• Piektdiena, 2016. gada 24. jūnijs
  • Vārda diena: Jānis
  • Rīgā +25.3°C, DA vējš 0.9m/s, 764mm Hg, 55%

Par raidījumu

Raidījumā atbildam uz jautājumiem, kas saņemti LR2 mājas lapas vietnē un telefona zvaniem tiešajā ēterā. Pārraidē diemžēl nevaram atbildēt uz neierobežotu jautājumu skaitu, tālab elektroniski vai pa pastu saņemtos jautājumus dažreiz vispārinām un apkopojam.

Mūsu pasta adrese: Rīga, Doma laukums 8, LV-1505, raidījumam „No pamatiem līdz jumtam”, tālrunis raidījuma laikā 67211318.

Konsultācijas sniedz Juris Biršs – tehnisko zinātņu doktors, Rīgas Tehniskās Universitātes docents.

Jautājumu arhīvs

Man ir koka karkasa māja uz laukakmeņu pamatiem ar ķieģeļu augšējo kārtu (rinda samērā līdzena). Virs pamatiem ir divas horizontālās brusas. Apakšējā no tām savu ir nokalpojusi. Vai var tās vietā likt gāzbetonu un kas būtu jāliek starp pamatu ķieģeļiem/gāzbetonu un gāzbetonu/augšējo vainaga baļķi?

Viesturs Krūmiņš

Klausīties arhīvā

Vēlos nosiltināt dzīvokļa ārsienu, sienas biezums 40 cm (ķieģeļi, māja – veca). Siena ir auksta, gribētu nosiltināt, bet plānā kārtā, jo istaba maza un reģipsi likt negribu. Ko Jūs ieteiktu?

Māris

Klausīties arhīvā

Vai lamināta dēļus drīkst krāsot? Ja „jā”, tad – ar kādu krāsu? Dēļi ir piestiprināti pie sienas.

Ruta

Klausīties arhīvā

Mani interesē – ar kādiem materiāliem veikt skaņas izolāciju 10 cm biezai, no keramzītblokiem mūrētai starpsienai? Pašlaik tāda sajūta, ka sienas vispār nav, viss dzirdams. Nesošās sienas ir no 30 cm keramzītblokiem, tur viss ok, skaņas maz dzirdamas. Tas viss privātmājā.

Pēteris

Klausīties arhīvā

Vai drīkst klāt elastīgo bezšuvju hidroizolāciju Hidroplast vannas istabā uz betona grīdas pirms flīzēšanas, ja betona grīda ir izbūvēta kā siltā grīda? Vai siltums tiks cauri hidroizolācijas slānim līdz flīzei?

Guntis

Klausīties arhīvā

Māja, 200 m2, apšūta ar priedes pilnas spundes dēļiem. Tie divas reizes apstrādāti ar karstu lineļļu. Pēc 2 gadiem māja vietām paliek pelēka. Šovasar gribam pārkrāsot. Ar ko būtu labāk to darīt un vai māja ir jānotīra? Kāda krāsa sader ar lineļļu?

Guntis

Klausīties arhīvā

Gribu siltināt vecu krogus ēku (vismaz 150 gadus veca). Sienas – akmens mūris, stiprināts ar akmens šķembām, sienas biezums apmēram - 80 cm.
No iekšpuses sienas apšūtas ar māla ķieģeļiem uz bada kanti. Starp sienu un ķieģeļiem apmēram - 8 cm gaisa sprauga, tā ir slēgta. Kā rīkoties ja siltina no iekšpuses? Vai var kaut kā izmantot šo [gaisa spraugas] faktu?

Aldis

Klausīties arhīvā

Kā labāk veikt mansarda slīpo sienu nobeigumu no iekšpuses. No vienas puses, profilētiem spundētiem apšuvuma dēlīšiem uz kokšķiedras 25 mm plāksnēm. Vai vajag veidot atrāvumu, cik biezu, no alumīnija profiliem vai koka (cik bieza) līstītēm? Ar ko apstrādāt (septizēt) spundētos dēļus no katras puses?

Visvaldis Krūze

Klausīties arhīvā

Būvēju koka karkasa māju un būvnieki piedāvā sekojošu sienas "pīrāgu": sienas statņus aizpilda ar minerālvati, statņiem no ārpuses liek vēja plēvi, kurai pa virsu latojums (paliek kā gaisa sprauga), uz latām liek OSB un uz OSB fasādes vati. Vai atstājot šādu spraugu fasādes vatei ir vispār kāda jēga?

