1. augusts ir mūsu izcilā dziedošā aktiera, neskaitāmu teātra un kinolomu atveidotāja Ivara Kalniņa 70. dzimšanas diena. Ansambļa „Mūžīgais unisons” dalībniekam un ne tikai Latvijas dāmu mīlulim daudz baltu dieniņu vēl Latvijas Radio 2!

Ivars Kalniņš ir viens no tiem Latvijas aktieriem, kuru pazīst tālu aiz mūsu valsts robežām un viņa vārds, talants un, protams, arī izskats kalpo par simbolu ne tikai mūsu skatuves mākslai, bet latviešu vīrieša ideālam. Turklāt Kalniņš ir dziedošs aktieris, kura balss skanējusi teātra izrādēs un filmās, iemūžināta diskos, viņš uzstājies neskaitāmo koncertos, kuros atskaņojis visplašāko repertuāru.

Kalniņš dzimis 1948. gada 1. augustā Rīgā, nostāstiem apvītajā Grīziņkalnā, ģimenē auga četri bērni - trīs brāļi un māsa. Jau četrpadsmit gados, lai palīdzētu ģimenei, Ivars sāka strādāt melno darbu - par atslēdznieku, pārgāja uz vakarskolu, ko beidza 1968. gadā.

Muzicēt Kalniņš sāka Zvaigžņu ielas klubiņā „Pirtiņa”, kurp viņu un vecāko brāli aizveda mamma, kas daudz dziedājusi. Pirtiņas diriģents Prūsis mācījis bērniem spēlēt visdažādākos instrumentus - mandolīnu, ģitāras, bijis vesels bērnu orķestris. Protams, jaunietis klausījās radio, gan vietējo, gan ārzemju, aizrāvās ar Elvisu Presliju, tad bītliem, centās šos priekšnesumus atdarināt. Dziedāja skola korī, vietējos ansambļos, un varbūt Kalniņš būtu kļuvis par rokzvaigzne, ja ne paša māsa, kas viņu „ievilka” Tautas kinoaktieru studijā. Tā absolvēta 1971. gadā, sekoja studijas jau Valsts konservatorijas teātra fakultātē. 1974. gadā diplomdarba izrādē „Orfejs” Ivars Kalniņš dziedāja Ulda Stabulnieka dziesmas, pats sevi pavadot uz ģitāras. Kopš 1972. gada viņš ilgus gadus bijis Dailes teātra aktieris, līdz pagājušā gadsimta 90. gadu vidū izvēlējās brīvmākslinieka statusu.

Ivars Kalniņš ir piedalījies daudzās latviešu un krievu kino un televīzijas filmās, kopā līdz šai dienai filmās un seriālos nospēlētas 90 lomas, no kurām vairākas spoži atveidotas latviešu kinofilmās „Ābols upē”, „Teātris”, „Likteņdzirnas” u.c. Kalniņš piedalījies arī Krievijas, Ukrainas, Polijas u.c. valstu kinofilmās, Krievijas teātru izrādēs, ir viens no ārzemēs pazīstamākajiem latviešu aktieriem.

Kopā ar kursabiedru Jāni Paukštello Ivars Kalniņš izveidoja aktieru kopu, kurai pievienojās Andris Bērziņš un Varis Vētra – 70. gadu otrajā pusē tapa ansamblis „Mūžīgais unisons”, gūstot plašu popularitāti. Kā dziedātājs viņš iestudējis dzejas un mūzikas soloprogrammu „Si minors” ar Artūra Maskata dziesmām (1982), izdoti 4 Kalniņa albumi – „Pūra lāde” (1996, ar Aurēliju Annužīti), „Viss mans laiks ir mans” (2000), „Tikšanās” (2002), „Asinsbalss” (2007). Kalniņš piedalījies arī aktieru projektā „Rīga – Tobago mīlestība nerūs”, uzstājies neskaitāmos koncertos ārpus Latvijas, 90. gadu sākumā viesojies arī ASV pie trimdas tautiešiem. Kalniņš dzimtenē rīkojis nozīmīgus jubilejas koncertus, 1998. gadā notika pat vesela turneja ar bērnu ansambli „Pekšņi”. Aktiera dzīve un daiļrade atspoguļota grāmatās, savu apaļo jubileju mākslinieks šogad svin festivālā „Jūras pērle” Dzintaros.