Un atkal daži vārdi par februāra jubilāru, komponistu un pianistu, aranžētāju un ansambļu vadītāju Jāni Sildegu, kurš no šīs zemes šķīrās vien 63 gadu vecumā – šogad, 22. februārī viņam būtu apaļi 80…

Kolēģi Jāni iesaukuši par staigājošo enciklopēdiju, viņš interesējās par politiku, ļoti daudz lasīja, Sildega mīļākais žurnāls bijis „Za rubežom” – „Aiz robežas” krievu valodā, kas vēstīja par ārzemju aktualitātēm. Tolaik angļu valoda nebija tik populāra kā tagad, bet Sildegs to zinājis diezgan labi, varbūt saistībā ar ārzemju skaņuplatēm, jo mūzika viņa dzīvoklī skanējusi bez mitas. Pārsvarā džezs – Ella Ficdžeralde, Oskars Pītersens, vēlāk arī „ABBA”, Demiss Russ un citi „modīgie” mūziķi, jo sekošana līdzi jaunākajām estrādes tendencēm Sildegam bija obligāta.

Sešdesmito gadu nogalē un septiņdesmito sākumā komponistam dziesmas bira kā no pārpilnības raga – „Pētergailis”, „Tālais ciems”, „Pie sapņu kamīna”, „Pusnaktī”, izdotas vairākas Sildega mazās skaņuplates.

Kad viņš 70. gadu sākumā aizgāja strādāt uz VEF kultūras pili, tur tapa grandiozi rēvijas tipa iestudējumi „Uz Spīdolas viļņa” un „Spīdola maina vilni”. Sildegs tajos bija muzikālais vadītājs, ļaujot uzmirdzēt arī tobrīd tikko ievērotajai dziedātājai Ilonai Stepanovai un astoņpadsmitgadīgajam jauneklim Viktoram Zemgalam. Vēl pirms tam tieši Sildegs spēlēja klavieres pirmajā Laimas Vaikules un Raimonda Paula tikšanās reizē, kad Maestro bija uzaicināts noklausīties jauniņās VEF pašdarbnieces daudzsološo sniegumu.

Lielam skaitam Latvijas dziedošo slavenību iznācis sadarboties ar Jāni Sildegu, viņu vidū bija Nora Bumbiere, Zigfrīds Račiņš, Margarita Vilcāne un Ojārs Grinbergs, Māra Krievkalne un Ēriks Kamarūts, Viktors Lapčenoks, vēlāk arī Aija Kukule un citi. Taču estrādes laukā, lai arī cik trāpīgs izdevās skaņdarbs, izvirzīties traucēja komponista diploma trūkums. Arī tāpēc, kad klusais vīrs uz radio „pieņemšanas komisiju” ieradās ar kārtējo nošu kaudzīti, 80. gados Sildega viņa dziesmas izbrāķēja, un arī dziesmu mode pamazām mainījās. Bet tagad atkal kaut kas no Jāņa skaņdarbu zelta, veltījums tik mīļajai Ogrei, kur aizvadītas bērnu dienas. Pie mikrofona vokālais ansamblis „4+4”, dziesma "Ogrei" 1973. gada ieskaņojumā ar Jura Brežģa vārdiem.