12. septembrī Kocēnos norisināsies unikāls un iedvesmojošs pasākums - pirmie Kokmuižas svētki, kas iedzīvinās kultūrvēsturisko mantojumu un ļaus dzimt jaunām tradīcijām.

Svētki nav spontāna ideja, bet darbs, kas sācies pirms vairākiem gadiem, rūpīgi pētot vēsturi.

Vēstures materiālos ir fakti gan par kokmuižu kā muižu, kā par apdzīvotu vietu un izrādās, te ir bijusi arī alus darītava. Stāsta Kocēnu novada domes priekšsēdētājs Jānis Olmanis: „1936.gadā bija valstisks lēmums – izvairīties no vietu nosaukumiem, kuros minēts vārds muiža. Šobrīd, kad Kocēnos sakārtota skola, kas patiesībā ir Kokmuiža, redzam to, ka šī vieta ir cienīga, lai muižas, Kokmuižas vārds ieskanētos.”

Šobrīd notiek aktīva gatavošanās svētku pasākumam, kura norisēs varēs līdzdarboties un iesaistīties gan novada iedzīvotāji, gan viesi no tuvākām un tālākām vietām.

„Viena no svarīgākajām svētku sastāvdaļām varētu būt Kokmuižas alus garšas meklēšana. Tā ir vērtība, ar ko esam slaveni. Alus bija ļoti kvalitatīvs. 1901 un 1905.gadā starptautiskajās alus izstādēs gan Rīgā, gan Parīzē tika iegūtas zelta medaļas. Daudz un dažādas aktivitātes notiks tieši šajos vēturiskajos pagrabos,”skaidro J. Olmanis

Jau patlaban daļa šo telpu tiek apdzīvotas, tajos notiek kultūras pasākumi, taču, kā intriģē domes priekšsēdētājs, tad būšot telpas, kuras neviens nav redzējis:„ Esam atklājuši vēl kādu telpu, kuru nav redzējuši paši kocēnieši un viesi jau pirmkārt. Tāpēc šis būs ļoti interesants pasākums”.

Svētku programma solās būt interesanta dažādām gaumēm un vecumiem. Arī vēsturiskās izpētes darbi nesuši informāciju, kura pašiem Kocēnos dzīvojošamiem varētu būt pārsteigums.

Intersenti tiek aicināti sekot līdzi informācijai par Kokmuižas svētku pasākumiem. Drīzumā tiks publicēta svētku norises programma.