Var jau nejūsmot par komponista Jāņa Lūsēna daiļradi, taču to, man liekas, nevar ignorēt, jo sevišķi vidējās paaudzes ļaudis – ja tev ir virs 50, noteikti būsi dejojis Lūsēna elektroniskās grupas „Zodiac” mūzikas pavadībā un vēlāk skrējis uz „Zodiaka” koncertiem. Ja ap četrdesmit – 1999. gadā visa Latvija saviļņojās, kad tika iestudēta Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes rokopera „Kaupēn, mans mīļais!”, kas tika atzīta par gada labāko izrādi.

Arī padsmitniekiem vajadzētu pazīt Lūsēna muziku, ja vecāki viņus ir veduši uz „Putnu” vai „Leļļu operu” Nacionālajā operas un baleta teātrī. Vai arī uz mūziklu „Sniega karaliene”, bet tie, kam pāri 60, noteikti būs dzirdējuši par druskai no visa minētā, un tikpat krāsaini ir Jāņa Lūsēna 60. jubilejas koncerti, no kuriem pirmie jau izskanējuši Rīgā un Rēzeknē. Kā noslēdzošais sekos koncerts tieši komponista dzimšanas dienā 7. aprīlī Liepājā. Arī tur tiek solīta atmiņu albuma pārlapošana: skanēs populārākās dziesmas, fragmenti no muzikālā teātra darbiem.

Taču nevajag saskumt tiem, kas netiks ne uz vienu no šiem grandiozajiem sarīkojumiem, jo aprīlī paredzēti arī, jāsaka, kamerkoncerti – kopīgas uzstāšanās ar Zigfrīdu Muktupāvelu 26. aprīlī Saldū un 27. aprīlī Mārupē, bet 18. aprīlī Lūsēna mūzika skanēs VEF kultūras pilī koncertā „Skaņas un noskaņas”. Tad varēs baudīt senāk tapušu instrumentālo mūziku, skaņdarbus no cikla „Mūzika nebijušām kinofilmām”, miniatūras solo instrumentiem un paša jubilāra instrumentālās improvizācijas. Koncertos top sadarbībā ar Latvijas radio 3 kanālu „Klasika”, un arī tūdaļ, sveicot Jāni Lūsēnu 60. jubilejā, kaut kas pieklusinātāks un liriskāks. Pieminot arī dzejas autoru Vili Plūdoni, kam 9. martā bija svinama 145. jubilejai, dzirdēsiet Lūsēna dziesmu „Māmuļai Latvijai” ansambļa „Zodiaks” priekšnesumā 1991. gada ierakstā.