Vasara jau pāri pusei, tomēr lencīštopiņu, minikleitiņu, šortiņu un bikini, sezona joprojām aktīva, tāpēc aktualitāti nezaudē problēma, kā sevi un savu ķermeni uzturēt ideālā pludmales formā. Ik pa laikam pasaule piedāvā arvien jaunas brīnumdiētas - Atkinsa, Dikāna, Stokholmas, Paleolīta, Vidusjūras, Keto, Fastingu 8/16, Ph jeb skābju/sārmu līdzsvara diētu. Kuras no šis krāšņās buķetes izvēlēties, skaitīt kalorijas vai kilogramus, ko ēst un cik daudz un vispār - ēst vai neēst? - tāds ir jautājums, uz kuru šodien meklēsim atbildi „Nākotnes pieturā”.

Tomēr, ja precizējam mūsu raidījuma tēmu, tad skaidrosim, kā ar uztura palīdzību sakārtot mūsu veselību. Leģendārais sengrieķu ārsts, medicīnas tēvs un skolotājs, viena no nozīmīgākajām figūrām medicīnas vēsturē - Hipokrāts par atveseļošanās pamatu uzskatījis diētu, kas ietver uzturu, fiziskās aktivitātes, ķermeņa higiēnu un labu miegu.

„Nākotnes pieturā” viesojas zināmā mērā Hipokrāta filozofijas piekritēja un sekotāja, kas savos pētījumos pievērsusies tam, kā ar vitamīniem un uztura bagātinātājiem papildinātas specifiskas ogļhidrātu diētas palīdzību bērniem mazināt autiskā spektra traucējumus - uztura speciāliste un uzturzinātniece, PhD Silvija Ābele. Viņa pētījusi, kā, sakārtojot kuņģa - zarnu trakta veselību, iespējams mazināt daudzu gan mentālo, gan fizisko slimību simptomus. Specifiskas ogļhidrātu diētas jeb GAPS (Gut and Psychology Syndrome - Gremošanas trakta un psiholoģisko traucējumu sindromu) diētas vadlīnijas paredz no uztura izslēgt cukuru, graudus, cieti saturošos dārzeņus, neraudzētos piena produktus, rūpnieciski pārstrādātu pārtiku. GAPS uztura principu ievērošana var veicināt atveseļošanās procesu gan cilvēkiem ar autiskā spektra traucējumiem, gan uzmanības deficīta un hiperaktivitātes, dispraksijas, disleksijas, šizofrēnijas un depresijas gadījumos.

Jāpiebilst, ka Silvija Ābele ir ķīmijas zinātņu doktore, ar ievērojamu akadēmisko stāžu un doktora grādu (Dr Chem) aizstāvējusi Kloda Bernāra Lionas I Universitātē Francijā.