Postfolkloras (mūsdienu tautas mūzikas) žanrs aug ar katru gadu un labu laiku gan šī žanra veterānus, gan jaunos mūziķus un apvienības pulcē festivāls "Gaviles".

"Gaviles" šogad notiks jau astoto reizi un, kā jau kārtīgam festivālam pienākas, pirms 11.aprīļa noslēguma koncerta Spīķeros notiks vairāki mazāki - "iegavilēšanas" koncerti.

Tā 4.aprīlī Rīgas kultūras telpā "Autentika" uzstāsies jaunais koklētājs Namejs Kalniņš, trio TRE, kā arī čellistes Ernas Daugavietes un armēņu duduka spēlmaņa Tigrana Tumanjana duets. Savukārt 6.aprīlī "Nice Place" notks "brīvais mikrofons" tautiskās noskaņās, bet 7.aprīlī folkklubā "Ala" uzstāsies trīs dažādas apvienības - "Saule i tuvāk", "ArBērziņš" un "Sintēze".

Jau otro gadu "Gaviļu" rīkotāji piedāvā arī izglītojošas lekcijas un šīgada festivāla tematam - darba attēlojumam latviešu folklorā tiks veltīta pētnieces Unas Smilgaines lekcija, kā arī postfolka apvienības DABA SAN uzstāšanās, kas 10.aprīlī notiks alus darītavā - restorānā "Alķīmiķis".

Astotais postokloras festivāls "Gaviles" tradicionāli noslēgsies ar 12.aprīļa lielkoncertu Spīķeru koncertzālē un tajā uz skatuves kāps "Stiprās sievas" ar kultūras ministri Daci Melbārdi, "Jauno Jāņu Orķestris", grupa "Jāņoga", viesi no Sicīlijas "Oi Dipnoi", Staņislava Judina un Asnātes Rancānes duets, apvienība "Daba San" un šī raidījuma viesi - duets TKP jeb Ēriks Zeps un Julgī Stalte.

Ēriku Latvijas Radio 2 klausītāji ir iepazinuši kā grupas "Rikši" balsi, savukārt Julgī ir piedalījusies "dziedošo Jāņu" koncertā, bet duetu TKP jeb "tā kā pērn" abi etnomūziķi izveidoja pēc 3x3 nometnes.

Mēs ar Ēriku apvienojam "latvieti vidējo", kas radās, kad līvs satika latgali un latgalis - līvu,

pajoko Julgī un par to liecina raidījumā dzirdamās dziesmas - latgaliešu "Aizalaida sauleite" un līvu "Ni kilmiz" jeb visiem zināmā tautasdziesma "Nu sala, nu sala, nu brangi sala...".

Interesanti, ka Julgī šī dueta sastāvā dzied dažādās latgaļu valodās: "tas ir labs izaicinājums, jo, nokļūstot kādā citā Latgales vietā, tev pasaka - pē, tu dziedi pilnīgi nepareizi", savukārt Ēriks mācās dziedāt nebūt ne vieglajā līvu valodā: "man liekas, ka Julgī latgaliski dziedāt sanāk labāk nekā man līvu valodā. Lai gan mans uzvārds liecina par igauņu izcelsmi, pie tiem ō burtiem un pareizā mutes atvēruma Julgī kasās, kasās..."

Izmantojot iespēju, pavaicāju, vai Ērikam latgaliešu valodas un latgaliešu mūzikas pārstāvniecība sabiedriskajos medijos šķiet pietiekama?

Ir gana un ir pietiekami, lai gan vienmēr var gribēt vairāk.

Tomēr mūzikā latgaliešu valodā nav tik daudz piedāvājuma, kā mūzikā latviski vai angliski un te ir uzdevums pašiem latgaliešiem - radīt kvalitatīvu, konkurētspējīgu mūziku, nevis tādu, kas skan radio ēterā tikai tāpēc, ka tā ir latgaliski...

Kādus skaņdarbus uz "Gaviļu" skatuves izpildīs duets TKP?

"Motīviņi, paterni, ko mēs aprotājam un apgavilējam", nosmej Julgī, savukārt Ēriks ir nedaudz nopietnāks: "koncertos mēs izpildām to, kas mums tobrīd ir aktuāls un ko gribas pateikt, kas ir tā mūzikas vibrācija, tā mūzikas stīga, uz kuras mēs dzīvojam,"

Tā būs līvu un latgaliešu kultūru saplūsme mūzikā ar skumju spridzeklīti!

Atšķirībā no grupas "Rikši", kuras trešais albums jau ir ierakstīts un drīzumā tiks laists tautās, duets "TKP" studijas ierakstus nav plānojis, to vietā izvēloties dzīvo uzstāšanos - kā festivālā "Gaviles".

Vai pavasaris abiem dueta dalībniekiem tiešām ir laiks, kad gribas uzgavilēt?

"Gavilēšanas tradīcija ir sena un vērtīga, jo ziemas tumšajā laikā tava balss guļ, bet pavasarī, balsi modinot, tu modini arī savu dvēseli, savu ķermeni, savu spēku darīt un smaidīt,"

Saulei atgriežoties, mēs nometam tumsas kažociņu, mēs pārvēršamies un kļūstam par smaidīgiem, gaišiem un brīnišķīgiem cilvēkiem,

pārliecināta ir Julgī, un tam piekrīt arī Ēriks:

Arā sāk zaļot, sāk plaukt, tu redzi, kā viss mostas - tā tiešām ir ļoti pacilājoša sajūta! Man ir tā, ka ir grūti klusēt, ejot pa ielu skaistā un saulainā dienā!

Raidījumā izskan dueta "TKP" Latvijas Radio studijā ierakstītās dziesmas "Aizalaida sauleite", "Ni kilmiz", "Rīgā iešu", "Nakts mistērija" un "Upe nesa ozoliņu".