Šodien, 6. decembrī 50. dzimšanas dienu svin grupas "Baltie lāči" galvenais dziedātājs, mūziķis un dziesmu autors Andris Baltacis, kādreizējais Daugavpils grupas "Stikls" un kapelas "Dunduri" dalībnieks. Jubilejas koncertos Andris tiksies ar klausītājiem gan šī gada nogalē, gan nākamā sākumā, un daudz laimes populārajam latgalietim vēl Latvijas radio 2.

Šogad svinam Latvijas simtgadi, un pusi no šī laika mūsu zemītē nodzīvojis Andris Baltacis, cilvēks, kas uzskatāms par vienu no Latgales darbīguma un radošā gara vizītkartēm. Darbošanos sācis kā tautas muzikants no laukiem, Baltacis ir pazīstams un klausītāju iemīļots visā valstī, jo viņš prot dāvināt klausītājiem to, kas visvairāk nepieciešams – sirds siltumu un patīkamas melodijas lieliskā sniegumā.

Andris Baltacis dzimis 1968. gada 6. decembrī Daugavpilī. Skolas gaitas sācis Aglonā, kur no 1. līdz 3. klasei mācījies vietējā internātskolā, tad Aglonas vidusskolā. Šeit viņš apguva latgaliešu tautasdziesmu bagāto pūru, vidusskolas ansamblī sita bungas un iemācījās spēlēt ģitāru. Vēlāk, apzinājies izglītošanās nepieciešamību, jaunais dziedātājs iestājās Daugavpils mūzikas vidusskolā. Šai pilsētā Andris kā solists pievienojās grupai „Stikls”.

Pēc mūzikas vidusskolas Baltacis gadu studējis Latvijas valsts konservatorijā, tad pārcēlies uz Daugavpils pedagoģiskā institūta mūzikas pedagoģijas fakultāti. Kad Atis Auzāns izveidoja DPI folkloras kapelu „Dunduri”, Andris kļuva par tās dalībnieku.

Nākamais pakāpiens Baltača dzīvē ir studijas Pēterburgas teātra akadēmijā kino un video režisora-inscenētāja specialitātē, kas iegūta 1997. gadā. Baltacis darbojies Latgales televīzijā, bijis viens no radiostacijas „Radio Latgalei” dibinātājiem.

Vairākus gadus dziedot un spēlējot tautā mīlētas un populāras dziesmas, arī tautasdziesmu apdares saviesīgos vakaros, 2006. gadā Andris Baltacis kopā ar mūziķi Ati Auzānu nodibināja grupu, to nosaucot – „Baltie lāči”. Uzvārda dēļ mūziķim savulaik bijusi iesauka – Baltais lācis, kas arī kļuvusi par Baltača vadītās komandas nosaukumu. Nu jau daudzus gadus tā saucama par vienu no populārākajiem ansambļiem Latvijā, vairākas reizes „Baltie lāči” uzvarējuši Latvijas Šlāgermūzikas aptaujā.

Ar savām programmām Baltača vadītie mūziķi no zilo ezeru zemes snieguši neskaitāmus koncertus, vairāku dziesmu autors ir Andris pats. Klajā nākuši 4 grupas albumi: „Līdz rudenim” (2008); „Tā kā tā” (2009); „Ko tev uzdziedāt” (2011); „Ar draugiem” (2016). Būdams sabiedrisks cilvēks un aktīvs mūziķis, Andris sadarbojies ar Ilzi Purmalieti mūziklā „Olivers” un 2009. gadā piedalījies šovā Zvaigžņu lietus 2 duetā ar Elitu Drāki.

2010. gadā Baltača vadībā Baltie lāči izveidoja savu jauniešu muzikālo teātri, ar kuru ierakstīja dziesmas un sniedza koncertus. 2013. gadā mūziķis piedalījās Armanda un Andras Alkšņu iespaidīgajā roka stila uzvedumā „Kuršu sāga”, atveidojot kuršu saimnieku.

Tā kā Baltacim allaž gribas dziedāt un spēlēt „dzīvajā”, tad savu 50. jubileju viņš svinēs kopā ar saviem klausītājiem koncertu sērijā “Dzīves motīvs”, pulcējot uz vienas skatuves pulcēs cilvēkus, ar kuriem kopā kādreiz un vēl šobaltdien tiek izdziedātas šīs tik dažādās dziesmas. Koncertos piedalīsies Atis Auzāns un pirms trīsdesmit gadiem kopā dibinātā kapella „Dunduri” atjaunotā sastāvā, vijolniece Inga Zeile no kapellas „Rakari”, ģitārists Aivars Meijers no Daugavpils grupas „Stikls”, Aldis Kise un Gregs no grupas „Baltie lāči”, Ata Auzāna vadītā bērnu popgrupa „Domino”, kā arī citi mūziķi, ar kuriem krustojies Andra Baltača radošais ceļš.