Šodien jau stāstīju par dziedātāju un komponisti Lolitu Vambuti, pieminot viņas darbošanos vokālajā ansamblī 4+4, kura izveidotājs un vadītājs bija komponists un pianists Jānis Sildegs, neparasts mūziķis, kura kārtējo neparasto skaņdarbu drīz vien dzirdēsiet.

Izrādās, kad 1963. gadā Jānis Sildegs bija nolēmis stāties Latvijas valsts konservatorijas kompozīcijas klasē, tas notika reizē ar jau pieminēto Lolitu Vambuti, kura atzinusies, ka iestājeksāmena diktātā viņa no Sildega „nošpikojusi” dažas notis. Sildegam bija absolūtā, ne tikai muzikālā, bet pat simfoniskā dzirde – dziesmu komponēšanai viņam klavieres nebija vajadzīgas un savu skaņdarbu apbrīnojamos, īsti simfoniskos aranžējumus viņš izrakstīja jau uzreiz balsīs, pat bez partitūras. Taču ar mācībām mūzikas augstskolā Jānim nevedās tik labi kā Lolitai. Sildegs vēlējās mācīties pie Ādolfa Skultes vai Jāņa Ivanova, taču tika iedalīts Valentīna Utkina klasē, un kontakts starp pasniedzēju un studentu neizveidojās. Ja Vambute izturēja piecus gadus konservatorijā, tad Sildegs bija ļoti neapmierināts ar savu kompozīcijas pedagogu, kas prasījis modernismu un citas ērmības, bet Jānim patika skaistas melodijas un harmonijas.

Beigu beigās pēc 1. kursa Sildegs pats izņēmis dokumentus un tā arī palika bez augstākās izglītības, kas bija liels traucēklis viņa turpmākajās mūziķa gaitās. Taču restorānā Luna, kur Sildegs tolaik vadīja ansambli, izglītības papīru viņam neviens neprasīja. Ap šo laiku viņš arī sāka tā pa īstam komponēt, pāris gados tapa apmēram 30 skaņdarbu. Te, protams „vainīgs” arī pianista darbs Rīgas estrādes orķestrī, kurp 1967. gadā viņu uzaicināja pats Raimonds Pauls. Sildegam gan dažās dziesmās nācās pūst arī trombonu un vadīt REO sieviešu vokālo ansambli, tikām nu jau varēja prestižā kolektīva spēkiem iestudēt dažu savu skaņdarbu.

Sildega lielākais oficiālais sasniegums ir Ojāra Grinberga dziedātās dziesmas Aijas smaids 3. vieta 1970. gada Mikrofona aptaujā, - Sildegi cerējuši, ka piedzims meita, kurai bija izvēlēts vārds Aija vai Laura, tāpēc arī dziesmai šāds nosaukums. 70. gadu sākumā Jānis Sildegs aizgāja strādāt uz VEF kultūras pili, kur tapa grandiozie rēvijas tipa iestudējumi Uz Spīdolas viļņa un Spīdola maina vilni. Tolaik radio tapis daudz Sildega dziesmu ieskaņojumu, un saviem neparastajiem, izsmalcinātajiem vokālajiem aranžējumiem Sildegs izveidoja īpašu dubultkvartetu 4+4, kur tātad reizumis dziedāja arī Lolita Vambute. Viņa ar Sildegu bija sadarbojusies nepārtraukti, pieredzējušais mūziķis neatteica savu padomu aranžējumos, novērtēja, vai dziesma izdevusies, piepalīdzēja arī māsu Vambutu dueta priekšnesuma slīpējumos.

Astoņdesmitajos gados Jāņa Sildega brīnišķīgās dziesmas lielākoties skandēja viņa ansamblis Sono, kur dziedāja Māra Krievkalne un Ēriks Kamarūts, bet nu viens no pēdējiem Jāņa Sildega mūzikas ieskaņojumiem radio – šoreiz pie mikrofona Aija Kukule. Skanēs 1987. gadā iemūžinātā dziesma Dibināšanas motīvs ar Jāņa Petera dzeju pirmoreiz.