Šodien, 18. augustā, pieminēsim mūsu izcilā saksofonista un flautista, ilggadējā Latvijas radio bigbenda mūziķa Ivara Birkāna 80. gadskārtu. Viņš, būdams arī veiksmīgs komponists, grupas "Zeļļi" dalībnieks un prasmīgs studijas mūziķis, mūžībā aizgāja 2010. gadā. Lielās mūzikas balvas laureāts aiz sevis atstājis daudz ieskaņojumu, tostarp paša skaņdarbu, un ar vienu no tiem savu skanējumu turpina Latvijas radio 2.

Reti kurš no Latvijas džeza mūziķiem bijis tik veiksmīgs arī akadēmiskajā žanrā kā Ivars Birkāns, daudzu gadu garumā apburdams klausītājus ar savu flautas spēli. Tikmēr saksofons palīdzēja pelnīt iztiku mūža gados jau kopā ar šlāgermūziķiem grupā „Zeļļi”, kurā Birkāns reizumis arī uzdziedāja visai savdabīgā manierē, gluži kā Luijs Ārmstrongs. Būdams lielisks instrumentālists, šis talantīgais mūziķis apliecinājis arī savu skaņraža talantu gan dziesmās, gan instrumentālajā mūzikā.

Ivars Birkāns dzimis arhitekta ģimenē 1938. gada 18. augustā, no 1948. līdz 1957. gadam mācījies „dārziņskolas” flautas klasē, tūdaļ iestājies konservatorijā un visus studiju gadus paralēli strādājis Rīgas cirkā. Līdzīgi vienaudžiem džeza ābeci Birkāns apguva no ārzemju radiostacijām, jau 1961. gadā viņš uz pusslodzi kļuva par radio simfoniskā orķestra mūziķi, paralēli spēlējot deju orķestros.

Saņēmis augstskolas diplomu (1962), Birkāns savu flautu līdz 1965. gadam pūta jau Operas un baleta teātrī, vienu gadu (1965-1966) mūziķis bija Doņeckas un Volgogradas filharmonijas mākslinieku rindās, pēc tam pievienojās Rīgas estrādes orķestrim, no kurienes 1972. gadā pārcēlās uz Latvijas TV un radio vieglās un estrādes mūzikas orķestri. Te arī aizvadīts viss turpmākais darba mūžs līdz orķestra likvidēšanai, viņa priekšnesums iemūžināts neskaitāmos ierakstos.

Ivars Birkāns nedaudz, bet visu mūžu komponējis: viņa pazīstamākās dziesmas ir „Baltās karavelas” un „Tavā tuvumā”, tapuši arī instrumentālie darbi. 70. gadu viņš sākumā kā flautists piedalījies R. Paula ansamblī ar nosaukumu „Studija”, vēlāk „Modo” tā džezroka stila ieskaņojumos kā cikls ar D. Avotiņas vārdiem u.c.

Instrumentu – flautas un saksofona - spēlē Birkāns bija sasniedzis izcilību, kas novērtēta vispirms ar LPSR nopelniem bagātā skatuves mākslinieka goda nosaukumu (1985), vēlāk jau ar Latvijas Lielo mūzikas balvu (1994). 90. gados populāri kļuva Birkāna iespēlētu instrumentālu melodiju albumi „Zelta saksofons” (uzstādot pārdošanas rekordu) un „Dejas ar zelta saksofonu”.

1991. gadā Birkāns kļuva par dalībnieku grupā „Zeļļi”, kur spēlēja saksofonu, pa reizei uzdziedot. Kopā ar „Zeļļiem” apceļota ne vien visa Latvijas, bet arī ASV. Vienlaikus mūziķis spēlēja arī Mirāžas džeza orķestrī un strādāja par pedagogu Rīgas 3. mūzikas skolā. No tās pārnācis pēc garās darba dienas, 2010. gada 18. janvārī viņš savā istabā rāmi aizmiga mūža miegā.