Visi mūsdienu žanri sakņojas etnomūzikā, tradīciju mūzikā -

tā pirms pāris mēnešiem intervijā "NeFormātam" atzina dziedātāja Leila Alijeva.

Mūziķes teiktais mani uzrunāja un tieši tāpēc trešās sezonas pirmajā "NeFormātā" mēs klausāmies latgaliešu postfokloras apvienības "Rikši" jaunā albuma "Trīp" dziesmas, ar kurām mūs iepazīstina Ēriks Zeps.

Ēriks joprojām ir enerģijas pārpilns, pat neraugoties uz to, ka nule ir aizvadīts "Rikšu" koncerts Latgales Gorā un nedēļas nogalē gaidāms koncerts mūzikas namā "Daile".

Tā vien šķiet, ka Ērikam diennaktī ir krietni vairāk par 24 stundām, jo papildus muzicēšanai "Rikšos" viņam ir arī studijas Mūzikas akadēmijā, darbs Varakļānu mūzikas skolā un Slavenajā Rīgas Pop&Rock studijā, raidījums „Kolnasāta” un muzicēšana ar Julgī Stalti apvienībā TKP.

Ja par "Rikšiem", tad viņi joprojām ir pieci, tiesa gan, no pirmā sastāva palikušajam Ērikam, Madarai Brolišai un Ivaram Utānam ir pievienojušies Latgales etnomūziķa Eināra Lipska dēli Mārcis un Jurģis.

Joprojām "Rikšu" dziesmas tiek rastas viņu skolas laika mītnes vietas Rēzeknes puses folklorā, par ko pats Ēriks ir lakonisks:

ja ne mēs celsim ārā savas puses fokloras mantojumu, tad kurš gan cits to darīs?

Pilnu sarunu ar "Rikšu" albuma "Trīp" skaņdarbiem un Ērika pārdomām par darbu un vaļasprieku apvienošanu, Sibīrijas latviešu spēju saglabāt latviskumu, "Boņuku" un sabiedriskā transporta pieejamību reģionos lūgums klausīties ierakstā, ieskatam vēl daži mūziķa citāti:

"Rikšu" pirmais albums bija mūsu aizsākums, otrais bija meklējumi, bet "Trīp" ir tas, kādi mēs esam šobrīd - krietni pārliecinātāki par sevi!

Šis ir gadskārtu dziesmu albums, tomēr šīs dziesmas ir ne tikai ceļojums cauri gadam, bet arī ceļojums cauri mūsu dzīves posmam un šai ceļojumā svarīgākais ir nepazaudēt dzīves krāsas.

"Rikši" sāka darboties, kad latgaliskais bija "modē".

Šobrīd latgaliskais un latgaliešu valoda ir iegājusi pašplūsmā, par to vairs nav ķīviņu, tas vienkārši dzīvo - un tā tam arī ir jābūt!

Savas baterijas es uzlādēju bērnības pusē, Varakļānos, kur vietas un manu dzimto māju enerģētika man šķiet īpaši spēcīga. Tas notiek, vienu dienu guļot dīvānā pie ieslēgta televizora, tādā veidā pilnīgi atslēdzot smadzenes. Un tad jau var just, ka ir atnācis restarts!

Man šķiet, ka etnomūzika Latvijas klausītājam ir svarīga, tāpat labs "tirgus" ir arī latviešu diasporas ārvalstīs. Man patīk, ka pašmāju etnomūzika ar katru brīdi kļūst kvalitatīvāka un rodas arī pozitīva konkurence!

Mans vēlējums klausītājiem Jaunajā gadā ir - atrast laiku sev!

Ir skaisti darīt svarīgas lietas, domāt par citiem, būvēt šodienu vai nākotni, tomēr tam visam ir jānāk ar atdevi un pārliecību un to var gūt tikai tad, kad uz brīdi ir atrasts klusums un miers, un saruna ar sevi ir notikusi!

"NeFormātā" izskan "Rikšu" albuma "Trīp" dziesmas "Lobs vokors", "Vylks ar kozu", "Lendīna", "Rūtoj saule" un "Juoņa dīna".