?

Zane

Klausīties arhīvā

IIr plānots paša spēkiem būvēt guļbūves māju.
Ziemā zāģēsim kokus, vasarā būvēsim. Nav skaidrs kā darīt ar koku un lietainu laiku. Zināms, ka zem jumta netiksim pāris dienās, līdz ar to, visticamāk, būs dienas, kad līs un karkass samirks. Ir jautājums – cik būtiski tas ir, un kādi varianti šeit pastāv, ja nav pieejami milzu angāri, zem kuriem būvēt.
Otrs jautājums. Guļbūvi būvēsim no 15-18 cm bieziem baļķiem, ārsienu plānojam siltināt. Ir doma veidot 20 cm biezu koku skaidu siltinājumu, lai pielietotu maksimāli ekoloģiskus materiālus. Kāds būtu racionālākais variants, neaizmirstot siltumu un izmaksas?

Sandis

Klausīties arhīvā

Kā cīnīties ar aļģēm? Koka mājas fasādi (jaunus dēļus) apstrādāju ar Stafor darvas lineļļu 2 kārtās. Pirms 2 gadiem fasādi pārklāja melnas aļģes, konsultējos ar Stafor speciālistiem - apstrādāju fasādi ar anti-fungi līdzekli, noberzu ar birsti un ūdeni, atjaunoju Darvas lineļļas klājumu.
Pēc šīs vasaras atkal aļģes biezā slānī. Vai varat ieteikt ar ko tīrīt un kā ar šo kreņķi cīnīties, vai šādu daudz cietušu virsmu, pēc kārtējās tīrīšanas var ar kaut ko krāsot?

Uldis

Klausīties arhīvā

Vai drīkst, un kā labāk rīkoties, liekot bitumena šindeļu jumtu arī rudenī, vēsā laikā, bet bez nokrišņiem, kad āra temperatūra ir maksimāli +5,+10 grādi?

Verners

Klausīties arhīvā

Kā pareizi nosiltināt koka karkasa ēkas mezglu starp lentveida pamatiem un koka karkasu? Iekštelpās betona grīda ir pamatu līmenī un siltuma saglabāšanai atdalīta no grunts un pamatiem ar 50 mm putuplastu. Karkass piepildīts ar 200 mm vati un plānots no ārpuses uz šķērslatojuma izveidot papildus 50 mm siltinājumu. Starp koka karkasu un pamatiem veidojas aukstuma tilts. Kā šo mezglu pareizi nosegt, lai mitrums no pamatiem neiet sienās?

Normunds

Klausīties arhīvā

Kādas siltās grīdas likt vienstāvu mājai (140 m2), izņemot flīzes (lamināts/korķis). Kāds iznāk pīrāgs? Apkure ar granulu katlu.

Ieva

Klausīties arhīvā

Vēlos lauku mājai nosiltināt viesistabas grīdu. Bija ieliets betons, uz kura bija lāgas un pa virsu dēļi 40 mm. Nav pagraba. Starpsienā nav ventilācijas grīdai. Kā pareizi šo nosiltināt, ja paliek lāgas un būs jauni dēļi pa virsu? No jau esošās betona pamatnes līdz lāgu virsai ir ap 170 mm.

Varis

Klausīties arhīvā

Pirms aptuveni 3 gadiem izremontējām vannas istabu „Līvānu” tipa mājā. Flīzējām sienas, grīdu un ielikām dušas kabīni, kura tagad, pēc gandrīz trīs gadiem, izrādījās pilnīgs štrunts. Jautājums - vai tagad, likvidējot slēgta tipa dušas kabīni un nomainot to pret dušas „stūri”, visa mana Līvānu māja, kurai sienas ir no skaidu plāksnēm, nesapūs, šļakstot ūdeni uz jau uzliktām flīzēm? Vai flīžu šuves, kas ir aizšuvotas ar vienkāršu šuvotaju, nelaidis cauri ūdeni, vai ari kaut kas jāmaina?

Zintis

Klausīties arhīvā

Vēlos nosiltināt mājas ārsienas ar vati, bet radās jautājums par to, kā nostiprināt vati pie fasādes. Ja izmanto fasādes izolācijas dībeļus un, ja fasādes ārsienas ir no Līvānu tipa tukšajiem ķieģeļiem - vai dībeļi vispār turēsies, un ko tie dos? Vai stiprināt vati var arī citādāk?

