Līdz šim mūsu mazā, bet sīkstā Latvija visai varonīgi turējusies pretī šī brīža pasaules ienaidniekam NR. 1 - koronavīrusam. Lai arī turpmāk ierobežotu vīrusa izplatību, aizsargātu iedzīvotājus, atjaunotu ekonomisko darbību un sociāli aktīvu ikdienas dzīvi, valsts programmas "Covid-19 seku mazināšanai" ietvaros līdz gada beigām tiks īstenoti 10 inovatīvi zinātniski projekti. Viens no aktuālajiem pētījumiem ir "Jaunās tehnoloģijas Covid-19 pacientu tēmētai monitorēšani, testēšanai un terapijai”, kurā savus spēkus apvienos  Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīcas Zinātniskais institūts sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru. Projektā paredzēts izstrādāt viedās telpas prototipus, kas ar speciāliem sensoriem spētu noteikt vīrusa koncentrāciju tajās. Līdztekus iecerēts darbs pie jauna veida vīrusa noteikšanas „ātrajiem” testiem, kā arī tādas medicīnas aparatūras, kas veiksmīgi tiek pielietota citām slimībām, izmantošanai Covid-19 ārstēšanā.

„Nākotnes pieturas” viesis - šo ideju galvenais virzītājspēks un projekta vadītājs profesors, Valdis Pīrāgs ir endokrinologs, Paula Stradiņa slimnīcas Internās medicīnas klīnikas vadītājs, Latvijas Universitātes Personalizētās Medicīnas laboratorijas dibinātājs, daudzu pētījumu zinātniskais vadītājs. Savulaik savu doktora disertāciju par cukura diabēta vēlīno komplikāciju molekulārajiem mehānismiem  aizstāvējis Vācijā, kur tā atzīta par gada labāko zinātnisko atklājumu medicīnā un apbalvota ar Karla Oberdises prēmiju. Savukārt pētījums par pirmā tipa cukura diabētu un ģenētiskajiem faktoriem, kas ietekmē šīs slimības norisi, kas tapis, sadarbojoties Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centram ar 17 citu valstu zinātniekiem, akcentēts kā viens no aizvadītā gada nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē.

Un vēl - profesors pārliecināts, ka mūsdienu Rietumu medicīnas sasniegumiem jāiet roku rokā ar Austrumu filozofijai raksturīgo garīgi dziedinošo spēku aktivizēšanu, bet veiksmīgas ārstēšanas panākumu atslēga ir miesas un dvēseles vienotībā.