Raidījumu klausieties audio pielikumā. Pamati ir ēkas vissvarīgākā konstrukcija. Kādi faktori un nosacījumi ir jāņem vērā pamatu veida izvēlē, lai nodrošinātu ilgtspējīgu un drošu būvi.
1.jautājums. Kādi ir plātņveidu pamatu plusi un mīnusi, ja tos salīdzina ar lentveida pamatiem? Cik lielai slodzei tie paredzēti? Vai uz plātņveida pamatiem var likt keraterm blokus? Grunts mālaina.
2.jautājums. Vēlos būvēt virszemes dārzeņu pagrabu. Plāns ir norakt melnzemi, uzbērt 10cm granti, 10 cm šķembas. Betonēt 25cm plātni ar 13mm stiegrojumu. Uzmūrēt no keramzīta blokiem sienas, betonēt pārsedzi. Cik bieziem jābūt sienu blokiem? Cik biezam jābūt betona pārsegumam? Kā veidot pagraba hidroizolāciju un ventilāciju?
3.jautājums. Līvānu mājai „staigā” sienas. Istabā līmēju tapetes, bet negribu likt līstes. Ja tomēr lieku, vai lakotas līstes var krāsot? Kādu krāsu klāt uz lakotām līstēm? Ir gan 45 grādu leņķa, gan 90 grādu leņķa salaidumi.
4.jautājums. Vēlos vasaras mājai siltināt fasādi. Māja būvēta no 200mm gāzbetona blokiem, iekštelpas siltinātas ar 50mm kokšķiedru plātnēm. Plānoju ar dībeļiem piestiprināt metāla leņķus, vertikāli pieskrūvēt koka latas, starpas aizpildīt ar 100mm akmens vates loksnēm, pieskrūvēt horizontālās koka latas, pie tām skrūvēt/naglot spundētos koka apdares dēļus. Vai viss pareizi? Kāda izmēra koka latas izmantot gan vertikālajai, gan horizontālajai konstrukcijai? Vai tiešām starp vati un koka apdari neizmantot vēja plēves/membrānas?
5.jautājums. Vēlamies tikt skaidrībā par neapsildāmo grīdu veidošanu. Blietētas šķembas, smilšu kārtiņa, plēve, 10cm siltinājums, 7cm betons, telpiskā ģeomembrāna, lamināts vai flīzes. Mūsu problēma ir platie lentveida pamati, jo tie ir krietni platāki par sienām. Kur paliek plēves augšējā mala? Vai tā iet cauri betonam uz augšu vai tiek nogriezta zem betona virs siltinājuma? Kā aizpildīt 10cm telpu virs pamatiem līdz grīdas augstumam? Vai telpiskā ģeomembrāna virs betona jāliek rāmī vai vienkārši to var likt gan zem lamināta un flīzēm? Vai tā netiks saspiesta? Kā pareizi likt laminātu un flīzes uz ģeomembrānas?
6.jautājums. Kā tas ir no tehniskā viedokļa? Dzīvoklis tika atvienots no stāvvadiem. Tie atkal kvalitatīvi savienoti, nesamazinot diametru. Vai var tikt traucēta vai kā citādi negatīvi ietekmēta ūdens plūsma? Vai izlaižot manu dzīvokli kaimiņi var turpināt lietot centrālo apkuri un karsto ūdeni?
7.jautājums. 50.gados celta skaidbetona māja. Koka grīdas. Uz koka grīdas uzlikām laminātu. Divu gadu laikā grīda zem lamināta sapuva, mitrums. Izveidojās arī sēne. Grīda nesen tika izlauzta. Zeme ir izrakta. Kā rīkoties tālāk? Kur likt izolāciju? Vai no iekšpuses pie pamatiem var likt putuplastu?
8.jautājums. Uzbūvēta garāža, iekšpuse izlikta ar OSB plāksnēm. Ir viedoklis, ka OSB sienu vajag krāsot vai lakot, jo OSB ražošanā izmantotas kaitīgas vielas? Vai tā ir?
9.jautājums. Vēlamies iegādāties īpašumu, ir būvprojekts. Aptuveni 60-70% darbu ir izdarīti, bet bažas rada to kvalitāte. Pirms īpašuma iegādes vēlamies piesaistīt speciālistu kurš novērtētu paveikto darbu kvalitāti. Kāds speciālists mums būtu jāmeklē un kur tādu atrast?
10.jautājums. 100 gadīga guļbūve. Celta uz āderēm, purvainā vietā. Iekštelpu kapitālo remontu veicām pirms diviem gadiem. Siltinājām ar vati un rīģipša plāksnēm. 4cm koka dēļu grīda, pa virsu lamināts. Šogad gar skursteņa malu parādījusies sēne - brants. Lūdzam padomu, kā cīnīties ar sēni? Kā ielikt jaunu grīdu?
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X