Ar ANO akceptu jau trešo gadu 20. maijā tika svinēta Starptautiskā Bišu diena. „Nākotnes pieturā” šos Bišu svētkus atzīmējām kopā ar Rīgas Tehniskās universitātes Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes vadošo pētnieku, inženierzinātņu doktoru Anatoliju Zabaštu.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki kopā ar sadarbības partneriem ir izveidojuši unikālu autonomās biškopības tehnoloģiju, kura palīdzēs biškopjiem, attālināti novērojot savas bišu dravas, taupīt laiku un resursus. Tas nozīmē, ka, biškopim lieki nevajadzēs „traucēt” bites, radot tām stresu; stropa apstākļiem, piemēram, temperatūrai, barības pietiekamībai varēs sekot līdzi attālināti. Latvijas zinātnieku izstrādātais risinājums palīdzēs noskaidrot labākas medus iegūšanas vietas saistību ar dažādu nektāra augu izmantošanu, noteikt aktīvākos bišu saimes periodus un laika apstākļus un lietderīgāk izmantot ziedu ziedēšanas laiku, lai veiktu produktīvāku medus iegūšanu. Turklāt šī jaunā sistēma paredz izmantot alternatīvos – saules un vēja enerģijas avotus.

Paralēli „Bišu projektam” Anatolijs Zabašta strādā pie jauniem izaicinājumiem un viņa vadītā projekta uzmanības lokā nedaudz lielāka gabarīta dzīvnieki - izstrādāt un ieviest praksē sistēmu un metodi spurekļa parametru monitoringam, lai paildzinātu augstražīgo slaucamo govju mūžu un palielinātu izslaukumu.

Vēl var piebilst, ka savulaik Anatolijs bijis Īpašo uzdevumu ministra elektroniskās pārvaldes lietās sekretariāta E-pārvaldes departamenta direktors un pārliecināts elektronisko pakalpojumu ieviešanas ikdienas dzīvē entuziasts.