Pārlūkojot pēdējā laika interneta resursus, visai skaļi virsraksti veltīti RTU zinātniekiem, kuriem radusies ideja par jaunām tehnoloģijām, kas vērtīgo zivju eļļu ļautu iegūt no ražošanas atkritumiem!

Pētniecībai no sākotnēji 50 – 60 atkritumproduktiem izvēlēti aptuveni 10, piemēram, dažādi piena pārstrādes atkritumi, čipsu cepšanai jau izmantotā saulespuķu eļļa,  industriālais glicerīns, kas ir biodīzeļdegvielas ražošanas blakusprodukts, latvāņi. Tiekot strādāts arī pie tā, lai ar jaunu ekstrakcijas jeb attīrīšanas metodi eļļu izdotos atbrīvot no bīstamām izejvielām, piemēram, smagajiem metāliem.

Viens no šīs zinātnieku komandas, kas darbojas projektā „Superkritiskā Omega-3 eļļa no ražošanas blakusproduktiem” ir RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (VASSI) pētnieks, doktorantūras students Krišs Spalviņš. Vēl visai nesenā pagātnē viņš bijis visai aktīvs jaunietis: piedalījies dažādos skolēnu zinātniskajos un erudīcijas konkursos, mācību priekšmetu olimpiādēs un pat kopā ar vienaudžiem savā dzimtajā Jaunpiebalgas novadā dibinājis Kalifornijas slieku audzētavu.

Klausies raidījumu arhīvā!