„Man patīk spriest par politiku. Pārspriežu to augu dienu. Tikai neciešami ir klausīties, ja spriež citi”- tā atzinis viens no 19. gadsimta pasaules lielajiem asprāšiem Oskars Vailds  laikā, kad vēl nebija sākusies ne radio, ne televīzijas, nedz, protams,  arī interneta mediju ēra.

Pēdējā laika spriedze starptautiskajā arēnā, nepieciešamība sekot līdzi aktuālajam, līdzijušana citiem un bažas par savu drošību un nākotni - iemesls, kāpēc šodien mediju telpā lielā mērā dominē politika. Šoreiz tai pievērsāmies arī „Nākotnes pieturā”, jo LR2 viesojās RSU asociētais profesors, Ģeopolitikas pētījumu centra direktors, Dr.sc.pol. Māris Andžāns.

Pārskatot politologa šī gada pētījumus un publikācijas - dominē Krievija - enerģētiskā neatkarība no Krievijas; bailes, solidaritāte un aicinājumi uz turpmāku rīcību Baltijā, Krievijai iebrūkot Ukrainā; Latvijas militārā aizsardzība un kiberaizsardzība: Izaugsme turpinās, bet vieta progresam nekļūst mazāka. Savukārt gada sākumā RSU tika dots starts 3 gadu starptautiskam projektam  „Gribu aizsargāt valsti noteicošie faktori un spēlētāji: Latvijas, Lietuvas un Taivānas gadījumi”, kura mērķis ir noskaidrot, kāda ir iedzīvotāju griba aizstāvēt savu valsti, kādas ir viedokļu līdzības un atšķirības, un kādi faktori šo gribu ietekmē. Pirmie pētījumi tika prezentēti septembra nogalē un tie, pretēji gaidītajam, liecina, ka mūsu iedzīvotāju vēlme un gatavība aizsargāt savu valsti nav pieaugusi salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.

Mārim Andžānam ir desmit gadu pieredze darbā Latvijas valsts pārvaldē, viņš ieņēmis dažādus amatus sakarā ar ES un NATO jautājumu koordināciju, pārstāvējis Latviju dažādās NATO un ES darba grupās saistībā ar transporta un sakaru drošību, civilmilitāro sadarbību, aviāciju, elektroniskajiem sakariem un pastu, bijis arī Latvijas Nacionālās IT drošības padomes priekšsēdētājs, Bīstamo kravu aprites konsultatīvās padomes priekšsēdētājs,  strādājis Latvijas Ārpolitikas institūtā, kā arī saņēmis prestižo bija Fulbraita stipendiju, kas devusi iespēju nodarboties kā viespētniekam Džonsa Hopkinsa Universitātes Padziļināto starptautisko attiecību pētniecības institūtā Vašingtonā.

Iespējams, tik daudz un lielas lietas Mārim Andžānam palīdzējuši sasniegt kārtīgi uzaudzētie muskuļi Saldus sporta skolā, sava tēva un trenera Jāņa Andžāna vadībā, kur svarcelšanas treniņos izlietie sviedri vainagojušies ar Latvijas čempiona junioriem un jauniešiem, arī Latvijas čempiona un Ziemeļvalstu čempiona tituliem.