Ja vēl pirms dažiem gadiem es ar zināmu skepsi lūkojos uz mūziķa un uzņēmēja Guntara Rača darbošanos dzejas laukā, tad apliecinājums viņa talantam un veiksmei šai darbalaukā ir kaut vai jaunā dzejoļu grāmata 365. Tās tapšana sākās kā skaļi pausta apņemšanās katru dienu sacerēt vismaz vienu dzejoļu un to publicēt sociālajā tīklā Facebook. Liels bija Rača pārsteigums, ka daudziem viņa panti izrādījās vajadzīgi un nozīmīgi, saņemot patikas apliecinājumus no lasītājiem. Vēlāk izrādījās, ka daudzi meklē, piemēram, savā dzimšanas dienas datumā rakstīto dzejoli, to uztverdami teju kā pareģojumu. Rezultātā tagad, kad klajā nākusi krājuma 365 pirmā daļa, aptverot periodu no 1. janvāra līdz 2. jūlijam, tā kļuvusi par vienu no pieprasītākajām grāmatām Latvijā, un tas esot unikāls notikums visas valsts kontekstā. Dzejoļu grāmatu popularitāte, izrādās, nemaz nav tik bieža parādība.

Jāatgādina, ka Guntara Rača pirmais dzejolis publicēts, kad autoram bija tikai 14 gadu. To, ka viņam padodas dzejošana puisis konstatēja jau 6. klasē, kad tapa patētisks dzejolis Darba rokas, un Rača meistardarbs daiļlasītāju konkursā ieguva 1. vietu. Tad radās vēlēšanās arī rakstīt – gan dzejoļus, gan prozas darbus, kopš 80. gadu vidus šad un tad Račs pārsteidza ar saviem vērtējumiem par vietējās mūzikas dzīves aktualitātēm, kas šad un tad tika publicēti presē.

1992. gadā izdotas pirmās Rača dzejoļu un bilžu grāmatiņas bērniem - Minkas Diena un Māsiņa Krāsiņa, gadu vēlāk sekoja dzejoļu krājums 100 dzejoļi, kam sekojuši vairāki citi krājumi. Jaunākais, 365, tiks prezentēts arī ar veselu koncertturneju pa Latvijas bibliotēkām, iegriežoties lielākās un mazākās apdzīvotās vietās, kuru vidū tuvākajā laikā būs Liepāja un Antuļi Skrundas novadā 20. septembrī, bet 21. septembrī svinības notiks Rīgā, Jāņa Rozes grāmatnīcā. Kopā ar Guntaru grāmatas iznākšanas svētkos piedalās mūziķi Uģis Tirzītis, Andris Alviķis un dziedātāja Katrīna Bindere. Ceļojums pa bibliotēkām turpināsies arī oktobrī, jo panākumi dzejnieku iedvesmo un radošais darbs viņam nepieciešams katru dienu. Arī braucot automašīnā Račs šad tad piefiksē galvā radušos dzejoļus, un dzejo viņš arī mājās, pēc vakariņām un sestdienas rītos. Un, pārskatot Latvijas radio fonotēku, ik pa laikam izdodas atrast kādu nedzirdētu dziesmu ar Guntara Rača vārdiem, un pārsteigums būs arī šī – šovakar pirmoreiz dzirdēsiet 1990. gadā tapušu Alfrēda Madžuļa, ansambļa Tip Top vadītāja dziesmu Mīlas stāsts ar Rača dzeju Margaritas Vilcānes priekšnesumā.