20. jūnijā plkst. 10.10, gaidot Vasaras saulgriežus, LR2 ēterā iepazināmies ar Luksemburgas latviešu folkloras kopu „Dzērves” un tās vadītāju Aigu Ožehovsku.

Luksemburgas latviešu folkloras kopas „Dzērves” dalībnieki dzīvojot vietā, kurai pāri iet gājputnu ceļš, un viņu mājām rudeņos un pavasaros pāri lidojot dzērvju kāši. Šādas tikšanās parasti esot ļoti aizkustinoša, jo arī paši sevi izjūtot kā gājputnus, kuri regulāri ceļo starp dzimteni un mītnes zemi. Tādēļ arī sevi nodēvējuši par “Dzērvēm”.

Pērn Luksemburgas latviešu folkloras kopa nosvinējusi desmito jubileju, bet sākums esot bijis tāds, ka Luksemburgas pierobežas ciemā Nitelā (Vācija) kopā sanākušas trīs mammas ar pieciem bērniem, no skapjaugšas ticis nocelts sen nespēlētais akordeons, kopā gājuši rotaļās un izdziedājuši labi zināmas tautasdziemas. Sākumā motivējusi sajūta, ka folklora ir tās saknes, kuras, svešumā dzīvojot, noteikti jāparāda un jānodod saviem bērniem, bet vēlāk sapratuši, ka arī pašiem pieaugušajiem tas ir gana interesanti un aizraujoši, sākuši rīkot folkloras pēcpusdienas, mācīties dziesmas un svinēt gadskārtas.

Par saviem krustvecāki  „Dzērves’ uzskata folkloras kopu „Grodi”, daudz mācījušies arī no citiem Latvijas vadošajiem folkloristiem- Ilgas Rēznieces, Dinas Liepas, Valda Mutupāvela. Kolektīva repertuārā ir dažādu novadu latviešu tautasdziesmas un populārākie latviešu danči,

Folkloras kopa piedalījusies Dziesmu un deju svētkos (2008, 2013), skolēnu dziesmu svētkos (2010, 2015) un festivālā “Baltica” (2009, 2012, 2015), kā arī dažādos diasporas svētkos un pasākumos. Līdzās lielajām „Dzērvēm” darbojas arī bērnu kopa "Mazās dzērves".

 Reizēm viņi sevi sauc par „Trakajiem putniem" – piemēram, kad piecos no rīta, lietū un miglā, ar kopā mazu bērnu pulku tiek gaidīta Lielās dienas sauli, vai, kad Ziemsvētkos, pa mierā dusošajām Luksemburgas ielām dodas masku gājienā, vai, kad krustabās, ciemata ielas vidū izgājuši, pādi augstu cilādami un brunčus plandīdami, izbrīna vietējos iedzīvotājus.

Savulaik Luksemburgas latviešu folkloras kopa „Dzērves” kārtīgu Līgo svinēšanu rīkojusi Triju zīļu kalnā, bet šogad 21. jūnijā viņi priecēs LR2 klausītājus, jo no tālās Luksemburgas plkst. 19.45  pievienosies LR2 ēteram un „Gadsimta garākajai Līgodziesmai”.