Pirms nedēļas Sporta muzejā dienas gaismu ieraudzīja respektabls izdevums - grāmata "Latvijas sporta lepnums -100". Tajā goda vietā ir arī mūsu zelta meitenes -TTT basketbolistes, savulaik labākās Eiropā un vienas no izcilākajām pasaulē.

Kad un kā tad īsti radās TTT? Tas notika pirms 60 gadiem, kad Daugavas basketbolistes pirmo reizi izcīnīja bronzas medaļas PSRS meistarsacīkstēs. Panākums spārnoja, un dzima ideja labākās spēlētājas pulcināt vienā komandā, par bāzes vietu izvēloties TTT kolektīvu, kuru vadīja izteikti sportisks cilvēks Aleksandrs Zālītis. Tieši viņš ierosināja virs jaunceļamās krāsotavas korpusa izbūvēt meitenēm plašu sporta zāli ar ģērbtuvi un dušām, nežēlojot komandas labā ne laiku, ne līdzekļus.

Jaunās sporta zāles svinīgā atklāšana notika 1958. gada 4. novembrī, kad TTT sportistu kolonnas priekšgalā soļoja 13 basketbolistes - LVFKI vecākā pasniedzēja Rozalija Zemvalde, komandas cerība 15 gadus vecā Industriālā politehnikuma audzēkne Skaidrīte Smildziņa, LLA studente Iveta Kraukle un citas sportistes. Pirmajā oficiālajā spēlē tā paša gada decembrī viņas pieveica Tartu USK komandu ar 48 - 46. Sekoja daudzu uzvaru sērija, līdz principiālās cīņās tika apspēlētas gruzinietes, kas deva tiesības piedalīties Eiropas kausa izcīņā. Finālā nācās tikties ar bulgārietēm, pirmajai spēlei 11'000 skatītāju klātbūtnē notiekot Sofijā. Taču Slavia komanda savās mājās piedzīvoja sagrāvi ar 28 - 62, un arī otrajā spēlē Rīgā TTT uzvarēja ar 49 - 43, pirmo reizi saņemot  augsto trofeju - Eiropas kausu. Ar izcilu sniegumu - 21 uzvaru 22 spēlēs pirmo reizi tika iegūts arī PSRS čempionu tituls.

Tolaik prestižākais  iespējamais latviešu komandas sasniegums bija dalība Eiropas kausa spēlēs un, protams, uzvaras šajos turnīros. Un mūsu zelta meiteņu meistarība, sportiskā noturība un lieliskā pēctecība  ļāva svinēt uzvaras Eiropas kausā  18 reizes. Un, protams, jebkura komandas atgriešanās Rīgā ar šo kontinenta trofeju izvērtās par izciliem visas tautas svētkiem. Lūk, mazs reportāžas fragments, TTT meitenēm ierodoties mājās kā 13. kārtējām Eiropas kausa ieguvējām.

Audio fragmentu klausieties pielikumā

Mainījušās paaudzes, mainījušies laiki, tagad dodot iespēju mūsu komandām piedalīties visos prestižākajos pasaules turnīros, un, lūk, pēc 8 gadu pārtaukuma Latvijas titulētākā sieviešu basketbola komanda "TTT Rīga" ir atgriezusies elitē - Starptautiskās Basketbola federācijas Eirolīgā, kvalifikācijā 2 spēļu summā pārspējot Anetes Šteinbergas pārstāvēto Venēcijas klubu no Itālijas. TTT Rīga komandas mērķis ir iekļūt labāko sešniekā starp grupas astoņām komandām. Tātad – sportiskās tradīcijas, kas dzimušas pirms 60 gadiem, godam turpinās, un novēlējums TTT meitenēm – tas pats vecais - TTT –Tā Turpināt Tālāk!