Šodien, 22. februārī pirms 75. gadiem pasaulē nācis komponists un pianists Jānis Sildegs, kura mūža ceļš noslēdzās 1996. gadā, bet viņa dziesmas nav aizmirstas un arī šodien par godu komponista jubilejai skan Latvijas radio 2.
Komponists Jānis Sildegs pasaulē nācis 1939. gada 22.februārī, viņš uzaudzis Ogrē, kur ģimene dzīvoja pašā upes krastā, līdz ar to Sildegs ne tikai kļuva par dedzīgu makšķernieku, bet arī veltījis daudz dziesmu ūdeņiem, upēm un pat zivīm.
Vēlāk jaunietis devās uz Rīgu, kur iestājās arī J. Mediņa mūzikas vidusskolas kompozīcijas un mūzikas teorijas klasē un drīz vien sāka spēlēt klavieres ballīšu ansambļos. Dienesta laikā Sildegs apguva trombona spēli, labi prata spēlēt arī akordeonu.
Mūziķis 1963. iestājās Latvijas Valsts konservatorijas kompozīcijas nodaļā, kur mācījās vien dažus kursus, paralēli vadīdams estrādes ansambli restorānā Luna. 60. gadu vidū sacerēti pirmie estrādes skaņdarbi un dziesmas, vispirms paša ansambļa vajadzībām. 60. gadu otrajā pusē Jānis Sildegs kļūst par pianistu Rīgas estrādes orķestrī, kur vada arī sieviešu vokālo ansambli, top pirmie ieskaņojumi Latvijas radio.
70. gados Sildegs uzņemas VEF kultūras pils estrādes orķestra un citu muzikālās pašdarbības kolektīvu pārziņu, 1972. un 1973. gadā izdotas divas mazās skaņuplates ar Sildega dziesmām, taču kavēklis viņa talanta atzinībai bija komponista diploma trūkums. Sildega dziesma Aijas smaids Ojāra Grinberga sniegumā 1970. gadā ierindojusies 3. vietā Mikrofona aptaujā, lielu publikas mīlestību izpelnījušās arī dziesmas Reiz manā bērnībā (Nora Bumbiere), Tālais ciems (Zigfrīds Račiņš) un citas, kuras 70. un 80. gados izpildījuši Viktors Lapčenoks, Žoržs Siksna, Māra Krievkalne, Ēriks Kamarūts un citi redzami solisti.
Par Sildega atradumu VEF kultūras pilī kļuva jaunais dziedātājs Jānis Pakalnišķis, kam veltītas vairākas melodijas. 70. gadu nogalē Sildegs izveidoja vokāli instrumentālo ansambli Sono, ar kuru uzstājas līdz 80. gadu vidum, kad muzikālās gaitas turpināja kā restorāna Senā Rīga ansambļa vadītājs, spēlēja un dziedāja arī citos restorānos. Darba vietā arī noslēdzās Jāņa Sildega dzīves gājums 1996. gada 5.septembrī, aiz sevis atstājot apmēram 100 dziesmu, daudzām no tām radīdams izcilus, pat simfoniskus aranžējumus.