7. februārī 40. dzimšanas dienā pieminam dziedātāju un komponistu, dzejnieku un aktieri Mārtiņu Freimani, grupas Tumsa solistu, kura dzīvesceļš traģiski agri aprāvās pirms 6 gadiem, taču Mārtiņa zīmīgā balss un lieliskās dziesmas turpina skanēt Latvijas radio 2.

Sevi Mārtiņš Freimanis sauca par šoumeni jeb izklaidētāju un, slavas kalngalos būdams, apgalvoja, ka no skatuves viņu nonesīs tikai ar kājām pa priekšu. Diemžēl tā arī notika – uz slimnīcu mūziķi nogādāja tieši no seriāla Ugunsgrēks uzņemšanas laukuma. Bet viņa sacerētās dziesmas Lai būtu tā, Katram savu Atlantīdu, Dzīve kā košums, Zvaigžņu kabarē, Lietus dārzs un daudzas citas turpina ikdienā skanēt arī pēc sava autora aiziešanas mūžībā.

1977. gada 7. februārī dzimušā dziedātājs, komponista, dzejnieka un aktiera Mārtiņa Freimaņa dzimtā puse ir Aizpute – bērnībā gan mācības mūzikas skolā likušās tīrās mocības un, pabeidzis 5 klases mūzikas skolā, Mārtiņš pat zvērējis klavierēm mūžam nepieskarties. Bet vidusskolā viss mainījies, Freimanis aizrāvās ar ģitārspēli, izveidoja grupu, ar kuru piedalījās populārajā konkursā Ko tu proti? Taču jauneklis neiestājās vis mūzikas vidusskolā, bet gan Liepājas pedagoģijas un izglītības vadības augstskolā, lai kļūtu par skolotāju. Freimanis studēja filoloģiju un angļu valodu, strādāja par angļu valodas skolotāju vairākās Liepājas skolās un 1995. gadā kļuva par grupas Tumsa dalībnieku.

Mārtiņš kļuva par Tumsas ritma ģitāristu, solistu, kā arī dziesmu autoru, un tieši viņa neparastā, atraktīvā personība palēnām virzīja ansambli pa karjeras kāpnēm, līdz 1998. gadā iznāca Tumsas debijas albums Putni.

1999. gadā Freimanis kļuva par galvenās lomas atveidotāju Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes rokoperā Kaupēn, mans mīļais, kas nes viņam popularitāti visā Latvijā. Turpmākajos gados Mārtiņš piedalījās vairākos TV šovos, atveidoja vienu no galvenajām lomām Arvīda Krieva filmā Man patīk, ka meitene skumst, taču arī turpmāk par galveno savā dzīvē uzskatīja mūzikas radīšanu. Līdztekus grupai Tumsa, ar kuru kopā ieskaņoti un izdoti 6 albumi, Freimanis sacerējis dziesmas virknei Latvijas solistu un ansambļu, kuru vidū bija Chilli, Blice, Kids For Rock, Putnu balle, Tērvete u.c. 2003. gadā ar trio F.L.Y. Freimanis pārstāvēja Latviju Eirovīzijas dziesmu konkursā, 2005. gadā viņa sacerētā dziesma The War Is Not Over Valtera un Kažas priekšnesumā iekaroja 5. vietu Eirovīzijā.

Izdots Mārtiņa Freimaņa dzejoļu krājums Zālīte truša dvēselei, kam jau pēc mūziķa nāves pievienojās eseju un dzeju krājums Cilvēks parastais un viņa dienasgrāmata. Freimaņa aktiera talants apliecināts seriālos Neprāta cena un Ugunsgrēks, kinolentē Dancis pa trim, viņa dzīvei veltīta Arvīda Krieva dokumentālā filma Dzīve kā košums.

Mūžīgi palicis otrais visvisādos Latvijas mūziķu izvērtējumos, konkursos, sacensībās, savu lielo godalgu Mārtiņš Freimanis kopā ar grupu Tumsa saņēma tikai 2006. gadā, kad dziesma Un pirms mēs aizmigām tika atzīta par Gada radiohitu. Jau pēc nāves 2011. gada 27. janvārī mūziķim piešķirta Margaritas Stārastes balva par nesavtīgu darbību Latvijas jauniešu garīgās kultūras attīstībā. Darbojas Mārtiņa fonds, īstenojot dzīvē Freimaņa ideālus par labdarību, notikuši vairāki piemiņas koncerti, atklāts piemiņas akmens Freimaņa atdusas vietā Aizputē. Mārtiņa plaukstas nospiedums redzams Latvijas rokmūziķu slavas alejā Liepājā, izdots viņa sacerēto 50 dziesmu nošu krājums.