Nesenā vētra Latviju plosīja ar brāzmām 31 m/sekundē, un tieši tādu ātrumu spējot sasniegt arī šī gada Latvijas lidojošā varone ar īso, dziļi šķelto asti un smailajiem, šaurajiem un garajiem spārniem. Iespējams, šī spārnotā būtne par savu goda un gada statusu nemaz vēl nenojauš, jo patlaban gozējas siltajās zemēs - kaut kur Āfrikā, bet Latvijā svīri varēsim sveikt kaut kad maijā. Savukārt „Nākotnes pieturas” galvenais varonis, ornitologs, Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs, Dr. biol.Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs, Dr. biol. Viesturs Ķerus reiz atzinis, ka viņam gan būtu grūti dzīvot ārpus Latvijas, jo no rīta pietrūktu putnu dziesmu aiz loga.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības putnu uzskaišu dati liecina, ka Gada putns - svīre Latvijā nav uzskatāma par apdraudētu putnu sugu, to skaits Latvijā kopš 2005. gada pieaudzis, un šeit ligzdo 64 - 154 tūkstoši svīru pāru. Taču Eiropā kopumā svīres populācija sarūk, tāpēc jaunākajā Eiropas putnu sarkanajā sarakstā svīre klasificēta kā gandrīz apdraudēta Eiropas mērogā.

Ornitoloģijas biedrības misija ir saglabāt daudzveidīgu un dzīvotspējīgu Latvijas savvaļas putnu faunu. Savos memuāros „Par putniem un visu pārējo” Viesturs Ķerus aktīvi pievēršas dabas aizsardzības, biotopu saglabāšanas un  mežu apsaimniekošanas politikai, akcentējot mežu  nozīmi gan dabas daudzveidības saglabāšanā, gan klimata pārmaiņu mazināšanā.

Viesturs Ķerus ir ne tikai aizrautīgs putnu un to dziesmu pētnieks, bet pirms pāris gadiem debitējis arī kā rakstnieks, un par savu grāmatu - "Meža meitene Maija" ieguvis Latvijas Literatūras gada balvu 2020 kategorijā "Labākais darbs bērniem".