Šobrīd atkal esam Covid pandēmijas krustcelēs, tāpēc visai bieži dzirdam veselības speciālistu atgādinājumus, ka nedistancēšanās, roku nemazgāšana un maskas nenēsāšana - tā vīrusa izplatībai dod zaļo gaismu. Ar piesardzības pasākumu ievērošanu, gluži kā ar luksofora dzeltenās gaismas signālu varam šo negantnieku uz brīdi apturēt, bet, protams, visa pasaule cer uz vakcīnām, kas vīrusa ceļā iedegs sarkano gaismu.

Jau kopš pavasara arī Latvija ir to pasaules valstu vidū, kas cenšas rast risinājumu cīņai ar koronavīrusu, jo vakcīnu izstrādē piedalās arī mūsu zinātnes gaišie prāti - divas Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētnieku komandas. „Nākotnes pieturas” viesis – Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenais loceklis, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Dr.biol. Andris Zeltiņš ir vienas pētnieku grupas, kas nodarbojas ar uz augu vīrusiem balstītu vakcīnu iegūšanas bakteriālo platformu izstrādi, vadītājs. Viņa vakcīnas ideja balstās uz mākslīgā augu vīrusa, kurā iemontēta maza daļiņa no koronavīrusa. Mērķis ir  ar šādas mākslīgas konstrukcijas palīdzību iegūt preparātu, kas varētu kalpot kā vakcīna un veidot antivielas pret koronavīrusu.

Latvijas Zinātņu akadēmija, nosaucot gada nozīmīgākos Latvijas zinātnes sasniegumus, jau vairākkārtīgi novērtējusi Andra Zeltiņa veikumu: gan augu vīrusu genomu klonēšanu un to tālāko pielietojumu biotehnoloģijā – vakcīnu un diagnostikas izveidošanā, gan uz augu vīrusu bāzes izveidotās universālās vakcīnu platformas hronisku saslimšanu (piemēram, psoriāze, atopiskie dermatīti un insektu izraisītas zirgu alerģijas, ārstēšanai un Alcheimera slimības profilaksei) izstrādē.