Pērnā gada pēdējos mēnešos viena aiz otras pienāca sēru vēstis – mūžības ceļu sāka aktrises Astrīda Gulbe, Maiga Grīnberga, Operetes teātra zvaigzne, dziedātāja Renāte Šteinberga, aktieris un režisors Oļģerts Šalkonis, dramaturgs Pauls Putniņš. Šī gada sākumā viņiem pievienojās aktieris Āris Rozentāls… Visi minētie snieguši lielu ieguldījumu Latvijas kultūrā, bet, protams, ne vienmēr tas saistīts ar populāro mūziku, tomēr gribējās par šiem skatuves māksliniekiem atgādināt arī jums, godātie radioklausītāji.

Tad nu, pētot Latvijas radio skaņu arhīvu, uzgāju pilnīgi novārtā atstātu Paula Putniņa lugu, kuras ieraksts tapis 1982. gadā, un tai ir ļoti zīmīgs nosaukums „Kapsētas vakari”. Sevišķi aizraujošs ir fakts, ka tajā dziesmas dzied Kaspars Dimiters, un pats dziesminieks pilnīgi neko neatceras par ierakstu, kura skaņu režisors bijis Maigonis Ozols, bet lugas režisore – Velta Krūze.

Zvanīju raidlugas dalībniekiem – aktieriem Jānim Skanim un Zigurdam Neimanim – arī viņiem pilnīgi no prāta izkritušas šī ieskaņojuma detaļas. Abi, protams, dramaturgu bija sastapuši vairākkārt, jo Nacionālajā teātrī tapis ne viens vien Putniņa lugas iestudējums. Kā atcerējās Neimanis, Paulam reti licies, ka viss notiek tā, kā viņš iecerējis. Ģenerālmēģinājumā atzina, ka redzētais nesakrīt ar viņa vīzijām, taču, redzot, ka publikai patīk, nomierinājās. Rakstot jau autors vienmēr cer, ka viņa luga nonāks uz lielās skatuves, nevis tikai radioteātrī. Taču tur vismaz nebija dekorāciju, kas nesakristu ar Putniņa vīziju.

Par laimi, Jānis Skanis atminējās, ka šī ir viena no pirmajām Putniņa lugām. Tad nu tālāk meklēju rakstos, un tā izrādījās balta patiesība. Luga „Kapsētas vakari” sarakstīta 20. gs. 60. gadu beigās, pēc Skaņa teiktā, veltīta aktrisei, Putniņa dzīvesbiedrei Līgai Liepiņai. 1971. gadā autors savu darbu pieteica Latvijas Padomju rakstnieku savienības un Latvijas PSR Teātra biedrības organizētajā vairākcēlienu lugu konkursā, kur saņēma 3. prēmiju. Tomēr darbs ar dīvaino nosaukumu tā arī netika iestudēts nevienā teātrī, līdz tapa radioiestudējums.

Putniņa lugas „Kapsētas vakari” centrā ir divi draugi – Mikus un Volsis, kurus atveidoja Skanis un Neimanis, taču viņu draudzība nav izturējusi laika pārbaudi, katram izveidojies savs pasaules redzējums un vērtību sistēma. Tikmēr sirsnīga tuvība izveidojusies starp 30 gadīgo Miku un pavisam jauniņo Edu, kuru atveidoja Dina Bitēna-Sirmā. Kapsētā risinātas gan sadzīviskas situācijas, gan attiecību samezglojumi, tur notiek randiņi un tirgoti kapu soliņi.

Par saistošo elementu atsevišķajām ainām kalpo Kaspara Dimitera sacerētās un aizrautīgi izpildītās dziesmas, kuru tapšanas aspekti pašam dziesminiekam pilnīgi aizmirsušies. Droši vien 80. gadu sākums Kasparam bija ļoti aizrautīgs laiks, kad radošums lauztin lauzās ārā un sacerēt teju duci dziesmu tāds nieks vien bija. Patiesi žēl, ka tik skaista mūzika tā arī nogulējusi plauktā gandrīz 40 gadus, bet godinot dramaturga Paula Putniņa piemiņu atlasīju dažus mūzikas fragmentus, lai jums būtu iespēja ielūkoties šajā mūsu mūzikas vēstures lappusē, kad maijupuķīšu pušķis maksāja tikai 30 kapeikas un par Dievu, velnu, kraukļiem, taurenīšiem un kapiem dziedāja Kaspars Dimiters. Paula Putniņa piemiņai viņš sacerējis dzejoli „Vecpiebalgas Putniņam dziesma”, kuru ar pavadošu video izvietojis internetā. Bet šis būs 1982. gada ieskaņojums, vien daži fragmenti no Paula Putniņa jaunības gadu lugas „Kapsētas stāsti”, un šādu Kasparu Dimiteru jūs nekad nebūsiet dzirdējuši!