Šīs dienas Stāstu Rakstu raidījumā ceļosim uz Kurzemi, uz Liepāju, un Jūsu uzmanību vērsīšu Liepājas teātrim. Jautāsiet – kāpēc!?

Šis ir senākais mūsu valsts teātris, pēc pāris dienām 8. septembrī tas uzsāks 112. sezonu. Lūkojoties vēstures lappusēs, un kā norādīts Liepājas teātra mājas lapā, tad viens no nozīmīgākajiem soļiem teātra izveidē ir 1906. gads, kad dakteris Ernests Ekšteins, kas no Elkuzemes muižas zemniekiem bija krietni izmācījies, piedalījās Dramatiskās biedrības dibināšanā, uzņēmās tās vadību, vāca ziedojumus un ziedoja pats. Par galveno mērķi biedrība izvirzīja profesionāla latviešu teātra radīšanu. Tā, gadu vēlāk, 1907. gadā ar Antona Čehova lugu “Tēvocis Vaņa” durvis vēra Liepājas teātris. Ar šo brīdi aizsākās Latvijas vecākā profesionālā teātra vēsture.

Teātris Liepājai ir nopietns mantojums, ar kuru var lepoties ikviens liepājnieks. Kā vecākajam valsts latviešu teātrim tam ir bagātīga vēsture, kurā daudzi mākslinieki ir radījuši leģendas par savu laiku. Liepājā teātris neeksistē bez mūzikas. No 1912. gada diriģents Bernhards Ķunķis iestudēja operetes un dziesmu spēles. 70. gadu sākumā režisors Andrejs Migla strādāja kopā ar muzikālās daļas vadītāju Imantu Kalniņu.  Liepājā tapa pirmā rokopera Padomju savienībā “Ei, jūs tur!”, pašiem savi mūzikli “Princis un ubaga zēns”, “Trīs musketieri”.  Dziesmas tautās iznesa un izdziedāja dziesminiece Austra Pumpure.

80. gados ar izaicinošo “Māti un neitronbumbu” sāka Jānis Lūsēns. 1999. gadā viņš atgriezās ar rokoperu “Kaupēn, mans mīļais!”. Gadus vēlāk Juris Rijnieks atvilināja uz Liepāju Juri Kulakovu, piesaistīja Jāni Peteru un mēģināja citādi izlasīt Raiņa “Zelta zirgu”: viņiem iznāca tautas opera “Stikla kalns”.

Aizvadīto gadu laikā Liepājas teātrī paveikts nozīmīgs darbs, neskaitāmas izrādes, jauni iestudējumi, ko apliecina arī saņemtie apbalvojumi, tāpat plašais un profesionālais aktieru un režisoru pulks.

Jau šajā sestdienā, 8. septembrī, Liepājas teātrī pirmizrādi piedzīvos 112. sezonas pirmais jauniestudējums “Liepāja – Latvijas galvaspilsēta”. Šo izrādi, kurai par pamatu ņemta dramaturģes Rasas Bugavičutes - Pēces īpaši Liepājas teātrim radītā luga, veido režisors Valters Sīlis, kurš par vēsturiski nozīmīgām tēmām runājis jau vairākos savos iestudējumos.

Kopumā šosezon gaidāmi 8 jauniestudējumi 7 režisoru skatījumos. Sveicot Liepājas teātri jauno sezonu uzsākot, Latvijas Radio 2 novēl radošu, idejām bagātu šo sezonu un turpmākos gadus.