Kaut gan ideja par šāda veida pasākumiem - hakatoniem radusies jau 1999. gadā, tomēr, šķiet, ka tieši šobrīd tā kļuvusi par samērā populāru modes lietu. Hakatons jeb tehnoloģiju maratons ir pasākums, kurā ir iespēja satikties, nodibināt kontaktus, veidot jaunas domubiedru komandas, prezentēt savas idejas un radīt tām jaunus tehnoloģiskus risinājumus.

Pēdējā laikā daudzi hakatoni vērsti uz mūsu globālās problēmas NR.1- COVID-19 risinājumiem. Pirms pāris nedēļām Eiropas Komisija ciešā sadarbībā ar visām 27 ES dalībvalstīm un ES pētniecības un inovāciju programmā "Horizon 2020" iesaistītajām valstīm rīkoja Eiropas mēroga tiešsaistes hakatonu Covid-19 krīzes risināšanai "EUvsVirus", kas pulcēja ap 21 tūkstoti dalībnieku no 141 valsts. Latvija var būt lepna, ka uzvarētāju vidū arī mūsējie - Latvijas un Lielbritānijas komanda, kas tika godalgota veselības aprūpes un dzīvības apakškategorijā "pētniecība”. Viņi prezentēja risinājumu xT BioE, kas ar unikālas programmatūras palīdzību varētu  optimizētu bioreaktorus, kuros tiek ražotas vakcīnas, līdz ar to būtiski saīsināt Covid-19 vakcīnu ražošanas laiku no mēnešiem līdz nedēļām laiku, tādējādi potenciāli palīdzot glābt simtiem tūkstošu dzīvību visā pasaulē.

Viens no uzvarētājkomandas dalībniekiem rēzeknietis Pāvels Cacivkins - „Nākotnes pieturas” galvenais varonis studējis Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā, izglītojies programmēšanas lāzertehnoloģiju jomā, strādājis par inženieri RTA Fizikālo procesu un lāzertehnoloģiju pētnieciskajā centrā, šobrīd darbojas uzņēmumā „BioE Exponential Technologies” un ar to saistītā projektā "xT BioE". Pāvela kolēģi apgalvo, ka viņam piemītot „izgudrotāja gēns”, iegūtās zināšanas programmēšanā viņš radoši izmanto fizikas, mehatronikas, mašīnmācības jomā, radot inovatīvus un oriģinālus risinājumus, kas tiek atzīti arī starptautiskā līmenī. Viņš saņēmis ne tikai Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes Čārlza Bebidža balvu un uzņēmuma "Exigen Services Latvia" un Rīgas Tehniskās universitātes Attīstības fonda stipendiju, bet pirms pāris gadiem  arī Latgales Gada balvas pasniegšanas ceremonijā ticis nominēts par „Latgales gada aktīvāko jaunieti”!