Pasaules svētku kalendārā 1. oktobris ir Starptautiskā mūzikas diena. Tai par godu „Nākotnes pieturā” viesojas mūziķis ar pasaules vērienu, kura apjomīgais pētījums - grāmata „Tautas mūzikas instrumenti Latvijā” piedzīvojusi arī angļu izdevumu, paviesojusies Londonas grāmatu gadatirgū un izraisījusi interesi vairākās Eiropas valstīs - etnomuzikologs Valdis Muktupāvels. Šis viņa darbs ieguvis Latvijas zinātnes sasniegumu gada balvu, ko Latvijas Zinātņu akadēmija ir nosaukusi gada 12 izcilāko zinātnes veikumu vidū.

Valdis ir ne tikai mākslas zinātņu doktors  un LU profesors, bet arī praktiķis - pats komponē, spēlē kokles, dūdas, stabules, varganu, harmonikas, ģīgas, viņu uzskata par tradicionālo mūzikas instrumentu atdzīvināšanas kustības aizsācēju Latvijā. Par katru no saviem 40 pētītajiem un aprakstītajiem instrumentiem Valdis Muktupāvels stāsta kā par dzīvu būtni un izrādās, ka instrumentiem savulaik pat doti cilvēku vārdi! Un, kaut gan pēc savas sākotnējās izglītības viņš ir ķīmiķis, tomēr uz bērza tāsi, no kuras var iegūt vērtīgo ekstraktvielu - betulīnu, viņš lūkojas no mūzikas zinātnieka viedokļa un atklāj, ka visvienkāršākais bērza tāss gabaliņš var noderēt kā mūzikas instruments, no kura izvilināt visbrīnišķīgākās skaņas.

Un vēl - ja domājāt, ka latgaliešu „Pīmiņ, brōļ” ir tautasdziesma, tad kļūdāties! Tās autori ir brāļi Valdis un Māris Muktupāveli.