Raidījumu klausieties audio pielikumā. Būveksperta viedoklis par ēku fasādes siltināšanas materiāliem, pieejamām iespējām un atšķirībām. Kā izvēlēties piemērotāko?

1.jautājums. Ir vairāku veidu fasādes vates. Kādu izvēlēties? 300mm gāzbetona sienas, vate pēc projekta nepieciešama 150mm, sienas maksimālais augstums 8m.

2.jautājums. Iegādājos Līvānu tipa māju, apšūtu ar ķieģeļiem. Gaisa sprauga ir tikai 25mm. Īsti neredzu jēgu to aizpūst. Māja ir auksta. Paredzēts māju siltināt no iekšpuses. Izveidot papildus karkasu un iepūst ekovati. Cik biezs iepūstās ekovates slānis dos efektu? Telpas zudums mani nesatrauc.

3.jautājums. Veca klēts, guļbūve. Iekšējās sienas un griesti apstrādāti ar baltu kaļķim līdzīgu krāsu, vairākās vietās tā ir nobirusi. Gribētos atjaunot vēsturisko krāsu. Vai ir iespējams šādu krāsu pašam izgatavot? Kādi ir krāsas uzklāšanas nosacījumi? Vai vēsturiskajai krāsai ir kādas antiseptiskas īpašības vai arī tā ir tīri dekoratīva?

4.jautājums. Par grīdas pīrāgu. Veicam pārbūvi bijušajam stallim/šķūnim. Koka karkasa būve. Gala mērķis - dzīvojamā māja. Siltināsim no iekšpuses un ārpuses ar ekovati un 25mm kokšķiedras plāksnēm. Koka karkass ir 150mm biezs. Iekšpusē būs māla apmetums. Konsultējoties ar koka karkasu māju ekspertiem, esam tikuši līdz risinājumam bez siltajām grīdām. Plāns izmantot zemes temperatūru un apsildīt ar siltumu akumulācijas krāsni. Vai savienojumā ar grīdu vajadzētu hidroizolāciju vai kādu atdalošo slāni? Ko jūs ieteiktu?

5.jautājums. Māja celta 60 gados no skaidbetona. Skaidbetonā daudz plaisu, vietām gabaliem izdrupis apmetums. Māju domājam atjaunot. Mainīt jumta konstrukciju, atjaunot fasādi. Vai skaidbetons ir labojams? Varbūt jājauc nost un jābūvē no jauna?

6.jautājums. Koka stāvbūve, apšūta ar ķieģeļiem. Pamatu augstums 80cm, no kuriem 20cm virs zemes līmeņa. Pamati vietām ir saplaisājuši. Vai esošais pamatu dziļums ir pietiekošs? Kāds būtu pareizs risinājums pamatu stiprināšanai vai pārbūvei? Ķieģeļu siena tiks demontēta, tās vietā tiks veidots papildus koka karkass ar siltinājumu, tādējādi samazinot slodzi uz pamatiem.

7.jautājums. Grasos mainīt logus. Logu montāžai būtu labāk izmantot pakulas vai ko tamlīdzīgu. Bet, vai to var darīt, ja starp logu un aili ir apmēram 5cm liela atstarpe? Kādu materiālu izmantot aiz rīģipša, iekšējās ailes apdarē? Arī tur ir apmēram 4cm liels tukšums.

8.jautājums. Šodien zem bruģa iebērām rupjās šķembas. Rīt blietējam, betonējam apmales. Ko darīt tālāk? Izmantot granti vai smalkākās dolomīta šķembas? Gribas saprast kur ir starpība.