Šodien, 3. maijā skaisto, apaļo 80. jubileju svin igauņu dziedātāja Aino Bāliņa, kas guva milzīgus panākumus kā Rīgas estrādes orķestra soliste jau 50. gadu beigās. Neparastās balss īpašniece ierakstījusi skaistu lappusi latviešu estrādes vēsturē, un jubilārei sveicienu uz Tallinu sūta Latvijas radio 2.
Dziedātāja Aino Bāliņa kopš 70. gadu vidus atgriezusies dzimtenē, Igaunijā, taču tieši šī nelielā auguma zemās, sulīgās balss īpašniece kļuva par vienu no pirmajām latviešu estrādes zvaigznēm 50. gadu nogalē.

Bāliņas repertuārā bijušas ārzemju un pašmāju autoru, tostarp, Raimonda Paula, Ringolda Ores, Aļņa Zaķa u.c. skaņdarbi, populārākie Bāliņas ieskaņojumi ir dziesmas „Lelle”, „Janušeks”, „Pavasara dziesmiņa”, „Saules dimanti”, „Kam gaidi, mans draugs” u.c.

Aino Bāliņa dzimusi 1935. gada 3. maijā Tallinā. Viņa studējusi angļu filoloģiju Tallinas Pedagoģiskajā institūtā, aizrāvusies ar baletu un mākslas vingrošanu. Dziedāt viņa sāka studentu džeza ansamblī „Integrālis”, taču Rīgā 1955. gadā ieradās kā vingrotāju komandas trenere studentu draudzības braucienā. Šeit Aino iepazinās ar latviešu pianistu Ermenu Bāliņu, ar kuru apprecējās un viņiem piedzima meita Ilona, kas arī kļuva par dziedātāju („Menuets”, „Eolika”). Pārcēlusies uz dzīvi Rīgā, Aino Bāliņa sāka dziedāt Rīgas klubos, un, kad slava par mazo igaunieti ar zemo balsi izplatījās, 1957. gadā viņa kļuva par Rīgas estrādes orķestra solisti.

REO programmās Bāliņa dziedāja latviešu, krievu, igauņu un angļu valodās. Pateicoties unikālajam balss tembram un izpildījuma manierei, ar lieliem panākumiem viņa izpildīja dziesmas no Ellas Ficdžeraldas repertuāra, piemēram, Džordža Šīringa „Putnu zemes šūpuļdziesmu”, arī citus džeza klasikas skaņdarbus. Kopā ar orķestri Aino Bāliņa daudz koncertēja bijušās PSRS pilsētās, kur allaž guva vētrainus panākumus.

Pati dziedātāja saskaitījusi, ka viņas repertuārā savulaik bijušas 150 dziesmas, tomēr skaņu ierakstu studijā iemūžināts vien apmēram ducis. Neilgi pēc tam, kad 1964. gadā par REO māksliniecisko vadītāju kļuva Raimonds Pauls, Aino Bāliņa pārcēlās uz Maskavu, kur bija soliste Oļega Lundstrēma džeza orķestrī. Pēc aktīvas koncertdarbības perioda, 70. gadu sākumā dziedātāja atgriezās Rīgā, uzstājās Jūrmalas restorānā „Jūras pērle”.

1976. gadā Bāliņa pārcēlās uz Igauniju, kur uzstājās kopā ar Tallinas Filharmonijas orķestri. Pēc dziedātājas karjeras noslēguma, māksliniece dzīvo Tallinā, retumis viesojoties pie meitas Ilonas Latvijā.