Lieldienas, kā nu kurš, svin ar dažādām paražām un laika gaitā uzkrātām tradīcijām.
Ja uz Lieldienām lūkojamies no baznības un kristietīgā viedokļa, tad šī ir viena no gada gaidītākajām nedēļām baznīcai, tie ir baznīcas svarīgākie svētki, kuros tiek svinēta Jēzus Kristus augšāmcelšanās trešajā dienā pēc krustā sišanas.
Lieldienu atnākšanu jau ievadījusi Klusā nedēļa ar Pūpolsvētdienu, kas bija Kristus ierašanās Jeruzalemē, Zaļo ceturtdienu, svētā vakarēdiena iedibināšanas diena, Lielo piektdienu un Kluso sestdienu, bet svētdienā tika atzīmētas pirmās Lieldienas. Otrās Lieldienas ir nākamās nedēļas pirmdiena, tātad, šī diena.
Tuvu baznīcai un kristīgajām tradīcijām, ir arī tā sauktie pagāniskie Lieldienu svinešanas elementi, kas līdzās pastāv jau sen, un draudzīgi dzīvo, piekopjot gan vienas, gan otras tradīcijas.
Lieldienas katrā ģimenē un mājās nevaram iedomāties bez dažādām Lieldienu tradīcijām. Katrai no darbībām ir kāda īpaša nozīme. Piemēram, Lieldienu olas ir jāvāra katrai saimniecei tāpēc, lai būtu laba satikšana gan ar savu saimi, gan kaimiņiem. Tāpat Lieldienās vajag kārtīgi izšūpoties, tad vasarā dunduri, odi un čūskas nekož, būs brangas aitas un gari lini. Šūpuļu kārēji un šūpotāji jau sendienās bija puiši, bet meitas par šūpošanu maksāja vai nu ar olām, vai ar cimdu pāri. Senie latvieši Lieldienām posās un gatavojās īpaši rūpīgi. Folkloras materiālos ir fiksēts, ka Alsungā pat cūku vilkuši atmuguriski uz dīķi mazgāt, lai visu gadu mājās būtu tīrība un zirnekļi neaustu tīklus. Par Leldienu simbolu kļuvušas Lieldienu olas, kas tiek krāsotas visdažādākajās krāsās un ar dažādākajiem rakstiem, izmantojot gan ziediņus, gan dažādus zaļumus, ko iespējams atrast gan piemājas dārzā, gan lauku pļavās. Lieldienās ar olām jāiet "kauties" - kuram stiprāka ola, tas ilgāk dzīvos. Gluži tāpat kā olu kaujas, tā par neatņemamu sastāvdaļu kļuvusi arī olu ripināšana. Ar Lieldienām saistās arī laika pareģošana. Ja Lieldienās līst, tad govis dos daudz piena un katru svētdienu līdz Vasarsvētkiem būs lietains laiks. Ja vardes Lieldienās iet pāri ceļam, sagaidāma lietaina vasara. Kā ir tad, ja Lieldienās snieg vairāk kā Ziemassvētkos, grūti teikt, bet šī gada Lieldienās tā tik tiešām bija. Kādu laiku vai notikumus varētu nest šādi laikapstākļi, prognozēsim katrs pats. Obligāta prasība Lieldienu rītā ir agrā celšanās, kas garantē možumu un laimi visu gadu. Mazgāšanās tekošā ūdenī, kas tek pret sauli, ir sava veida šķīstīšanās rituāls, kas palīdz iegūt možumu, gaišu prātu, veselību un skaistumu.
Cauri laikiem un gadiem jau no sendienām Lieldienas ir bijuši pavasara gaidītākie svētki, kad ar dažādām nodarbēm un zināmiem rituāliem iezīmējam pavasari, lai modinātu dabu un sāktu gatavoties svarīgākajiem zemes un dārza darbiem.
Ceru, ka katrs no jums, klausītāji ir izdarījis kādu no jau iepriekš nosauktajām Lieldienu tradīcijām, ja ne, to vēl šodien var paspēt izdarīt. Lai priecīga katram no jums šī Otro Lieldienu diena.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X