Šīs dienas Stāstu Rakstu raidījumā par Gaujas Nacionālo parku, kas mūsu valsts 100. jubilejas gadā atzīmē savu 45. gadadienu. Tas ir Latvijas pirmais un vecākais nacionālais parks, dibināts 1973. gada 14. septembrī, ar mērķi, lai aizsargātu maz pārveidotas dabas teritorijas, ko raksturo liela bioloģiskā daudzveidība - augu un dzīvnieku pasaule, pārsteidzoši ieži, noslēpumainas alas, dzīvīgi strauti, līkumotā Gauja, gleznainas ainavas, senas pilis un muižas .

Gaujas Nacionālā parka platība aptver vairāk nekā 91 ha un tā teritorija iedalīta 5 funkcionālās zonās. Plašajā teritorijā vairāk nekā 90 km garumā līkločiem plūst Gauja, bet teju pusi no nacionālā parka aizņem meži. Dažādība ir tas, kas dara šo parku un tā teritoriju tik īpašu. Šeit ir viens no interesantākajiem ģeoloģiskajiem veidojumiem pasaulē - tas ir Sietiņiezis, kas atrodas Gaujas labajā krastā. Tas lepojas ar to, ka tam ir lielākais balto smilšakmeņu atsegums Latvijā, neparastas smilšakmens formas - alas, nišas un stabi. Sietiņieža sārtie, zeltainie un pelēkie smilšakmens ieži veidojušies pirms 350–370 miljoniem gadu.

Nacionālajā parkā sastopamas gandrīz 900 augu sugas, to apdzīvo 48 zīdītāju sugas un 149 putnu sugas, no kurām daudzas ir īpaši aizsargājamas. Gaujas Nacionālajā parkā ir virnke ģeoloģisku un kultūrvēsturisku objektu, tur atrodas 2 trešdaļas Latvijas alu, pazīstamākās - Gūtmaņala, kas ir tilpuma ziņā lielākā Baltijā, tāpat Kalējala, kas ir garākā ala, arī Velnala, Lielā Ellīte un  Pēterala. Gaujas krastu grezno Ērgļu klintis, Ķūķu klintis un Līču–Laņgu klintis. Amatas krastos atrodas vieni no ievērojamākiem nacionālā parka smilšakmens un dolomīta nogulumiežiem – Zvārtes iezis, Dzilnas iezis, Ķaubju iezis un Ainavu krauja. Savukārt Lejaslīgatnē Līgatnes upes krastos var aplūkot sarkanās smilšakmens klintis.

Nacionālajā parkā atrodas vairāk nekā 500 kultūras un vēstures pieminekļu - te ir daudzas muižas, pilskalni, baznīcas un amatnieku sētas, kas  stāsta par Gaujas Nacionālā parka teritorijas bagāto vēsturi. Pazīstamākie no parka kultūrvēsturiskajiem objektiem ir 13. gs. celtā Turaidas pils pie Siguldas, Ungurmuiža un Āraišu Ezerpils Cēsu pusē.

GNP ir nemitīgā attīstībā. Tas ir ne tikai pirmais Nacionālais parks Latvijā, bet arī otrs senākais Baltijā. Lai arī apmeklētāju netrūkst nevienā gadalaikā, taču visiecienītākais Nacionālais parks ir „zelta rudenī”, kad īpaši apmeklēta ir Sigulda. Un varbūt šis, Gaujas Nacionālā parka jubilejas gads, ir īstais brīdis, lai dotos un baudītu mūsu skaisto dabu un tās vērtības.