Šodien, 9. jūnijā apaļo 60. jubileju svin plaši pazīstamā folkloriste, grupas Iļģi līdere, dziedātāja un vijolniece Ilga Reizniece. Viņai dzimšanas dienas apsveikumu sūta Latvijas radio 2!

Folkloriste, grupas Iļģi dalībniece kopš ansambļa dibināšanas, Ilga Reizniece savu mūžu veltījusi tautas gara mantu kopšanai un tradicionālā mantojuma iedzīvināšanai mūsdienu latviešu apziņā. Viņa veidojusi vairākas sabiedriski nozīmīgas un ilglaicīgas akcijas kā šūpuļa dziesmu mācīšanu jaunajām māmiņām un Piedzīvosim Jāņus - Līgo dziesmu mācīšanu, rādot latviskos Saulgriežu rituālus plašam interesentu lokam. Tāpat Reizniece daudz darījusi latvisko danču tradīcijas popularizēšanā, atskaņojumos piedaloties gan ar balsi, gan vijoli.

Ilga Reizniece dzimusi Rīgā 1956. gada 9. jūnijā. Gan E. Dārziņa speciālo mūzikas vidusskolu (1963 – 1974), gan Latvijas valsts konservatoriju (1974 – 1980) Ilga beidza kā „ierindas” vijolniece. Visu iepriekšējo laiku studējusi akadēmisko repertuāru, Reizniece izjuta spilgtu pārdzīvojumu, kad 70. gadu beigās pirmoreiz izdzirdēja Skandinieku, Bizīteru un suitu sievu autentisko tautas mūzikas atskaņojumu. Agrāk virspusēji iepazītā latviešu folklora kļuva par izaicinājumu Ilgai, kam vienmēr paticis iet pret straumi. Reizniece kļuva par Skandinieku un Bizīteru dalībnieci, ar šīm folkloras kopām sadarbojoties 80. gados.

1981. gadā domubiedru grupa, ieskaitot Ilgu Reiznieci, izveidoja grupu Iļģi, kas sākotnēji par savu uzdevumu uzskatīja tautas mūzikas atskaņojumu autentiskā veidā. Pakāpeniski šīs folkloras kopas priekšnesuma maniere attīstījās līdz folkrokam, vienlaikus tapa jau pašu Iļģu dalībnieku, tostarp Reiznieces jaunradītas melodijas. Kopā ar Iļģiem Ilga Reizniece ar lieliem panākumiem uzstājusies daudzviet Eiropā, kā arī Ķīnā, ASV, Kanādā, Austrālijā.

Ļoti nozīmīga ir Ilgas Reiznieces pedagoģiskā darbība, kas saistīta ar tautas mutvārdu daiļrades mantojuma nodošanu nākamajām paaudzēm. Viņa bijusi skolotāja Jūrmalas Alternatīvajā skolā un bērnudārzā, privātskolā Patnis, strādājusi Marijas Naumovas studijā, vadījusi arī privāto folkloras studiju. Mācījusi vijoļspēli mūzikas bibliotekā-salonā Tilts, jaunībā (1983 – 1991) strādājusi par muzikālo audzinātāju bērnudārzā. Reizniece vadījusi arī ar latviešu folkloru saistītas nometnes, kursus, seminārus un nodarbības bērniem un pieaugušajiem Latvijā un ārzemēs, uzstājusies konferencēs, bijusi konsultante folkloras kopām.

Ilgas Reizniece vairākus gadus sadarbojusies arī ar Ainara Mielava vadīto grupu Jauns Mēness, kas savu repertuāru papildināja ar folkloristes ieteiktām tautasdziesmām, kas izdotas albumā Garastāvoklis – tas tika atzīts par 1997. gada labāko pop/rokalbumu. 1998. gadā Reiznieces vadītā grupa Iļģi saņēma Latvijas Lielo mūzikas balvu par CD Saules meita un koncertprogrammām Latvijā un ārzemēs, vairākkārt Iļģu albumi plūkuši laurus Latvijas mūzikas gada balvas nominācijā Labākais tautas mūzikas albums. Mūziķe godalgota arī ar Triju zvaigžņu ordeni (2002), Lielo folkloras balvu, Luda Bērziņa prēmiju.