Pavasaris šogad steidzīgs – jau aprīļa beigās uzziedējuši ķirši un plūmes, par narcisēm nemaz nerunājot. Arī sējas laiks pilnā sparā, un, ja tāds siltums turpināsies, varbūt jau pēc Jāņiem labība būs pļaujama. Lai nu kā – visvisādi lauku sētas dzīvē iesaistīti darba rīki un to pielietojums būs apskatāmi 11. maijā, kad uz Sējas svētkiem ielūdz Ausekļu dzirnavas, kas atrodas Vecumnieku novada Bārbeles pagastā.

Lieli un mazi tur aicināti izjust Ulmaņlaiku sadzīvi un lauku darbus. No svētku atklāšanas plkst. 11. 00 visas dienas garumā varēsiet vērot, kā notiek zemes pirmsējas sagatavošana, labības un zālāju sēšana, kartupeļu stādīšana, kukurūzas sēšana un citi darbi, arī jumta dēlīšu zāģēšana un skaidu plēšana, graudu malšana, grūbu un putraimu gatavošana ūdens dzirnavās, baļķu zāģēšana gaterī, ko darbina tvaika dampis. Interesi noteikti piesaistīs arī amatniecības un mājsaimniecības darbi: grozu pīšana, baļķu grebšana, metāla kalšana, slotu siešana, aušana un vērpšana, kā arī pīrāgu cepšana, sviesta kulšana, veļas mazgāšana un gludināšana tā, kā to darīja vecos laikos, kad elektrību nepazina.

Gaidāmi arī mūzikas instrumentu meistaru amata demonstrējumi, tiesa, stabuļu laiks jau garām. Bet viens instruments mums visiem vienmēr ir līdzi, un tā ir balss, kāda nu kuram padevusies. Lieliska tā bija Robertam Zommeram, tenoram un vijolniekam, opersolistam un ziņģu dziedātājam. Lūk, viena no tām – par dzirnavnieci no 30. gadu „Bellacord Ellectro” skaņuplates.