Guntis

Klausīties arhīvā

Mājas istabā, koka grīdā un āra sienas apakšējā daļā bija iemeties brants. Grīdu izplēsām, arī daļu sienas. Arī inficētā zeme tika norakta. Viss apstrādāts ar Bochemit.
Jautājums – vai pēc tam uz tās zemes drīkst uzbērt keramzīta kārtu, tad divās kārtās grīdas reģipsi, pēc tam lamināta segumu? Jeb tomēr labākais variants ir betonēšana?


Vilnis

Klausīties arhīvā

1) Ir iebetonēta grīda. Zem betona ir šķembas, virs šķembām ir melnā celtniecības plēve un betons virsu. Ko tālāk siltināt – grīdu vai vispirms siltināt sienas? Ja siltina sienas, tad akmens vate apakšējā daļā balstās uz plika betona. Vai neko nevajag apakšā? Tad jau arī koka brusas apakšā balstīsies uz plika betona?
2) „Fiksie zēni” taisa peldošas keramzīta grīdas bez lāgām; virsu divas kārtas grīdu regipsis. Vai tā tā lieta iet cauri?

Janis

Klausīties arhīvā

Vēlos nosiltināt mājas bēniņus ar beramo vati. Vai drīkstu vati sabērt un izlīdzināt pats? Vai vate pildīs savas funkcijas, vai tikai to drīkst darīt ar pūšanas metodi?

maris

Klausīties arhīvā

Lūdzu vērtējumu un ieteikumu jaudīgam siltās grīdas "pīrāgam". Būvēju saimniecības ēku, kur pirmajā stāvā būs darbnīca un citas saimniecības telpas. Vēlos darbnīcas telpā (30 m2) uzbūvēt apsildāmu un vienlaicīgi jaudīgu grīdu – lai var uzbraukt arī ar vieglo auto un rokas domkratu atbalstīt. Vai varu pielietot sekojošu grīdas pīrāgu: blietēta grunts, 30 cm blietēta smilts, vecas plēves ieklājums, 20 cm (4-10 mm lieluma) keramzīts, 3 kārtas 50 mm lokšņu cietā ekstrudētā putu polistirola ar pusspundi, tad 200 mk biezas stabilizētās plēves ieklājums, 30 mm distanceri, armatūras režģis ar 100 x 100 mm acīm 6 mm biezs, tam piestiprinātas apkures caurules, un, izmantojot vadulas, tas pārliets ar 120 mm betonu siltajām grīdām (ar armējošajam šķiedrām). Vai varbūt lielākai slodzes izturībai vajadzētu iestrādāt otru armatūras sieta slāni kādos 30 mm no virskārtas, vai arī armējumu ņemt resnāku jau 10 mm?

Ruslans

Klausīties arhīvā

Jautājums par mansarda siltināšanu. Vai ir pareizi akmens vati likt piespiestu pie jumta kondensāta plēves? Vai obligāti ir jāatstāj gaisa sprauga starp plēvi un vati? Jumta segums: profilētās dakstiņu loksnes, un Ruukki difūzijas plēve.

Aigars

Klausīties arhīvā

1.Silikātu ķieģeļu mājai pirms septiņiem gadiem ielikti plastikāta logi. Logu ailas aizpildītas ar putām, kuras no ārpuses nav izolētas. Ārpusē putas stāvējušas atvērtas starpās no 2 mm līdz 3-4 cm (ķieģelis vietās izdrupis), putas jau sabirzušas. Kā pareizi
rīkoties, lai nosiltinātu logu ailas no ārpuses un saglabātu daudz maz normālu izskatu (loga aila no silikāta ķieģeļa)?
2.Mājā ir sausā tualete. Puse tualetes bedres ir zem telpas, otra puse ārpus mājas. Pa vidu iet mājas pamati. Laika gaitā tualetes sienas saplaisājušas, bedrē iekļūst gruntsūdeņi, rezultātā mājas iekšējās sienas mitras, pelē. Drīzumā māja tiks pieslēgta centrālajai pilsētas kanalizācijai. Ar ko vislabāk aizpildīt tualetes bedri, lai tur nebūtu iespēja uzkrāties gruntsūdeņiem un mitrināt sienas?

Jānis

Klausīties arhīvā