Jūlijs - rožu mēnesis. Kā cēlā ziedu karaliene cauri gadsimtiem iekarojusi Latviju un tiek godāta mūsdienās.

Ja  teiktu - es jums dāvinu šo skaisto, smaržīgo vilka būku pušķi, tikai uzmanieties, tas ir durstīgs. Ko jūs domātu? Jā, tās būtu rozes. Ziedu karaliene roze  Latvijas lauku sētā kā daiļa sērdienīte pastalās un linu kreklā ienāca jau 12. - 13.gadsimtā. Zemnieki savvaļas rožu stādus izraka un stādīja  netālu no kūts, jo ticēja, ka durstīgie dzeloņi atbaida raganas un arī aizsargā pret ļauno aci. Arī rožu nosaukumi bija visai savdabīgi: vilka drīcekle, vilka trīceklis vai  vilka būka.

Rozes ir pasaulē vispopulārākie ziedi. Šķiet, ka roze ir vienīgais zieds, kura nosaukumu zina pilnīgi visi vīrieši un nav tāda sieviete, kura būtu vienaldzīga pret košajiem, smaržīgajiem, cēlajiem rožu ziediem.

Rožu kolekcionēšanu 17. - 18. gadsimtā pirmā uzsāka Napoleona sieva ķeizariene Žozefīne de Bogarnē. Viņa izveidoja pasaulē pirmo rozāriju, kurā auga 250 rožu šķirnes.

Šajā laikā Jelgavā, Kurzemes hercoga dārzā, no Rietumeiropas ieveda rožu šķirnes, bet pēc pusotra gadsimta rozes sāka audzēt arī Rīgas dārzos. Un tā Cēlā ziedu karaliene roze cauri gadsimtiem ir atceļojusi līdz mūsdienām. Savvaļā pavisam sastopamas apmēram 350 rožu šķirnes uz kuru bāzes selekcionāri ir izveidojuši ap 30 tūkstošiem moderno rožu šķirņu

 Arī Latvija var lepoties ar savu pasaulē atzītu rožu selekcionāri – Dzidru Riekstu, kura visu savu mūžu veltījusi rožu untumu izzināšanai un radījusi divdesmit vienu parka rožu šķirni. Savām šķirnēm selekcionāre pārsvarā devusi meiteņu vārdus: Pārsla, Guna, Skaidra, Agnese, Līga, Zaiga un citus. Protams, ka  pasaules selekcionāru sapnis ir radīt rozes neparastās krāsās, piemēram zilā, melnā un zaļā. Dažiem tas arī ir izdevies. 2008. gadā Japānā, Starptautiskajā ziedu gadatirgū tika demonstrēta pirmā īstā zilā roze. Tās izveidošanai tika iztērēti 30 miljoni ASV dolāru un 20 darba gadi.

Kā jau ziedu karaliene, roze ir pelnījusi īpašu godināšanu. Pasaulē plaši tiek svinēti dažādi rožu svētki. Piemēram jau senajā Romā un Grieķijā tie tika atzīmēti aprīlī, bet pie mums rožu mēnesis ir jūlijs. Katru gadu Salaspils Botāniskais dārzs jūlija vidū rīko svētkus par godu rozei. Šādi svētki notiek arī Tukuma pilsētā. Katru gadu jūlijā ar rožu daudzveidību var iepazīties Latvijas Dabas muzeja rožu izstādē. Protams ikvienam vismaz reizi mūžā būtu jāaizbrauc apskatīt Rundāles pils Rožu dārzs. Tas ir unikāls un liels lepnums Latvijai. Ne velti Rundāles pili sauc par mazo Versaļu. Tajā zied vairāk nekā 2400 šķirņu rozes. Rožu kolekcija grupēta 44 nelielos laukumos, kas rāda gan vēsturiskās rozes, kuras bija pazīstamas Kurzemes hercogistes pastāvēšanas laikā un nākamo pils īpašnieku laikā līdz 1914. gadam, gan rožu sugu veidus, kuri visbiežāk izmantoti rožu selekcijā.

Rozes visos laikos ir bijušas mākslinieku iedvesmas avots, tās tiek  daudzinātas dzejā, prozā, tēlotājmākslā un protams mūzikā, gan klasiskajā, gan pop un rokmūzikā, kā arī   šlāgeros un tautas dziesmās.