Laikā, kad svētceļotāju tūkstoši ir tikai ceļā vai pošas uz Aglonu, ir vērts apmeklēt šo piemīlīgo Latgales novadu "Aglyunis nūvodā ir 63 azari, 13 upis, 3 aizsorgojamuos dobys teritorejis, dobys līgums „Velnezers”, treis upurakmiņi, divys upursolys, 17 pilskolni, vīns nu tīm, kur Mindaugs pajēme sīvu Martu," stāsta vietējā vēsturniece un tūrisma speciāliste Ināra Gražule, spiežot, ka iespējams tāpēc te vēlā baroka stilā uzcelta Aglonas bazilika „Mes na jau piec arhitektūrys asam unikāli, te ir sanktuārijs, myus ir Aglyunis Dīvmuote iz tū visi svātceļnīki īt 15.augustā nu vysys pasaulis. Ikona ir ļūti vaca, nuokuse nu Bizantejis. Biļde ir izjimta tikai treis reizis, pyrmū reizi tod, kod gluobe nu frontis – aizvede iz Vonogim nūslēpe sīna kaudzē, ūtrū reizi tod kod iz pāvesta vizīti jū restaurē i pāvesta vizeitis laikā jū iznese iz ituo pāvesta oltora.”

Savukārt vēstures interesentus turpat Aglonas centrā  ar savu bagātīgo eksponātu skaitu pārsteigs 2.pasaules kara muzejs „Tie ir karstie ieroči, jeb šaujamieroči, pat sievietēm ir interesanti kas no kā ir nozadzis kādu ideju, gan vieglie, gan smagie – ložmetēji un tamlīdzīgi. Un daudz daudz mazu smalku privātmantiņu, kas piederēja vienai un otrai pusei. Es viņus nedalu, karavīrs ir karavīrs”, izrādot koncentrēto ekspozīciju stāsta tā īpašnieks  Valdis Tumovs. Viņš vairāku gadu garumā meklējis, pētījis, pircis un mainījis lietas, kas tagad ir baiss atgādinājums par tā laika notikumiem. Par visdārgāko eksponātu Tumovs nosauc vēstuļu saraksti starp oberleitenantu Augustu un viņa mīļoto Martu. „Tas ir dialogs starp vīru un sievu, kara pieci gadi Rietumu fronte, 1100 pāri un katrā iekšā vismaz divas trīs lapas. Un ļoti mīļa. Herbārijs, ko sieva Marta sūtīja no visām viņa mīļvietiņām, kā daļu no sevis uz to fronti.” Muzejā apskatāmi arī sadzīves priekšmeti, lidmašīnas atlūzas, munīcija, formas „Bez šaubām vācu formas jau pa gabalu dūrās acīs, konkurss par modelēšanu šūšanu bij, ne jau visām formām, bet tām glaunākajām konkursā modelētās un šuvējs bija Hugo Boss, jeb čaļi staigāja brenda drēbēs. Šlipstes, galifē, teiksim re lidotāju forma, nevar acis atraut nost fašisti vai ne fašisti.”

Bet sēņošanas entuziastus sestdien aicinām doties gandrīz uz pašu pierobežu. Kārsavas novada dabas parkā "Numernes valnis” no astoņiem vakarā notiks jau tradicionālais nakts sēņošanas festivāls "Ejom bakuot!" „Poša sieņuošonys vīta tagad byus fiksāta, ar lentu apstīpta, taids kai poligons, kur apmaram 300 metru rādiusā iz vysom pusem cylvāki varēs īt i lasiet siens. I apsamaļdeit vyspuor nabyus īspiejams,” stāsta pasākuma organizators Juris Vorkalis. Sēņotāju komandu veido trīs uzticamie biedri, kuri nodrošinājušies ar ekipējumu – grozu sēnēm, nazīti, lukturīti, ērtu apģērbu un telti, jo šoreiz būs nakšņošana meža telšu pilsētiņā. „Piec sieņu salaseišonys i pazalīleišonuos byus mīreigā romantiskā gaisūtnē mežā pi guņskura byus akustiskais pavadejums. Varēs cylvāki palikt pi ugunskura paēst sieņu zupu, bet reitā kūpeigi ceļsimēs i fiziska aktivitāte īplānuota. Šūgod izaskotās, ka ir pīteikūši lobs gods sieņu, tai ka lasiet byus kū.”