Janvāra jubilāru vidū minams arī dzejnieka Vitauta Ļūdēna vārds un maldās tie, kuri domā, ka viņš rakstījis tikai bērnu dzeju. Tiesa, tieši par šī žanra darbiem saņemta Ojāra Vācieša prēmija. Droši vien daudzi būs ja ne lasījuši, tad redzējuši animācijas filmiņu par Sisi vijoļkāju. Šķirstīti būs arī bērnu dzeju krājumi Meldru puikas, meldru vīri un Maizes šūpulīši.

Vitauts Ļūdēns dzimis 1937. gada 28. janvārī Jelgavā ierēdņa ģimenē. Mācījies Bērzes septiņgadīgajā skolā un Bauskas 1. vidusskolā, studējis Latvijas Valsts universitātes Filoloģijas fakultātē. Publicējies kopš 1966. gada, pievērsies lirikai un liroepikai, īpašu uzmanību veltījis vēsturei un senvēsturei. Ļūdēns rakstījis dzeju, prozu un lugas. Viņš veicis arī atdzejojumus. Autoram ir arī daudz publikāciju presē, antoloģijās un izlasēs gan Latvijā, gan ārzemēs. Dzejnieks, saņēmis Plūdoņa prēmiju un apbalvots ar Triju zvaigžņu ordeni, – mūžības ceļos devās 2010. gada 27. maijā.

Lūk, daži no tik ražīgā dzejnieka Vitauta Ļūdēna krājumu virsrakstiem: Saules lidlauki, Pulksteņi, Trīsdesmitgadīgas acis, Rudzu putenī, Tāšu raksti, Usmas un Mežotnes sonetas, Vairogi, Vara vārtos, Laiva, Savās mājās, Ziemeļzeme, Sudraba aplis. Kopumā to bija vairāk kā 15 pieaugušajiem un apmēram tikpat – bērniem. Samērā daudz Ļūdēna dzejoļu pārtapuši dziesmās.

Ar viņa vārdiem akadēmiskajā žanrā dziesmas sacerējuši Ģederts Ramans, Pauls Dambis, Pēteris Vasks un citi, bērnu dziesmas sarakstījuši Zigurds Rezevskis, Valters Kaminskis un Jānis Sildegs, to vidū bija Sildega slavenā dziesmiņa par kartupeli. Popmūzikas jomā Ļūdēna dzeju izmantojuši ansambļa Zelteri, Tēva nams un Novadnieki mūziķi, kā arī Aivars Šics, Ivars Birkāns un citi. Tostarp grupas Līvi dibinātāja Jura Pavītola slavenā dziesma Vairogi ir sacerēta ar Vitauta Ļūdēna vārdiem. Un to komponistu vidū, kuri par sev tīkamu atraduši Ļūdēna dzeju, minams arī Adrians Kukuvass. 1985. gadā viņš radīja dziesmu Pieskāriens, kuru kopā ar savu Ādažos bāzēto grupu Proventus arī ieskaņoja Melodijas studijā, un to šovakar dzirdēsiet, pieminot dzejnieka Vitauta Ļūdēna 80. jubileju.