8. marts - Starptautiskā Sieviešu diena, kas tiek daudzviet pasaulē atzīmēta. Tās pirmsākumi un ideja meklējama 19. un 20. gadsimtā, kad aizvien pamanāmākas kļuva dažādas feministu jeb sieviešu tiesību aizstāvošās kustības gan Amerikā, gan Eiropā un, kuras iestājās par dzimumu vienlīdzību. Latvijā pirmo reizi Sieviešu diena tika svinēta 1941. gadā Padomju Savienības okupācijas pirmajā gadā. Tomēr paradoksālā kārtā, šie svētki Padomju Savienībā ieguva pavisam citu nozīmi. Tajos tika svinēta nevis sieviešu līdztiesība, bet izcelta sievietes tradicionālā loma ģimenē to visdažādākos veidos arī cildinot. Vīrieši parasti viņām šajās dienās dāvināja tulpes un pārsteidza ar konfekšu kastēm.
Arī šodien liela daļa Latvijas iedzīvotāju atzīmē Sieviešu dienu, dāmas pārsteidzot ar jau iepriekšminētajām puķēm un, iespējams, pat sarūpējot kādu lielāku dāvanu.
Taču arī senie latvieši ir tautasdziesmās apdziedājuši un cildinājuši sievieti, viņas skaistumu, gudrību, izdarību. Kaut arī vairāk ar apdziedāšanu nodarbojās sievietes, tomēr latviešu tautasdziesmās starp abiem dzimumiem ir vērojama vienlīdzīga attieksme, intervijā Latvijas Radio 2 norādīja Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta direktore un Filosofijas doktore Dace Bula.
„Latviešu tautasdziesmās sieviete ir apdziedāta gan kā māte, jauna meita, sieva un vecāka gada gājuma sieviete, taču arī vīrieši tajās pietiekami bieži tikuši minēti. Piem., daiļas un skaistas tautasdziesmām ir ne tikai sievietes, bet arī vīrieši. Tas liecina par vienlīdzīgu attieksmi tautasdziesmās pret abu dzimumu pārstāvjiem.”
„Dzimuma lomas parādās visos seno latviešu svētkos, bet tās ir saistītas ar papildus lomām, kuras konkrētajā situācijā kāds no viņiem uzņemas vai kādam jau ir. Tomēr lomas nevajadzētu uztver, kā pasaules sadalījumu divos dzimumos veltītiem svētkiem.”
Mīļās sievietes, Jūs taču nojaušat, cik gan vīriešiem būtu grūta dzīve bez Jums. Latvijas Radio 2 kolektīva vīriešu vārdā, sveicam Jūs šajā skaistajā dienā ar Jāņa Paukštello izpildīto dziesmu “Ak, sievietes”.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X