Šodien, 28. jūlijā 55. dzimšanas dienu svin komponists, neskaitāmu teātra izrāžu mūzikas autors Valdis Zilveris, kas labi pazīstams arī kā aktieru ansambļa "Greizais ratiņš" koncertmeistars, un jubilāram tikpat raženu darbošanos un nezūdošu iedvesmu novēl Latvijas Radio 2.

Komponists Valdis Zilveris saskaitījis, ka radījis mūziku vairāk nekā 140 izrādēm, kas iestudētas Latvijas profesionālajos teātros, un šī ir tikai neliela daļa no viņa paveiktā – viņš ne tikai sacer mūziku pats, bet arī to atlasa uzvedumiem, aranžē, uzstājas neskaitāmos koncertos, piemēram, ir dziedošo aktieru ansambļa „Greizais ratiņš” koncertmeistars, un gan šais reizēs, gan arī ne vienā vien teātra izrādē Valdis uz skatuves redzams ar akordeonu plecā.

Valdis Zilveris dzimis 1963. gada 28. jūlijā Gulbenē, kur mācījies pamatskolā, kā arī vietējās bērnu mūzikas skolas akordeona klasē. Ļoti patika zīmēšana, arī tehniskas lietas, Valdis bērnībā pat sapņoja kļūt par lidotāju. Akordeonu mājās spēlēja tēvs, mamma un citi radi dziedāja. Zilverim padevās arī angļu valoda un matemātika, varbūt šo spēju ietekmē jaunietis izraudzījās Ventspils mūzikas vidusskolā mūzikas teorijas nodaļu, lai kļūtu par muzikologu. Tika apgūta arī kompozīcija, un 1982. gadā kļuvis par uzvarētāju Latvijas mūzikas vidusskolu audzēkņu kompozīciju konkursā, Zilveris mainīja studiju kursu un togad iestājās Latvijas Valsts konservatorijas kompozīcijas klasē. Par Zilvera pedagogu kļuva Pauls Dambis, un jau studiju gados Valdis strādāja par koncertmeistaru Teātra fakultātē, kā arī sāka komponēt mūziku teātra izrādēm u.c.

Koncertmeistara pienākumus skaņradis pildījis arī turpmāk dažādiem sastāviem, paralēli nemitīgi radīdams jaunus skaņdarbus. Zilveris savas zināšanas papildinājis 20. gadsimta kompozīcijas tehniku jomā Lodzas konservatorijā Polijā, mācījies elektronisko mūziku Nīderlandē, apguvis elektroakustiskās mūzikas kursu ASV, stažējies Hāgas Karaliskajā konservatorijā elektroaksutiskās un kompjūtermūzikas nodaļā pie Karlheinca Štokhauzena (1993). 90. gadu sākumā Zilveris ar dažādiem sastāviem koncertējis ārvalstīs, tostarp trimdas latviešu pasākumos. Tālus ceļus mērojusi arī viņa sacerētā mūzika.

Darbībā mūziķa kontā arī Latvijas Komponistu savienības priekšsēža darbs (1992–1996), viņš bijis arī mācībspēks LMA. Kopš 1995. gada Zilveris ir Latvijas Nacionālā teātra muzikālās daļas vadītājs. Par stūrakmeni viņa daiļradē nu jau 30 gadu garumā saucama tieši teātra mūzika. Nacionālajā teātrī Valda skaņdarbi skanējuši izrādēs „Nakts pēc tautasdziesmas”, „Ceļojums uz Ziemassvētku zvaigzni”, „Dullais barons Bundulis”, „Hamlets”, „Ceļojošā komija gals”, mūziklos „80 dienās ap zemeslodi”, „Bāskervilu leģenda” un dzīvespriecīgajās izrādēs „Latgola.lv” 1 un 2. Tāpat Zilveris komponējis mūziku izrādēm Liepājas, Valmieras, Daugavpils, Valsts Leļļu teātra un Rīgas Dailes teātra izrādēm, TV uzvedumiem un seriāliem. Sacerēti liela apjoma darbi, piemēram, oratorija Kuldīgas dzīru lielkoncertam „Kuldīgas mistērija” 2002. gadā ar Māra Čaklā dzeju.

Kopš 1996. gada Valdis Zilveris ir koncertmeistars un dziesmu autors dziedošo aktieru ansamblim „Greizais ratiņš”, ar kuru kopā apceļota visa Latvija. Vienlaikus dzejnieks Jānis Peters, ar kuru kopā radīts daudz mūzikas, uzskata Valdi par vienu no nenovērtētākajiem Latvijas skaņražiem, kas skaidrojams ar paša komponista pieticīgo dabu. Retajos brīvajos brīžos Zilveris ceļo un fotografē, ir jautrs, gaišs un pasaulei atvērts cilvēks, kuru režisors Valdis Lūriņš ne tikai daiļrades ražīguma ziņā ir atļāvies salīdzināt ar Mocartu.