Šodien, 19. decembrī apaļus 50. gadus vecs kļuvis dziedātājs un dziesmu autors Artūrs Duboks, grupas Austrumeiropa jeb A-Eiropa dibinātājs, un jubilāram iedvesmu atkal kādai jaunai dziesmai vēl Latvijas radio 2.

Mūziķis Artūrs Duboks ir viens no retajiem Latvijā, kas guvis atzīstamu popularitāti gan latviešu, gan krievu klausītāju vidū ar savām deju stila kompozīcijām.

Artūrs dzimis 1967. gada 19. decembrī Rīgā, divvalodīgā ģimenē – viņa tēvs Rodrigo ir latvietis, mamma Anna – krieviete. 7 gadu vecumā bez priekšzināšanām zēns tiek uzņemts E. Dārziņa speciālajā mūzikas vidusskolā. Dārziņskolas zēnu kora sastāvā Duboks piedalījies arī Raimonda Paula autorkoncertos, korim notikuši priekšnesumi toreizējās PSRS prestižākajās koncertzālēs. Interesanti, ka 14 gadu vecumā Artūrs piedalījies filmas Laikmeta griežos tapšanā, kur viņam bija maza epizodiska lomiņa.

Beidzis E. Dārziņa mūzikas vidusskolas klavieru klasi, jaunais mūziķis, kas bērnībā sapņoja kļūt par otro Raimondu Paulu, mācības turpina nevis Latvijas Konservatorijā, bet Daugavpils pedagoģiskajā institūtā. Pēc pirmā kura Duboku iesauc armijā, un mūziķis nonāk Kaļiņingradā.

Pēc atgriešanās 1989. gadā viņš izveido grupu, tajā iesaistot Rēzeknes apkaimes mūziķus, un komanda drīz vien iegūst nosaukumu Austrumeiropa. Pēcāk grupa pārceļas uz Jūrmalu, kur tai pievienojas Dārziņskolas klavieru klases audzēkne Patrīcija. 1990. gadā Austrumeiropa debitē LTV raidījumā 1. prognoze, pēc tam tā savu darbību turpina jau Rīgā – Artūrs un Patrīcija kļūst par pāri uz skatuves un dzīvē. Lielu popularitāti Mikrofona aptaujā izpelnās Austrumeiropas dziesmas Tev un Hei, mazā.

1992. gadā Duboks ar paša sacerētām dziesmām piedalās Ukrainā notiekošajā bijušās Padomju Savienības republiku dziedoņu konkursā Jalta - 92, kur iekļūst finālā. Rezultātā Duboks noslēdz līgumu par tālāko darbību Austrumeiropā un Maskavā un, turpinot savu dziedātāja karjeru, ieskaņo arī vairākas dziesmas no savas kādreizējās grupas repertuāra. Mūziķis sāk rīkot Krievijas mūziķu koncertus Latvijā, zvaigžņu vidū ir arī Alla Pugačova.

1996. gadā Artūrs, kam jau sen interesējusi aktiermeistarība un kino, iestājas Maskavas Valsts kinematogrāfijas institūtā, taču ģimenes apstākļu dēļ atgriežas Rīgā. Viņš spilgti uzstājas festivālā Bildes, tad atkal pazūd no Latvijas mūzikas dzīves, lai jau 2000. gadā, ķertos pie deju mūzikas ieskaņošanas, vienlaikus latviešu un krievu valodā. 2001. gadā jau ar nosaukumu A-Eiropa izdots ļoti veiksmīgais un klausītāju iemīļotais albums Tuvumā tālumā ar Artūra dziesmām paša aranžējumos un priekšnesumā. Divus gadus vēlāk seko albums Tici sapnim, un ierakstus pavada aktīva koncertdarbība. Šī gadsimta sākumā vairākus gadus pēc kārtas Duboka dziesmu videoklipi atzīti par Gada labākajiem Latvijas mūzikas ierakstu Gada balvā.

Artūra Duboka sacerētā dziesma Tevis dēļ Allas Pugačovas stilista Sergeja Zvereva izpildījumā tiek atzīta par 2005. gada labāko dziesmu Krievijā, seko sadarbība ar virkni šīs valsts mūziķu paralēli aktīvai darbībai kino jomā. 2007. gadā uz ekrāniem nonāk Duboka veidotā mazbudžeta filma Tur, kur jūra, vēlāk mūziķis darbojas kā producents – veido realitātes šovu Hello Daugavpils un pat balotējas šīs pilsētas pašvaldības vēlēšanās. Joprojām Artūrs sniedz koncertus, pa retam iepriecina ar kādu jaunu dziesmu latviešu valodā. Duboka sacerētās dziesmas latviešu valodā izpildījuši arī Līga Robežniece, Ainars Virga u.c.