Tas mēdz būt salds un maigs, dziļš un veselīgs, caurs un trausls. Tas ir gandrīz visiem zīdītājiem un putniem, kā arī tas ir novērots dažiem rāpuļiem, abiniekiem un pat zivīm, arī cilvēkiem. Un tas ir miegs - nervu sistēmas izraisīts dabīgs stāvoklis, kad organisms atpūšas, atjaunojas un uzkrāj enerģētiskās un funkcionālās rezerves. Cilvēks miegā vidēji pavada ap 26 gadiem sava mūža, žirafei pietiekot tikai ar 2 stundām diennaktī, skudras neguļot nekad, bet īsts guļava ir mazais brūnais sikspārnis, kuram miegam nepieciešamas 20 stundas, toties visai rosīgs tas ir tieši naktīs. Tomēr nepārspēta rekordiste ir ķēniņa meita, kura, kā stāsta pasakas, stikla kalnā aizmigusi gulējusi 7 gadus.

Lai aktualizētu pilnvērtīga miega nozīmi ikviena cilvēka dzīvē un veicinātu sabiedrības izpratni par veselīgu miegu un tā ieguvumiem, ik gadu marta vidū tiek atzīmēta Pasaules miega diena. Arī Latvijas Miega medicīnas biedrība vēlas sniegt savu ieguldījumu sabiedrības veselības veicināšanā, tādēļ Miega dienā, 16. martā tā aicina piedalīties pārgājienos trīs skaistās Latvijas vietās – Talsu Ezera promenādē, Valmieras Dīvaliņa pļavās un Ādažu novada Carnikavā. Pārgājiena laikā varēs izvingroties, piedalīties sarunās par miegu, vērot, kā mostas daba un piedalīties konkursos.

Šī gada Pasaules miega dienas priekšvakarā veselīga miega noslēpumos un neveselīga - cēloņos, riskos un traucējumos, miega uzbūvē, kvalitātē un higiēnā palīdzēja orientēties somnoloģe, sertificēta pediatre, kas specializējusies zīdaiņu, bērnu un pusaudžu miega slimību atklāšanā, ārstēšanā, novērošanā un pētniecībā, Epilepsijas un miega medicīnas centra Miega izmeklējumu jeb polisomnogrāfijas un poligrāfijas izmeklējumu speciāliste, Latvijas Miega medicīnas biedrības priekšsēdētāja Marta Celmiņa.

Ja Latvijā miega pētniecība ir samērā jauna nozare, tad pasaulē miega noslēpumu izzināšana nodarbinājusi jau seno filozofu prātus. Līdzās studijām RSU Marta papildinājusi zināšanas dažādos pasaules miega medicīnas centros, klīnikās, kursos un starptautiskās konferencēs Apvienotajā Karalistē, Skotijā un Zviedrijā, Panamā, Rumānijā un Armēnijā, Vācijā, Francijā un Šveicē.

Starp citu, miegs sastāv no vairākām fāzēm - dziļā miegā jeb bez ātrajām acu kustībām un seklā miega fāzē jeb miegā ar ātrajām acu kustībām. Šādi dziļā/seklā miega cikli nakts laikā atkārtojas vairākkārt. Bet visai izplatītā  un it kā tik nevainīgā krākšana, izrādās, var liecināt par slimību - obstruktīvu miega apnoju. “Obstructio” latīņu valodā nozīmē “nosprostojums”, bet “apnoe” sengrieķu valodā - “bez elpas”, tātad  obstruktīva miega apnoja  ir elpošanas traucējumi naktī.