Saulgriežu laikā, kad smaržo un reibina Jāņu zāles, stāsts būs par vienu no tām, kura ir īpaši godā celta, tā ir madara, kuru Latvijas 100-gades gadā par gada augu izvēlējusies Latvijas Botāniķu biedrība. Droši vien daudziem, tāpat kā man, fakts, ka Latvijā sastopamas veselas 17 madaru sugas būs pārsteigums. Mūsu tautasdziesmās tās ir vienas no biežāk pieminētajām Jāņu zālēm.  Par madarām ir īpašs stāsts Latvijas Botāniķu biedrības valdes priekšsēdētājai Rūtai Sniedzei Kretalovai. Kāpēc madaras un nevis margrietiņas ir Latvijas 100-gades auga godā?

„Madaras ir tās, kuras lielākā daļa cilvēku pazīst, tā ir īsta Jāņu zāle. Pašas madaras ir sastopamas praktiski visās dabiskās ekosistēmās. Purvos ir, pļavās ir, platlapju mežos arī ir, grāvmalās būs sastopamas un arī daža laba madara ir kā nezāle. Tā ir tāda ģints, kas satopama plaši mūsu ekosistēmā. Viņas tiešām ir dažādas, tuvojas Jāņi, tuvojas Dziesmu svētki, Latvijas simtgade un madaras ir tās, kuras mēs arī liekam gan Jāņu pušķos, gan vainagos pinam, dziedniecībā izmantotas un krāsošanai tiek izmantotas. Tāds īsts tautas augs, kuru arī mīl”.

Latvijā ir  sastopamas 17 madaru sugas, bet kura ir visvairāk izplatīta? Vai kāda no tām ir arī reta?

„Visbiežāk būs satopama tā saucamā, vienkāršā baltā madara, tad ir tādas jau retās. Piemēram, madara, kas atkal mežos, tādos īpašos, labos mežos sastopamas”.

 Vai visas madaras ir smaržīgas?

„Par smaržu apgalvot nevarēšu, visas es neesmu izsmaržojusi, bet tā kā angļu valodā viņai ir nosaukums bedstraw- salmu puķe. Dzeltenajām madarām ir ļoti, ļoti izteikta smarža, kas nepazūd arī tad, kad augs jau ir sakaltis. Jāņu laikā, lai tad izdodas katram atrast to īsto Jāņu zāļu pļavu, kurā ir madaras un daudzas citas puķes, ne tikai pīpenes un āboliņš un kamolzāle, tad arī būs izdevies atrast īsto pļavu par kuru jārūpējas nākotnē”.

Un īsto saulgriežu sajūtu.

„Jā!”

Par Latvijas 100-gades gada auga – madaru daudzveidību stāstīja Latvijas Botāniķu biedrības valdes priekšsēdētāja Rūta Sniedze Kretalova.

Saulgriežu laika ziediņš - madara ir raisījusi ne viena vien dzejnieka un komponista radošo garu.