Valters

Klausīties arhīvā

Man ir divstāvu ēka, kas celta pagājušajā gadsimta trīsdesmitajos gados. Ēka ir celta no dolomīta akmeņiem. Ārējā siena ir apmesta, iekšpusē visur šobrīd redzams akmeņu mūrējums. Sienu biezums 47 cm. Šobrīd pa nakti, kad netiek veikta mājas kurināšana, ļoti ātri pazūd siltums. Ziemā jau pie apm.-10 grādiem ārā, vakarā uzkurinot līdz apmēram +20, no rīta vairs ir palicis labi ja +12. Jautājums: Kādu vajadzētu veidot sienu siltumizolācijas pīrāgu? Tikai no ārpuses vai arī gan no ārpuses, gan iekšpuses? Piebilde: Šobrīd logu ailes izaugums ārpusē ir 11cm.

Jānis

Klausīties arhīvā

Šogad vasarā uzsākām divstāvu mājas celtniecību, tuvākajā laikā liksim jumtu (betona dakstiņi). Māja tiek celta no gāzbetona Ecoterm + 375, bez siltināšanas. Ņemot vērā šīs vasaras un rudens laika apstākļus, māja ir ļoti, ļoti samirkusi. Jautājums - lai māja labāk žūtu un izsargātos no pelējuma, vai māju atstāt bez logiem līdz pavasarim vai logus likt pēc jumta uzlikšanas?

Dace

Klausīties arhīvā

Mans jautājums ir par centrālapkures sistēmu. Pirms 4 gadiem uzsākām lietot mājā izbūvēto centrālapkures sistēmu, to kurinām ar gāzes apkures katlu, vai, pa retam, pārslēdzam uz kamīnkrāsni, kas arī pieslēgta šai sistēmai, lai papriecātos par dzīvu liesmu kādā drēgnā rudens vakarā. Visu šo laiku bijām gandarīti, bet tagad parādījās problēma – sāka aizsērēt apkures sistēmas filtri ar tumšu sīku daļiņu masu un šī nelaime pieņēmās spēkā tā, ka jātīra jau vienreiz divās nedēļās. Cik noprotu, esmu tapis par upuri nekvalitatīvam apkures šķidrumam un sistēmā radusies noārdoša vide, kas sāk bojāt kapara apkures caurules, tērauda ventiļus, dvieļu žāvētāju, krāsns un gāzes katla siltummaiņas iekārtu, šķiet, vien plastmasas caurules varētu būt neskartas. Intuitīvi vēlos izlaist veco šķidrumu un nomainīt pret citu, bet varbūt ar to vien nepietiek un vajag izskalot ar ūdeni un tad šo koroziju ar kaut ko neitralizēt - ar kādu speciālu šķidrumu. Vai varat sniegt padomu?

Ruslans

Klausīties arhīvā

Māja šogad tiek celta no Ecoterm+500 blokiem. Pašreizējos laika apstākļos bloki ir pielijuši, jo līst katru dienu, bet celtniecību turpinām, vēl jāpaspēj uzlikt jumts, jo tuvojas ziema. Lūdzu padomu - kā darīt tālāk, lai bloki nesāktu pelēt? Vai vēl steigt ielikt logus, lai mitrums nevairotos, vai atstāt bez logiem, lai caurvējš dara savu. Zinu, ka darīts ne pēc labākiem standartiem, bloki ir salijuši, bet ko var darīt tālāk, lai glābtu to, kas izdarīts?

Anastasija

Klausīties arhīvā

Pirmais stāvs bez pagraba. Divu metru augstumā trīs cuku sildmūrītim ir plaisas no augšas uz leju līdz pusei – „zigzagveida”. Mūrītim apakšā uzmūrēts pamats no ķieģeļiem. Plaisas parādījušās gada laikā, 2-3 mm platumā. Ko var darīt lietas labā? Varbūt ievietot plaisās drāšu stiepli visā garumā?

Juris

Klausīties arhīvā

Jautājums par betonu un ziemas salu. Zemes tranšejā ielieti lentveida pamati. Virszemes daļa ir no 30-85 cm (kā kurā vietā). Šobrīd virszemes daļai vēl ir apkārt koka dēļu veidņi. Vai tā var atstāt līdz pavasarim (nosedzot ar tentu) vai tomēr nepieciešams pamatu virszemes daļu (gan ārpusi, gan iekšpusi) piebērt ar minerālgrunti? Vai pastāv kādi riski, ka ziemas sals var sabojāt pamatu virszemes daļu?

Valters

Klausīties arhīvā