Andris Indāns ar projektu GAS OF LATVIA Latvijas elektroniskās mūzikas scēnā darbojas jau no deviņdesmito gadu vidus un šo gadu laikā ir radīti 16 albumi, no tiem jaunākais - "Nutcracker" izdots 2019.gada pavasarī.

Vasarā - vākšana, ziemā - slīpēšana

Lai aprunātos par jauno albumu, devos uz Andra Indāna jauno skaņu ierakstu studiju, kas atrodas Free Riga izveidotajā kultūrvietā "Tallinas pagalms".

Jāpiebilst, ka man šī nav pirmā reize mūziķa pašrocīgi iekārtotajā mājīgajā studijā, jo iepriekšējo reizi es te viesojos oktobrī, kad aprunājāmies par Andra producēto Imanta Dakša albumu "Ass", tomēr tolaik kultūrvietā valdošais miers un pamestības sajūta bija pilnīgs pretstats tai pasākumu apmeklētāju rosībai, kas šeit novērojama pavasarī un vasarā.

Vai šādas aktivitātes rosina vai tomēr traucē mūzikas radīšanai?

Vasarā es dzīvoju laukos, mežmalā, un esmu cits cilvēks nekā ziemā, kad sēžu savā studijā un slīpēju vasaras skaņu atradumus.

Atbildot uz Tavu jautājumu - jā, ziemā šeit ir ērtāk nodarboties ar skaņu, ko apliecina arī šoziem tapušais albums "Nutcracker"...

Zelta skrūvspīļu rēbuss

Albuma "Nutcracker" vāku grezno mākslinieka Ivara Veinberga zīmētās zelta skrūvspīles.

Zinot, ka Andris Indāns Latvijas nekomerciālajā mūzikā sāka darboties jau deviņdesmito gadu sākumā, muzicējot leģendāras mūzikas izdevniecības "Tornis" ne mazāk leģendārajā grupā KARTĀGA, loģisks šķiet pieņēmums, ka zelta skrūvspīles varētu simbolizēt arī komercijas spiedienu uz mākslinieka daiļradi, tomēr mūziķis izvairās no tiešas atbildes:

Es apbrīnoju to, cik precīzi Ivaram izdevās gan šo, gan citus vēstījumus iekļaut šai vienā simbolā, tomēr es neatļaušos precīzāk izteikties, tulkojumu atstājot katra paša interpretācijai.

Saikne ar deviņdesmitajiem ir nolasāma arī albuma dziesmu aranžējumos, kuros netipiski GAS OF LATVIA daiļradei ir dzirdamas elektriskās ģitāras - tās iespēlējis kādreizējais "Torņa" mūziķis Juris Alksnis, kā arī jaunās paaudzes ģitāras virtuozs Gatis Ziema.

Vai tā ir jaunības nostaļģijas diktēta atgriešanās pie saknēm vai mūsdienās populārā žanru un instrumentu sapludināšana?

Gan, gan - esmu nonācis tādos gados, kad sāku miksēt visu savā dzīvē notikušo, kādos virzienos es esmu darbojies. Pēdējos gados man prasīties prasījās fūzētās ģitāras akords un pie apņemšanās realizēt šo ideju albumā es nonācu, strādājot ar Imanta Dakša albumu "Ass".

Tomēr deviņdesmitos gadus mēs varam atgriest vien dažās sajūtās un atmiņās - tā intervijā Lsm.lv autorei Aigai Leitholdei mūziķis atzīst, ka viņam pietrūkst tā laika pasākumu, kad vienā lokācijā uzstājās dažādu scēnu un žanru mūziķi, tomēr mēs dzīvojam individuālo burbuļu laikmetā:

Šobrīd ir novērojama absolūta sabiedrības segmentizācija - līdz tam, kad katrs dzīvos savā ekrānā; to es varu apgalvot ne tikai kā mūziķis, bet arī kā diplomēts sociologs!

Nauda vs māksla

"Zelta skrūvspīļu" tematu turpinot, uzdevu jautājumu, vai nekomerciālas mūzikas māksliniekam Latvijā ar savu daiļradi ir iespējams nopelnīt?

Maijā GAS OF LATVIA bija netipiski daudz koncertu, bet mani ieņēmumi no tiem nesasniedza pat minimālo mēnešalgu...

Tomēr mūzika un GAS OF LATVIA ir mans aicinājums un es par galveno izvirzu sekošanu savam aicinājumam, pēc iespējas labāk izdarot savu darbu!

Arī Kultūrkapitāla fonda atbalsts mūsdienu neakadēmiskajai mūzikai ir nepietiekošs un jau tā nelielās naudas summas sadalījums - nepietiekami skaidrots un nekomerciālo mūziķu kritizēts, ar ko liecināja plašās diskusijas pie Ulda Rudaka feisbuka ieraksta par piektās daļas atbalstam pieejamās naudas jeb 10 000 eiro piešķiršanu indīroka apvienībai CARNIVAL YOUTH:

Jau otro reizi pēc kārtas lielākais naudas apjoms aiziet izteikti komerciālās popmūzikas segmentā, tāpēc mana attieksme ir kritiska.

Principā, atbalstāmās mūzikas nozarei ir jāiekļauj viss mūzikas spektrs, ne tikai akadēmiskā mūzika un džezs!

Tomēr mūzikas radīšanas procesam ir arī gaišās puses - tā, GAS OF LATVIA albums "Swan lake" 2017.gadā saņēma "Zelta Mikrofonu" nominācijā "Labākais elektroniskās mūzikas albums" un arī mākslinieka smadzenes esot iekārtotas īpaši:

Tas ir ķīmisks kokteilis, kas radošajiem cilvēkiem izstrādājas, kad viņi rada un paveic un bez kura viņiem ir diezgan grūti dzīvot!

Vasaras formula

Vismaz divas reizes nopeldēties - divas reizes dienā, protams, kaut ko pakomponēt, aiziet sēnēs -

tāda, Andraprāt, ir laba vasaras atpūta, savukārt tiem, kas vasaras aptūtu nevar iedomāties bēz koncertu un festivālu apmeklējuma, der zināt, ka GAS OF LATVIA 12.jūlijā uzstāsies Cēsīs esošajā mākslas telpā "Mala", neizpaliks arī festivāls "Laba daba" augusta sākumā un Lietuvā notiekošais "Yaga Gathering" 15.augustā - tā kā sekojiet mūziķa feisbuka profilam!

Raidījumā izskan GAS OF LATVIA albuma "Nutcracker" skaņdarbi "February techno", "Solar eclipse", "Pumpuri", "Vēstule aiz ādas" un "Karate kid".