Komponista un diriģenta Leona Amoliņa vārds un veikums mūsu mūzikā saistās Latvijas radio kori, Nacionālo operu un pedagoģisko darbu. Taču Amoliņa sacerētas ir burtiski dažas estrādes dziesmas, ar vienu no kurām sveiksim mūziķi viņa 80. jubilejā. Tā svinama pavisam drīz, 19. aprīlī, un Latvijas mūzikas vēsturē bijuši vairāki Amoliņi, tostarp komponisti. Šis, aprīļa jubilārs, Leons Amoliņš dzimis 1937. gada 19. aprīlī Rīgā.

Pēc Džūkstes pamatskolas Leons iestājās Dobeles vidusskolā un pēc tam Jelgavas mūzikas vidusskolas kordiriģēšanas un pūšaminstrumentu nodaļā. Padziļinātu interesi par mūziku Amoliņam izraisīja viņa mūzikas skolotājs Jūlijs Grūtups, kurš savu audzēkni iesaistīja skolas orķestrī, un tieši šī pedagoga vadīts Leons izvēlējās savu dzīvi saistīt ar mūziku.

Ļoti interesanti, ka mūsu konservatoriju Amoliņš absolvējis veselas 3 reizes – kā kordiriģents, kā simfoniskā un operas orķestra diriģents, un 1985. gadā pie Paula Dambja pabeigta arī kompozīcijas nodaļa.

Pēc konservatorijas pirmreizējās absolvēšanas jauno mūziķi norīkoja darbā par Ogres mūzikas skolas direktoru, šai pilsētā viņš bijis arī kultūras nama koru vadītājs un Ogres rajona koru virsdiriģents. Veselus desmit gadus, no 1965. līdz 1975., Leons Amoliņš strādāja Latvijas radio korī par diriģentu, asistējot Edgaram Račevskim, pēc darba radio un korī Latvija no 1981. līdz 1992. gadam bija Nacionālās operas diriģents. Mūziķa dzīvē piepildījies arī sapnis kāpt uz lielās Dziesmu svētku estrādes diriģenta podesta: viņš 1990. un 1998. gadā bija Dziesmu svētku simfonisko orķestru virsdiriģents.

Paralēli darba pienākumiem Leons Amoliņš guva piepildījumu savam skaņraža talantam – radīti apmēram 150 skaņdarbi dažādos žanros: kora un solo dziesmas, vairākas kantātes un mesas, simfoniskus skaņdarbi un virkne kamermūzikas darbu. Bet pieminētās estrādes jeb, kā pats Amoliņš izteicies, nenopietnās dziesmas, tapušas, strādājot radio – tikai dažas no tām ieskaņotas, taču, sajuzdams, ka konkurence šai žanrā ir pārāk liela, Leons Amoliņš pievērsās akadēmiskajam žanram. Taču, sveicot Leonu Amoliņu 80. jubilejā, atskatīsimies uz viņa jaunību – skanēs 1972. gadā tapusī dziesmiņa Toreiz mūsu izcilā dziedoņa Viktora Lapčenoka priekšnesumā.