Pirmā Latgales kongresa simtgadei par godu Latgales Kultūrvēstures muzejā izveidota izstāde “Pāri slieksnim”. Izstāde apskatāma fotogrāfijas, dokumenti, grāmatas, laikraksti. Paralēli izstādei muzejā tapusi arī ceļojošā izstāde, kura tiks izvietota skolās, kultūras namos, muzejos - vietās, kas vēlēsies, ko vairāk uzzināt par Latgales kongres norisi.

Latgales Kultūrvēstures muzeja speciālists Kaspars Strods stāsta par Latgales kongresa redzamākajām personībām. Izstāde tematiski sadalīta trīs daļās: Laiks līdz kongresam. Kongress. Un laiks pēc kongresa: “17.gadā šis kongress tika sasaukts ļoti ātri, mežonīgos tempos, 17.gada martā notika Pēterburgā notika latgaliešu inteliģences sapulce, kurā tika lemts jāsasauc kongresu un jārisina jautājums par atdalīšanos no Vitebskas guberņas. Un jau aprīļa sākumā notika kongresa sapulce.”

Kongress notika divu dienu laikā, pirmā diena, beidzās ar to, ka viens no kongresa līderiem Francis Kemps ar saviem domubiedriem pameta kongresa sapulci, jo uzskatīja, ka Latgalei ir par ātru pievienoties pārējiem Latvijas novadiem. Kinoteāris Diāna, kur notika pirmā kongresa darba diena, tika apmētās ar akmeņiem, sākās nemieri. Turpina muzeja speciāliste Anna Līpenīte:

“Te ir tas brīnums, vai mistika, debesu dāvanu nāca no debesīm, kad sākās lietus baigais lietus, spaiņiem gāza un visus tos nemierniekus izdzenāja, kad viņi sāka izklīst, kongresa dalībnieki, kurš izgāja pa aizmugurējām durvīm, daļa gāja pa centrālajām durvīm, Trasunam arī piedāvāja, lai viņu neredz, lai viņu neierauga, lai viņš iziet pa aizmugurējām durvīm, uz ko viņš atbildēja pa kurām durvīm es ienācu, pa tām es arī iziešu, vai arī mani iznesīs ar kājām pa priekšu.”

Izstādē apskatāmi tā laika dokumenti, fotogrāfijas, ar roku pārrakstītās grāmatas, laikraksti un kongresa laika liecinieks – Latvijas valsts karogs, ar kuru svinīgajā kongresa gājienā devās Jelgavas Zemkopības skola, tā pirmā pasaules kara laikā tika evakuēta uz Rēzekni. Gājienam speciāli šuva Latvijas valsts karogu, uz tā rakstot Brīva Latvija, kaut gan uz to brīdi Latvija vēl nemaz nepastāvēja, bet cilvēki ticēja, ka ideja tiks īstenota.