Ziema iet uz beigām, un klāt laiks, kad ne tikai daba, bet arī mēs cilvēki ilgojamies uzplaukt līdz ar pavasari. Veselīga skaistuma noslēpumi jau kopš sendienām interesējuši cilvēci. Jau viena no svarīgākajām personībām medicīnas vēsturē, sengrieķu ārsts un filozofs Hipokrāts esot izstrādājis dažādu kosmētisko krēmu receptes. Savukārt leģendārās Ēģiptes valdnieces, ar neticamu skaistumu un šarmu apveltītās Kleopatras skaistumkopšanas noslēpumu arsenālā esot bijusi alveja, medus, rožu ziedlapiņu uzlējums, ēzeļa mātes piens un cūku tauki, turklāt viņa gulējusi ar zelta masku uz sejas. Mūsdienu kosmētikas attīstībā roku rokā darbojas medicīna un zinātne, ko „Nākotnes pieturā” šoreiz pārstāv Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes Iekšķīgo slimību katedras profesore, Dr.med. Jūlija Voicehovska.

Jau divus gadu desmitus profesores uzmanības centrā no vienas puses ir metabolais sindroms jeb vielmaiņas traucējumi, asinsvadu novecošanās, oksidatīvis stress un elpošanas sistēmas slimības, bet no otras - antioksidanti, to iedarbība un izmantošanas iespējas ārstēšanai. Viņai pieder vairāk nekā desmit Latvijas mēroga patentu, piem., Augsta kardiovaskulārā riska rādīju noteikšanas paņēmiens centrālās aptaukošanās gadījumā Baltijas jūras reģiona pacientiem, Asins sastrēguma plaušās attīstības riska noteikšanas paņēmiens pneimonijas gadījumā, Plaušu infiltrāta izcelsmes noteikšanas paņēmiens, Sastāvs tahikardijas novēršanai, ārstējot sāpes sirdī u.c., kā arī vairāki starptautisku novērtējumu guvuši patenti.

Pērnā gada nogalē RSU pētnieku komanda Jūlijas Voicehovskas vadībā noslēgusi projektu, kurā radīts sejas ādas barjerfunkciju atjaunojošs krēms ar spēcīgām antioksidatīvām īpašībām. Tā aktīvās vielas ir dabiskas izcelsmes selēns, skvalāns un E vitamīns, kas baro, mitrina ādu, veido aizsargājošu slāni, neitralizē brīvos radikāļus un novērš ādas pāragru novecošanu. Izrādās - daudzās Ziemeļeiropas valstīs, tostarp Latvijā, iedzīvotāju organismā var novērot selēna deficītu, kā rezultātā var rasties risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, oksidatīvo stresu un tikt bojātas vairākas orgānu sistēmas. Jaunais, uz selēna bāzes radītais krēms uzrādījis labus rezultātus klīniskajos pētījumos un tā formula jau patentēta.

Pētnieku plānos ir turpināt darbu arī pie citu dermokosmētikas līdzekļu ādas aizsargfunkcijas atjaunošanai izstrādes.