Pašmāju mūzikā tieši hiphopa scēna ir visstraujāk augošā, tomēr vairums tās ierakstu ir adresēti gados jaunākai auditorijai.

Vai nobriedušāks klausītājs paliek bešā? - nē, lai paklausāmies kaut vai 2022.gada "NeFormāta" viesu sarakstā rodamos kolorīto duetu "Latgalīšu reps", ar PRAGA II dalībnieku Aleksi Lūriņu albumu ierakstījušo Fiņķi, hiphopa scēnas intelektuāli Arturu Skuteli, šīgada "Muzikālās Bankas" apbalvošanas ceremonijas vadītāju Indigo - un šogad tiem pievienojies arī Idus Abra:

mani "pamatakmeņi " pašmāju hiphopā?

Tur vajadzētu pieminēt Arturu Skuteli, ansi, Edavārdus un Gustavo, kas raisīja manī vēlmi rakt arvien dziļāk, izjust repa mūziku un sākt darboties ar to pašam...

Savu karjeru mūzikā sācis pirms gadiem septiņiem, Abra tikai šogad izlaidis savu pirmo pilnizmēra albumu "Saistīts", kura pavadījums tapis sadarbībā ar dzīvās mūzikas apvienību "Abradūri" (Artūrs Strautmanis, Toms Valmiers un Reinis Puriņš):

no repera skatupunkta viena no bažām, kas var rasties, ja pavadījumu iespēlē dzīvā grupa - vai pavadījums pietiekami "iesitīs", īpaši, ja ir pierasts pie sintezētajām bungām, kur var uzgriezt un pārgriezt basu un dabūt ārkārtīgu sitienu; tomēr "Abradūru" gadījumā mums tas ir izdevies!

Vēl jāpiebilst, ka Abra trīs reizes ir guvis uzvaras laurus brīvrunu sacensībās "Štuka par bazaru", papildus darbojoties arī apvienībā "Brīvrunu projekts":

kā mēs sevi piesakām jaunai auditorijai - "Brīvrunu projekts" ir pirmais un vienīgais repa impovizācijas teātris Latvijā!

Sarunu ar Abru klausieties ierakstā, ieskatam dažas raidījuma viesa atziņas:

Hiphops ir žanrs, kas var ļoti viegli, elastīgi un dabīgi morfēties ar cita veida žanriem un izpildītājiem, tāpēc reps ir gan forša detaļa, ko var pievienot cita mākslinieka skaņdarbos, gan arī ar citiem māksliniekiem kopā darbojoties, var radīt ko jaunu un unikālu...

Es neesmu viens no tiem, kas sevi pretnostata popmūzikai un man šķiet, ka mūzikai ir daudz un dažādi ceļi ejami.

Bet, protams, ir mūzika, kas rosina un aicina ieklausīties dziļāk un kuru pat ir grūti uztvert, ja neieklausies dziļāk; tieši tā tas ir ar labu daļu no repa...

Svarīgākais ir, kādu sajūtu skaņdarba radīšana rada tevī pašā un Tavos biedros.

Ja šī sajūta ir spēcīga, patiesa un pozitīvā ziņā "iesit", tad caur šo Tu atradīsi sev līdzīgi domājošus un jūtošus cilvēkus - un tas ir ļoti labs mērķis, uz ko tiekties!

"NeFormātā" izskan Idus Abra albumā "Saistīts" rodamās dziesmas "Tehniķis", "Nepadodies", "Uz sākumu" un "Atpakaļ", kurā ir dzirdama arī Anša Jansona iespēlētā kokle.