Jo īpaši pēdējā laikā arvien cītīgāk domājam par to, kā dzīvot veselīgāk, saprātīgāk un dabai draudzīgāk. Uz pārtikas iepakojuma pētām E vielas, sliktos taukus un kalorijas, bet nekur nevaram izlasīt, no kā ražota, piemēram, pati konservu kārba un vai gadījumā tās sastāvā nav svins. Arī svētku galdā celtās greznās kristāla glāzes savu spožumu un dzidro skaņu ieguvušas, pateicoties ražošanas tehnoloģijās izmantotā svina klātbūtnei. Bez tam tikpat bīstami var būt ar košām glazūrām pārklāti ieplaisājuši māla trauki - iespējams arī glazūru sastāvā ir svins. Šis ķīmiskais elements atrodams optiskajās ierīcēs, akumulatoros, vadu pārklājumos, ierīcēs pret radioaktīvo starojumu un diemžēl arī apkārtējā vidē. Tiek lēsts, ka atmosfērā atrodas ap 180 000 t svina un pat Grenlandes ledus satur šo toksisko smago metālu - līdz 2 mg/kg!

Pasaules gudrie prāti meklē risinājums svina aizstājējiem - svina nesaturošu materiālu izveidei. Viņu vidū arī „Nākotnes pieturas” viešņa - Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta vadošā pētniece, Dr. phys Marija Dunce. Marijas pētījumu lokā ir cilvēkam un videi draudzīgi bezsvina segnetoelektriskie/pjezoelektriskie materiāli (materiāli, kuru īpašības var izmainīt ar elektrisko lauku). Piemēram, pēdējā laikā tiek plaši pētīts nātrija bismuta titanāts  (NBT) - kā daudzsološs kandidāts mūsdienās plaši pielietoto svinu saturošo segnetoelektriķu aizvietošanai. Pētniece par savu uzdevumu uzskata dabai un apkārtējai videi saudzīgu risinājumu meklēšanu un šobrīd, kad galvassāpes rada elektrības cenas, iespējams, šo problēmu palīdzēs mazināt spēja mehānisko enerģiju (piemēram, dažādus ražošanas trokšņus un vibrācijas) pārvēst elektriskajā.

Marija Dunce šogad ir arī viena no skolēnu erudīcijas konkursa “FIZMIX Eksperiments” iedvesmotājām. Konkursa mērķis ir veicināt jauniešu interesi par eksaktajām zinātnēm, izglītot skolēnus par drošu un efektīvu elektroenerģijas lietošanu sadzīvē, saistošā veidā parādīt, kā teorētiskās zināšanas izmantot praksē, un šogad tajā turpinās pētīt nākotnes enerģijas jautājumus, smeļoties iedvesmu un padomus no fizikas un atjaunīgās enerģijas ekspertiem.