Kultūras jaunumos par izstādi, kas caur kādas dzimtas stāstu, pastāsta arī Latvijas valsts kultūras vēsturi gadsimta garumā.

Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros līdz 24. novembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzejā skatāma izstāde “Mērijas ceļojums. Grosvaldu ģimenes stāsts”.

Latvijas muzeju darbiniece Mērija Grīnberga jaunākā, viņa ir Grosvaldu dzimtas pēctece, pēc Otrā pasaules kara ne tikai nosargāja, bet arī un atveda atpakaļ no Vācijas lielu daļu Latvijas muzeju vērtību.

Izstādē par dažādiem Grosvaldu ģimenes un vēstures pagriezieniem liecina gan daudzi personiski materiāli – vēstules, dienasgrāmatas, dzimtas foto, gan, protams, Mērijas Grīnbergas atpakaļ atvesto muzeja priekšmetu izlase.

Izstādes autori sagādājuši arī pārsteigumus – piemēram, 21 darbs no Jāzepa Grosvalda “Austrumu” un “Strēlnieku” cikla, kuri līdz šim glabājušies Vermlandes muzejā Zviedrijā, un Latvijā nekad nav tikuši izstādīti.

Izstādes ekspozīcija sasaucas ar pērn uzņemto dokumentālo spēlfilmu un tās režisore Kristīne Želve ir arī viena no izstādes kuratorēm.

Plašāk klausieties audio pielikumā!