Raidījumā „Nošu atslēga” viesojās grupas „Ducele” pārstāvji – Arnis Veisbārdis un Andris Alviķis, kā arī producente Laila Ilze Purmaliete,  lai runātu par trimdas latviešu grupu daiļrades aktualitāte mūsdienās. To grupa Ducele apliecinājusi jaunizdotajā albumā ar „Trīs no Pārdaugavas” līdera Viļņa Baumaņa dziesmām – diemžēl labi iesāktajai koncertturnejai nācies likt komatu, taču pa šo laiku var lasīt Noras Ikstenas grāmatu par „Trīs no Pārdaugavas”, kuras pamatā Viļņa Baumaņa memuāri. Atcerēsimies arī grupas „Ducele” saknes, kas iestiepjas grupas „Vecās mājas” darbībā un vēl senāk – karavīru ansambļa „Zvaigznīte” repertuārā.

Arnis Veisbārdis trimdinieku izpildījumā latviešu dziesmas dzirdēja agrā jaunībā kādos Jāņos, pie ugunskura, taču ar „Trīs no Pārdaugavas” daiļradi gan viņš, gan Andris Alviķis tā pamatīgāk iepazinās pirms neilga laika:

„Ievērojām, ka par Čikāgas piecīšiem pagājušajā vasarā daudz runāja, bija tūre ar viņu mūziku. Tad, braucot mašīnā, aizrunājāmies, ka būtu interesanti – kas tad vēl tur Amerikā bija par sastāviem? Tad Artūrs Uškāns sāka celt augšā visu savu pagātnes bibliotēku un parādīja arī „Trīs no Pārdaugavas” dziesmas. Riktīgi aizķēra… Biju pārsteigts, ka tas ir oriģināls muzikālais materiāls, oriģināli, dziļi teksti. Un interesants žanrējums. Mudināju Arni sameklēt Viļņa Baumaņa, „Trīs no Pārdaugavas” dibinātāja kontaktus. Bija jādabū akcepts, ka mēs drīkstam kaut ko darīt ar viņu mūziku.”

„Ducele” savam albumam izraudzījās tikai Viļņa Baumaņa sacerētās oriģināldziesmas, kam radīja jaunus aranžējumus. Tapa iecere koncertuzvedumam ar Ivara Mailīša dekorācijām,  Ilzes Vītoliņas tērpiem un Viktora Runtuļa režiju, taču to neizdevās pilnībā īstenot.  Taču koncerti notika, un tajos vislielāko iespaidu uz klausītājiem atstājušas tieši nopietnās balādes, kas vēsta par latvju tautas likteņiem, un varbūt tas ir galvenais materiāls, kura dēļ mēs nedrīkstam aizmirst trimdas latviešu muzikālo daiļradi, jo viņi saturēja kopā sabiedrību šajā un tajā krastā. Līdzīgi ir arī Lailas Ilzes Purmalietes producētajā mūziklā „Čikāgas Piecīši – leģendu atgriešanās”, kurā galveno – Alberta Legzdiņa lomu atveido aktieris Mārtiņš Egliens.

„Egliens bārsta jokus un iesaista cilvēkus, līdzīgi kā to darīja Alberts – ar lielu asprātību. Aktieris Mārtiņš Brūveris spēj atdarināt Armanda Birkena balss tembru, viņam ir bārda un tumši mati kā Armandam jaunībā.”

Mūziklu šajā oktobrī bija plānots izrādīt arī viņpus okeānam, taču pagaidām iecere jāatliek, tāpat kā „Duceles” koncerti. Arī viņi saņēma uzaicinājumu ar jauno Viļņa Baumaņa programmu koncertēt ASV un pat Austrālijā.

Arnis Veisbārdis un Andris Alviķis Amerikā jau bijuši – ar grupu „Vecās mājas” 1990. gadā, dziedot latviešu tautasdziesmas. To vairumu viņi Uģa Prauliņa vadībā iestudēja jau karavīru ansamblī „Zvaigznīte”, kad ar latviešu karavīru dziesmām apceļota Latvija.

„Tajā laikā bija trakoti populāra roka un popa mūzika, visi gribēja grabināt ar elektriskām ģitārām. Uģis pateica: „Kāpēc mēs nevaram sadziedāt kaut ko tautisku?” Uģis izveidoja aranžējumu karavīru ciklam, veiksmīgi startējām „Liepājas dzintarā” un mēnesī mums bija 36 koncerti. No rīta gājām armijas darbos, vakarā klāt bija autobuss no kolhoza, savāca zaldātiņus un devāmies uz koncertu.”