Ja neesam apmierināti ar savu izskatu un aprisēm, tās uzlabot varam ar dažādām vairāk vai mazāk radikālām procedūrām, iegūstot mākslīgo skaistumu. Ja negribam laistīt, pļaut, kopt, ravēt un sabojāt mākslīgos nagus, glābiņš ir mākslīgais zālājs. Ja acis no ilgas lūkošanās datora ekrānā kļūst sausas, zem mākslīgajām skropstām iepilinām mākslīgās asaras. Ja nevaram atļauties dabīgos, tad rotājamies ar mākslīgajiem dimantiem. Mēs dzīvojam laikmetā, kad daudzās jomās triumfē „mākslīgais”, un arvien biežāk mūsu ikdienas leksikā sastopamies arī ar jēdzienu „mākslīgais intelekts”. Ja intelekts ir dzīvās radības domāšanas un racionālas izziņas spēja un spēja pieņemt loģisku lēmumu, tad gluži līdzīgi – zinātnes nozare, kas pēta mašīnu saprātīgu izturēšanos, apmācību un pielāgošanos, spēju pareizi interpretēt ārējos datus, mācīties no šādiem datiem un izmantot šīs zināšanas, lai pieņemtu lēmumus un sasniegtu konkrētus mērķus un uzdevumus, ir mākslīgais intelekts.
„Nākotnes pieturas” viesis Dr.sc.ing. Roberts Kadiķis ir mākslīgā intelekta pavēlnieks, Elektronikas un datorzinātņu institūta vadošais pētnieks un Robotikas un mašīnuztveres laboratorijas vadītājs. Viņa interešu jomas ir mākslīgais intelekts, datorredze un mašīnmācīšanās, sintētisko apmācības datu ģenerēšana, efektīvu redzes algoritmu izveide un dabīgā intelektā balstītu konceptu pārnese uz mākslīgo intelektu. Roberts Kadiķis pētījis efektīvas video apstrādes metodes kustīgu objektu atklāšanai un raksturošanai, uz neironu tīkla balstīta efektīva moduļa izstrādi automātiskai cilvēku un transporta detektēšanai ar videonovērošanas kamerām, sintētisko datu ģenerēšanu saplacinātu PET pudeļu vizuālai noteikšanai. Kopā ar kolēģiem radījis Nezāļu robotu, bet Covid-19 pandēmijas laikā izveidojis mobilā tālruņa lietojumprogrammu automātiskai roku mazgāšanas kvalitātes kontrolei.
Savukārt, apliecinot to, ka zinātnes pasaules pārstāvjiem nav svešas arī mākslinieciskās izpausmes, Dr.sc.ing. Roberts Kadiķis radījis dziesmu „Mākslīgais intelekts”, un, iespējams, atbildi uz tajā izskanējušo jautājumu: „Mākslīgais intelekt, vai tu draugs vai ienaidnieks?” saklausīsim „Nākotnes pieturā”.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X